شما از زمانی که تصمیم می گیرید شروع به یادگیری عکاسی کنید، رشد و پیشرفت را از تمام جهات در خود احساس خواهید کرد. این تغییرات خود را در نحوه عکاسی و عکس هایی که ثبت می کنید، نشان خواهد داد. در این مقاله، ما به مورادی می پردازیم که در طی سال ها فرا گرفته ایم و می توانند به شما کمک کند تا سریعتر در کار خود رشد کنید و به یک عکاس حرفه ای در زمینه عکاسی صنعتی و یا تبلیغاتی تبدیل شوید.

تغییر نگرش در عکاس حرفه ای
تغییر نگرش در عکاس حرفه ای

چگونه از عکاس آماتور به عکاس حرفه ای تبدیل می شویم؟


ایجاد تغییر نگرش

زمانی که عکاسی را آغاز می کنید، دیگر مثل قبل به اطراف نگاه نمی کنید. اگر شما هم مانند ما، به هرچیزی منتقدانه نگاه می کنید، عکاسی خواهید شد که از هر عکس و ویدیویی برای یادگیری بهره می برد. وقتی یک فیلم را نگاه می کنید، دیگر غیر ممکن است که به نحوه فیلمبرداری آن توجه نکنید. سینما یکی از مدیوم های منحصربفردی است که باید از هر لحظه آن استفاده کرد تا چگونگی فیلمبرداری حرفه ای را از آن یاد بگیرید. 

حتی امکان دارد با جستجو و دیدن عکس های زیبا، سبک زندگی شما تغییر کند. این که روزها زودتر از خواب بیدار شوید تا نورپردازی بهتری را برای عکاسی داشته باشید و از نور روز بهره ببرید، امری عادی می شود. ممکن است شروع به دیدن عکس ها و آنالیز آن ها کنید تا بیابید که چگونه نورپردازی شده اند و صحنه را در ذهن خود بازآفرینی کنید. این مهندسی معکوس روشی مناسب برای یک عکاس حرفه ای است که نیم کره راست مغز شما را فعال و تقویت می کند. 

تجهیزات عکاس حرفه ای
تجهیزات عکاس حرفه ای

خرید تجهیزات عکاسی

عکاسی یکی از گران ترین سرگرمی هاست، مخصوصا که قصد دارید خرید وسایل لازم را در اولویت قرار دهید. بعد از این که اولین دوربین SLR خود را خریدید، دیگر خود را متعهد به خرید لنز، فلش ها و دیگر لوازم نیز می کنید تا کار خود را به عنوان عکاس حرفه ای با کیفیت تحویل بدهید و برند خود را ایجاد کنید. سپس زمانی که درآمد لازم را کسب کردید، می توانید تجهیزات عکاسی خود را ارتقا ببخشید.

خرید یک دوربین، احتمالا شما را مجبور می کند همراه با آن لنز مربوط نیز ارتقا دهید. برای این که هزینه زیادی در این زمینه نکنید، می توانید به عنوان یک عکاس حرفه ای دو رویکرد را پیش بگیرید:

  • موفقیت خود را وابسته به تجهیزات عکاسی نکنید. یعنی فکر نکنید که با خرید لوازم عالی شما هم در کار خود موفق خواهید بود. در انتخاب تجهیزات باید صبور و با دقت باشید.
  • هزینه ها را در موارد دیگر کاهش دهید. تجهیزات دست دوم بخرید. این تصمیم هوشمندانه است و به شما کمک می کند اشتیاق خود را برای داشتن تجهیزات خوب، کم کند.
عکاس حرفه ای
عکاس حرفه ای

یادگیری استاپ ها در زمان مناسب

یکی از اشتباهات ما این است که با اصرار داریم exposure و مقیاس های آن را به صورت ریاضیاتی یاد بگیریم. در حالی که اندازه گیری استاپ های نوری، به خاطر سپردن مقیاس های f-stop، شمارش های هندسی، همه در کنار هم، زمان زیادی از ما را هدر خواهد داد. 

