نکات آموزش عکاسی تجاری چه چیزهایی هستند و اگر قرار نباشد از طریق عکس برداری، غذاها و محصولات مختلف را معرفی کنید، آیا دانستن این نکات به دردتان می‌خورد؟

جهان عکاسی، دنیای بسیار هیجان انگیزی است و با پیشرفت تکنولوژی روز به روز مهیج تر می‌شود. از نظر فنی، هر فردی که یک گوشی هوشمند داشته باشد، می‌تواند به یک عکاس تبدیل شود، فارغ از این که عکاس «خوب» بودن در انتخاب‌های او باشد یا خیر. از سوی دیگر در دنیای عکاسی، عکاسان تجاری از مطلوب‌ترین‌ها محسوب می‌شوند، چرا که می‌بایست دارای مهارت‌های متعدد و خلاق بوده و از نظر فنی درک بالایی داشته باشند. به بیان دیگر، یک عکاس تجاری خوب، می‌داند که در حال انجام چه کاری است.

این مقاله را برای افرادی تهیه کرده‌ایم که در هنر عکاسی در ابتدای راه قرار داشته و می‌خواهند مهارت‌های تصویربرداری خود را ارتقاء دهند. اگر جزء این دسته از افراد هستید، این شما و این نکات آموزش عکاسی تجاری که از ماهرترین افراد در این رشته می‌آموزیم.

گروه عکاسی لحظه نگاری با به کارگیری سال ها تجربه و دانش در عکاسی می تواند به شما در تهیه عکس های تجاری و عکاسی تبلیغاتی برای صفحات اجتماعی مانند اینستاگرام و سایت کمک کند. جهت کسب اطلاعات بیشتر و اطلاع از هزینه های عکاسی، با ما تماس بگیرید.

 

تصمیم بگیرید تصویرسازی خلاقانه داشته باشید.


حتی قبل‌تر از آن که نخستین عکس‌ها گرفته شوند، یکی از حیاتی‌ترین نکات آموزش عکاسی تجاری که افراد خبره در این حوزه مدنظر قرار می‌دهند، نتایج از پیش تعیین شده‌ای است که از عکس‌ها حاصل می‌شوند. بهترین عکاسان تجاری، تصاویر مختلفی را برای بازه وسیعی از مشتریان در بازه گوناگونی از صنایع تولید می‌کنند و به همین دلیل، خوب می‌دانند که شفاف بودن در رابطه با نتایج از پیش تعیین شده، برای ایجاد عکس‌های کاربردی، بسیار کلیدی است.

 
تصویر سازی خلاقانه
تصویر سازی خلاقانه

به عنوان مثال، پروژه‌ای که برای یک هتل زنجیره‌ای تعریف شده، قرار است شامل عکس‌هایی باشد که به شکل فریبنده‌ای، اتاق‌ها و امکانات هتل را به نمایش بگذارد. از سوی دیگر، عکس‌هایی که از یک محصول گرفته می‌شود، باید کیفیت و ویژگی‌های آن را نشان دهد. به طور خلاصه، درک نتایج مورد نظر از عکس‌ها، به شما این امکان را می‌دهد که چشم اندازی را بسازید که هدف را با خلاقیت درهم می‌آمیزد.

حتی اگر در حال گرفتن عکس‌های تجاری برای کسب‌وکارهای معتبر نیستید، باز هم ایده خوبی است که درباره آنچه که سعی دارید از طریق تصویرهای خود نشان دهید، فکر کنید. به عنوان مثال در مورد عکاسی پرتره، باید داستانی را که می‌خواهید درباره سوژه خود بگویید، در نظر داشته باشید. در مورد عکاسی منظره، این هدف ممکن است نشان دادن یک وجهه ویژه از طبیعت باشد. به بیان دیگر، هر عکس با قصد و نیت متفاوتی گرفته می‌شود و شما باید از این موضوع آگاهی داشته باشید. با درک این مورد در آموزش عکاسی تجاری، احتمال این که پشت سر هم و بی هدف، هزاران عکس بگیرید، کم می‌شود. در عوض، شما قادر خواهید بود که گزینه‌های خود را برای خلق تصویرهای هدف‌دار، محدود نمایید.

از زاویه‌ها وحشت نکنید.


جهان امروز، لحظه به لحظه در معرض بمباران عکس‌ها است و این موضوع، یک عکاس خلاق را وادار می‌کند که کار خود را به شکلی انجام دهد که افراد در مقابل عکس‌های او بایستند، به آن نگاه کنند و آن را احساس نمایند. همان طور که می‌دانید بیشتر افراد، عکس‌های خود را طوری می‌گیرند که سوژه در جلوی آنها و در مرکز عکس باشد، با این حال، یکی از نکات در آموزش عکاسی تجاری و یکی از راه‌هایی که عکاسان تجاری حرفه‌ای کار خود را برجسته و متفاوت می‌کنند، انتخاب و در آغوش کشیدن زوایای غیر معمولی است. بنابراین، شما به ندرت می‌توانید عکس‌هایی تجاری را ببینید که به روشی سرراست و ساده گرفته شده‌اند، چرا که وجود زاویه‌ها، جنبه درام عکس‌ها را بیشتر کرده و به شات‌ها جذابیت بیشتری می‌بخشد، فارغ از این که قرار است روی چه موضوعی تمرکز کنند.

عکاسی تجاری
زوایه در آموزش عکاسی تجاری

برای برخی از عکس‌ها، لازم است که روی کمر خود دراز بکشید تا به چشم انداز از پایین به بالای مناسبی دست پیدا کنید. عکسی که با نمای دید پرنده گرفته شده است، معمولا تاثیرگذار و متفاوت خواهد بود، چرا که بیننده، به ندرت چیزی را از این نقطه دید مشاهده می‌کند. به طور مشابه، انتخاب نمای دید حشره، شما را ملزم می‌کند که برای ایجاد یک چشم انداز جالب، از پایین به سوژه خود نگاه کنید.

در حالی که نمای زاویه بالا، به شما این امکان را می‌دهد تا المان‌های پس زمینه را نیز در عکس شامل کنید، نمای زوایای پایین، برای بزرگ جلوه دادن افراد یا محصولات و تایید نیروی آنها عالی است. به علاوه، کج کردن دوربین، کمک می‌کند تا زوایایی غیر معمول را پیدا کرده و نقش مهمی را در تولید یک ترکیب اصلی ایفا می‌کند. بنابراین، شرط اول در آموزش عکاسی تجاری این است که زمانی را برای امتحان این زاویه‌های مختلف صرف کرده و ببینید که کدام یک بیشتر با استایل عکس برداری شما همخوانی داشته و کدام یک را می‌توانید کنار بگذارید. هر چه در گرفتن عکس‌ها از زوایای غیر معمول راحت‌تر باشید، در عکس‌های آینده خود جسارت بیشتری خواهید داشت.

به خودتان زمان کافی بدهید.


بی‌دلیل نیست که برای اجرای کمپین‌های عکاسی زمان و منابع زیادی صرف می‌شود. چنین کمپین‌هایی به هزینه و زمان کافی نیاز دارند.

اگر از هر عکاس تجاری بپرسید چه مدت زمان نیاز است تا از یک ایده خلاقانه به محصول نهایی برسیم، از شنیدن جواب متعجب خواهید شد. وقتی که قرار است از یک محصول برای مشتریان عکس برداری شود، عکاسان تجاری معمولا به گرفتن عکس مشغول نمی‌شوند، مگر این که تحقیقات کافی را انجام داده و به درک و تجربه کافی دست پیدا کنند. در واقع، به صورتی کاملا متضاد، پیش از نخستین کلیک دوربین، تمرین‌ها و آماده سازی‌های فراوان انجام می‌گیرد.

آموزش عکاسی تجاری
در آموزش عکاسی تجاری صبور باشید.

بنابراین، بهتر است که زمانی را برای افزایش مهارت‌های خود و یادگیری این هنر اختصاص دهید. شما قطعا به زمانی برای شناختن دوربین خود و لوازم جانبی آن نیاز دارید. به علاوه، بهتر است مدت زمانی را برای طوفان مغزی اهداف عکس برداری، تصور یک برنامه عملی و دانستن این که در لوکیشن عکس برداری چه چیزی در انتظارتان خواهد بود، کنار بگذارید. همه این‌ها، پیش از «روز عکس برداری» اتفاق می‌افتد.

بدیهی است که برای کسانی که بدون هدف و به صورت لحظه‌ای، عکس‌هایی را با گوشی موبایل می‌گیرند، این مورد از نکات عکاسی تجاری، ضروری نیست. با این حال، اگر به دنبال مسیری برای گرفتن عکس‌های معنادار هستید، باید به خودتان زمان کافی بدهید.