مهمترین چیزی که باید یک عکاس حرفه ای یاد بگیرد، مثلث exposure است. یعنی دیافراگم، سرعت شاتر و حساسیت و رابطه آن ها با هم. چگونگی برقرار تعادل بین آن ها در واقع باید خلاقانه باشد. زیاد درباره این که استاپ ها را محاسبه کنید نگران نباشید، موارد دیگری برای یادگیری در اولویت قرار دارند، مانند انتخاب پز مناسب برای مدل، دیدن نور مناسب، پیدا کردن بهترین لحظه و صحنه عکاسی.

عکاسی حرفه ای با لنزهای مختلف
عکاسی حرفه ای با لنزهای مختلف

یادگیری تمام f-stops و به خاطر سپردن مقیاس های Exposure را بسیاری از مبتدیان انجام می دهند ولی بسیار وقت گیر است.

عکاسان، استودیو عکاسی لحظه نگاری با داشتن دانش حرفه ای در عکاسی، شما را در داشتن عکس های خلاقانه و حرفه ای همراهی کرده و بهترین ها را به شما ارائه می دهند.

تسلط به عکاسی با حالت دستی

هرچه زودتر کنترل دوربین خود را به صورت دستی شروع کنید، سریعتر از یک دکمه فشار دادن گذشته، حرفه ای می شوید. این کار آسان نخواهد بود و باید در مورد metering، exposure و فوکوس اطلاعات زیادی کسب کنید. 

این که از حالت اتوماتیک خارج شوید، شما را یک مرحله از زمانی که شروع به یادگیری عکاسی کرده اید، فراتر برده و به یک عکاس حرفه ای نزدیکتر می کند. با این کار می توانید روی عکس خود کنترل داشته و از موارد گفته شده بهره ببرید تا عکس خود را متفاوت تر و زیباتر کنید. با کنترل نور پس زمینه، exposure خلاقانه و سناریوهای مختلف، می توانید عکاسی را بهتر یاد بگیرید.

بهترین حالت این است که هر کدام را قدم به قدم و در یک مرحله یاد بگیرید. ابتدا، درباره ISO و تاثیری که بر روی کیفیت عکس می گذارد تا به سنسور دوربین برسد، اطلاعات کسب کنید. سپس کنترل سرعت شاتر و دیافراگم را یاد بگیرید و ببینید چه تاثیری در نتیجه کار شما دارد. بعد از یادگیری این موارد، نسبت به exposure نیز دید مناسبی پیدا خواهید کرد. 

وقت گذاشتن برای عکسبرداری

شاید به نظر خیلی ساده بیاید، ولی گاهی ممکن است فراموش کنید که باید در تمام روز، دوربین خود را به همراه داشته باشید و عکس بگیرید. از زمان مرده خود استفاده کنید و عکاسی کنید، مثلا در راه کار به خانه.

یکی از بهترین راه ها برای حرفه ای شدن در عکاسی، به چالش کشیدن خود است. خود را مجبور کنید در چالش های مختلف شرکت کنید، بیرون رفته و شروع به عکاسی کنید. 

اولویت بندی لنزها توسط عکاس حرفه ای
اولویت بندی لنزها توسط عکاس حرفه ای

لنزها را اولویت بندی کنید

وقتی یادگیری عکاسی را تازه شروع کرده اید برای صرفه جویی در هزینه ها، بهتر است که در همان ابتدا خرید هوشمندانه داشته باشید.

اگر شما خود را به لنزهای ارزان قیمتی محدود کنید که همراه با بدنه دوربین خریده اید، هرچند ممکن است با آن ها عکس خوبی هم بگیرید، اما معمولاً این چنین لنزها محدودیت هایی دارند. لنزهای 18-55mm با دیافراگم های پایینی دارند، در نور محیط، شما را محدود خواهند کرد. در واقع اگر شما لنز را بر روی f/8 قرار دهید، می توانید عکس شارپی داشته باشید، اما همچنان مشکل خواهد داشت. 

ارتقا مناسب لنزها، مسلما هزینه بیشتری برای عکاس حرفه ای خواهد داشت ولی با سرعت شاتر بیشتر خروجی های بهتری خواهد داد که نشان می دهد این ارتقا چقدر می تواند ارجحیت داشته باشد.

عکاس حرف ای و کسب درآمد
عکاس حرف ای و کسب درآمد

کسب درآمد با عکاسی و مواجهه با مشکلات آن

بعد از این که زمان زیادی گذشت و شما توانستید عکس های خود را به نمایش بگذارید، ممکن است پیشنهاد عکاسی بگیرید. مخصوصاً از طرف افرادی که دنبال یک نیروی عکاس حرفه ای ارزان قیمت می گردند. 

درست است کسب درآمد از سرگرمی جذاب است و می تواند به شما کمک کند تا تجهیزات خود را ارتقا دهید، اما مسائلی را به همراه خواهد داشت. مسائلی همچون درگیر شدن با آن دسته از مشتری هایی که در آخرین لحظه، تشکیل جلسه را لغو می کند یا از لحاظ قانونی مسئولیت نمی پذیرد و مشکلات دیگر. مهم نیست چه رابطه ای با مشتری دارید، این مشکلات به هر حال پیش خواهد آمد. پس عجله ای برای وارد شدن در دنیای حرفه ای ها نداشته باشید.

همراه داشتن همیشگی دوربین

وقتی تصمیم گرفتید یک عکاس حرفه ای شوید، بایستی دوربینتان را همه جا همراه خود ببرید. همیشه به خود تلقین کنید که ممکن است همان روزی که دوربین به همراه ندارید، عکسی را از دست دهید که می تواند جایزه بهترین عکس ها را در جشنواره ها ببرد. این مساله تاثیر دیگری نیز در تصمیمات شما خواهد داشت و شما دیگر به دنبال خرید تجهیزات بزرگ و سنگین نمی روید، چون می دانید از آن ها استفاده نمی کنید. 

داشتن لنز 50mm سریع

اگر دوربینی دارید که لنز آن قابل تعویض است، لنز 50mm با سرعت بالای f/2, f/1.8, f/1.4 بهترین لنزی است که می توانید به عنوان لنز دوم تهیه کنید. این لنز می تواند به شما در نور کم و کنترل عمق میدان کمک کند. اگر سنسورهای سایز کوچک مانند APS-C استفاده می کنید، یک لنز 35mm عمق دیدی که لنز 50mm دارد را به سختی ایجاد می کند.

برای یک عکاس حرفه ای کنترل عمق میدان دید در فوکوس عکس ها، اهمیت فراوانی دارد. لنزهایی با دیافراگم پهن مانند 50mm f/18 به شما کمک می کند تا قسمت شارپ را به بخش کوچکی از عکس محدود کرده و نقطه کانونی را جدا کنید.

بیرون و درون دوربین خود را بشناسید.

یکی از بهترین راه ها برای حرفه ای شدن و پیشرفت سطح عکاسی خود این است که تجهیزات خود را به خوبی بشناسید. زمانی که بدانید هر دکمه چه می کند، راحتتر خلاقیت به خرج می دهید. زمانی که تمام شرایط آن را بدانید، دوربین شما تبدیل به چشم های شما می شوند. 

به نظر غیر قابل تصور می آید، اما صرف زمان برای خواندن دفترچه راهنما و یادگیری آن می تواند شما را عمیق تر با دوربین و تنظیمات آن آشنا کند، و به شما کمک کند تا یک عکاس حرفه ای شوید.

گروه عکاسی لحظه نگاری بخشی از تجربیات عکاسی خود را در زمینه های مختلف به اشتراک گذاشته است 


مشاهده دیگر پروژه‌های عکاسی صنعتی          مشاهده دیگر پروژه‌های عکاسی تبلیغاتی     مشاهده دیگر پروژه‌های عکاسی معماری

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5٫00 out of 5)
Loading...

یک دیدگاه در “چگونه عکاس حرفه ای شویم؟

دیدگاهتان را بنویسید

با امتیاز دهی به ما در ارائه مقاله بهتر کمک کنید *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonاگر سوالی دارید تماس بگیرید
×

سلام!

اگر از ما درباره عکاسی و قیمت عکاسی سوالی دارید ما در واتس اپ پاسخ گوی شما هستیم 

×