حتی اگر آماده سازی‌های شما با دقیق‌ترین پیش‌بینی‌ها انجام بگیرند، باز هم نمی‌توانید مطمئن باشید که در حین عکس برداری، فورا به یک عکس عالی و بی‌نقص می‌رسید. انجام تنظیمات و آماده شدن، امتحان کردن زاویه‌های غیر معمولی و پیدا کردن بهترین ترکیب بندی، همیشه نیازمند صرف زمان است. بنابراین، در انجام این کار عجله نکنید، زیرا احتمالا با انبوهی از عکس‌های خسته کننده، مواجه خواهید شد.

لوازم جانبی دوربین عکاسی بسیار اهمیت دارند.


زمانی که کار عکس برداری را شروع می‌کنید، احتمالا این حرف را زیاد می‌شنوید که لوازم جانبی اصلا اهمیتی ندارند و از نقطه نظرهایی هم این حرف کاملا درست است. اگر عشق نوشکفته‌ای به هنر عکاسی دارید و فقط می‌خواهید این کار را آغاز کنید، باید با ابزارهایی که هم اکنون در اختیار شماست، شروع نمایید. با این حال، در همین نقطه است که کل جمله «لوازم جانبی اهمیت ندارند» پایان می‌یابد. در واقع می توان گفت تجهیزات عکاسی تبلیغاتی را نباید نادیده گرفت.

دوربینی که آن را انتخاب کرده‌اید، قرار نیست که شات‌های شما را فورا به یک هنر برجسته و قابل توجه تبدیل کند، اما بدون شک، کیفیت و نوع آن حائز اهمیت است. منظور ما این نیست که باید تمام دارایی خود را برای خرید بهترین دوربینی که در بازار موجود است صرف کنید، اما نیاز شما به چیزی که برای گرفتن عکس‌های مدنظرتان کاربردی بوده و شما را سر شوق می‌آورد هم قابل انکار نیست. 

 
لوازم جانبی در عکاسی
لوازم جانبی در عکاسی

هر عکاسی با دیگری متفاوت است و بنابراین، دوربین‌ها، لنزها و اکسسوری‌های متفاوتی را می‌طلبد. در حالی که فهمیدن این موضوع که در حال استفاده از چه دوربینی هستید و عکس‌هایتان به چه چیزی نیاز دارند می‌تواند غیرقابل تحمل باشد، اما نکته اصلی، تمرکز بر این موضوع است که لوازم جانبی عکاسی به درد شما می‌خورند. تنها کافی است که بدانید چه وزنی را باید با خود به این طرف و آن طرف بکشید و چه زمانی را باید برای انجام تنظیمات دوربین صرف کنید.

به این دلایل، کیف دوربین یک عکاس محصول و یک عکاس خیابانی، حاوی آیتم‌های متفاوتی خواهد بود. اگر قرار است از یک محصول عکس برداری کنید، آنگاه به یک سه پایه محکم نیاز دارید تا به ثبات لازم برسید. به علاوه، برای عکاسان تجاری، وجود یک لنز ماکرو کاملا ضروری است.

فارغ از این که کیف دوربین خود را با چه چیزهایی پر می‌کنید، بسیار مهم است که در رابطه با لوازم جانبی عکاسی، ذوق و شوق کافی داشته باشید، چرا که این اشتیاق، احتمال این که به طور مداوم از آنها استفاده کنید را بالا می‌برد. این موضوع، به نوبه خود، این فرصت را در اختیار شما قرار می‌دهد تا قطعات را از نزدیک شناخته و در نهایت، عکس‌های خود را بگیرید، بدون این که نیاز باشد موارد مکانیکی را مدنظر قرار دهید.

برای به دست آوردن قلب بیننده، ترکیب بندی یک عامل حیاتی است.


در میان نکات آموزش عکاسی تجاری، مهمترین جنبه از ترکیب بندی، «قانون یک سوم» است که می‌گوید عکس خود را با دو خط افقی و دو خط عمودی تقسیم کرده و اجزای اصلی را روی این خطوط یا تقاطع آنها قرار دهید. این تکنیک عکس برداری، حس کنجکاوی و انرژی بیشتری را به عکس‌های شما تزریق می‌کند، چرا که بیننده قادر خواهد بود چیزهایی بیشتر از یک سوژه صرف را در عکس شما ببیند و بدون هیچ مانعی، در عکس کنکاش کنند.

اگر تاکنون به این فکر کرده باشید که چرا بعضی از عکس‌ها «درگیرکننده‌تر» از دیگران هستند، احتمالا به قانون یک سوم خواهید رسید. در حوزه عکاسی تجاری، حرفه‌ای‌ترین افراد می‌دانند که عکس‌هایشان قرار است توجه مخاطبان را جلب کند، فارغ از این که در یک مجله ورق زده شود یا در هنگام رانندگی روی یک بیلبور دیده شود.

ترکیب بندی عکس، همان چیزی است که تمامی تفاوت‌ها را ایجاد می‌کند و به همین دلیل است که در بسیاری از عکس‌ها همچنان از قانون قدیمی یک سوم استفاده می‌شود. به واسطه نشان دادن عکسی با این استایل، به چشم‌های افراد کمک می‌کنید تا به شکلی ادراکی و معقول در میان قاب حرکت کند. به علاوه، رعایت قانون یک سوم به شما کمک می‌کند تا یک تصویر بالانس شده را ایجاد کنید که از جذابیت بالایی برخوردار است.

حتی اگر قسمت جلو و مرکز یک محصول را در عکس خود جای می‌دهید، باز هم می‌توانید از طریق قرار دادن سوژه‌ها در تقاطع ستون‌ها و ردیف‌ها از این قانون استفاده کنید. این کار، مقداری فضای خالی را برای ایجاد تعادل برای شما باقی می‌گذارد و از ایجاد انباشتگی در عکس‌ها جلوگیری می‌کند.

به طور معمول، دوربین‌های جدید دارای تنظیماتی هستند که به شما اجازه می‌دهند که صفحه LCD خود را به صورت شبکه‌ای و برای رعایت قانون یک سوم، تقسیم بندی کنید. این موضوع، اعمال این قانون به تمامی شات‌های عکاسی را از همیشه ساده‌تر کرده است.

نورپردازی در تنظیم مود مناسب عکس به شما کمک می‌کند.


یکی از مهمترین نکات در آموزش عکاسی تجاری و یکی از مواردی که عکاسان حرفه‌ای را از آماتورها مجزا می‌کند، توانایی به‌کارگیری نور پردازی و استفاده از آن برای تنظیم مود مناسب عکس است. با دانستن این که، عکس‌ها رندرهایی از نور هستند، مشخص می‌شود که تنها از طریق تسلط یافتن روی نور پردازی است که قادر خواهید بود یک عکس برجسته و قابل توجه را به اجرا برسانید.

برخی از عکاسان تجاری حرفه‌ای، به خاطر توانایی خود در استفاده از روشنایی برای گرفتن عکسی که احساس لمس سوژه را به بیننده می‌دهد، مشهور هستند و برخی دیگر به خاطر توانایی در گفتن داستان از طریق انتخاب نورهای مناسب.

نورپردازی مناسب
نورپردازی مناسب

نخستین قدم شما این است که اصول اولیه نمایش را یاد بگیرید. این اصول شامل ترکیب بندی سه متغیر اساسی(سرعت شاتر، دیافراگم، ISO) و تنظیم مقدار نوری است که به سنسور دوربین شما می‌رسد.

به طور کلی، توصیه می‌شود که تا حد امکان از نور طبیعی استفاده کنید. با این حال، اگر احساس کردید که به استفاده از فلاش احتیاج دارید، هرگز آن را مستقیما روی سوژه نشانه نروید، چرا که این کار، احساس فلت بودن و سکون ایجاد می‌کند. در عوض، با استفاده از یک فلاش خارجی، قادر خواهید بود که نور را به سمت بیرون سطح(مثلا یک دیوار یا سقف) منعکس کنید. این کار باعث می‌شود که حوزه بزرگتری روشن شده و ترکیب جذابی از رنگ‌ها ایجاد شود.

علاوه بر این موارد، استفاده از پخش کننده، از شدید شدن نور و تکان خوردن آن جلوگیری می‌کند. عکاسان تجاری حرفه‌ای از چترها و جعبه‌های نرم به عنوان پخش کننده نور استفاده می‌کنند، اما شما می‌توانید کار خود را با کاغذهای نیمه شفاف و یک جعبه مقوایی شروع کنید. به علاوه، نورهای پشتی معمولا به عنوان راهی برای تنظیم افکت‌های یونیک و جذاب، به کار برده می‌شوند.

در نهایت، به عنوان یک مورد مهم در آموزش عکاسی تجاری به خاطر داشته باشید که تا زمانی که بدانید چه کاری انجام می‌دهید، راه‌های متعددی برای دست‌کاری نور وجود دارد تا بتوانید به روشی منحصر به فرد برای دیدن جهان اطراف خود دست پیدا کنید.

استایل شخصی خود را بیابید.


همان طور که درباره تمامی توصیه‌ها در آموزش عکاسی تجاری گفته می‌شود، لازم نیست که این قوانین برای تمامی عکس‌ها و توسط تمامی عکاسان اعمال شوند. با این حال، پیش از شکستن تمامی قوانین، در وهله نخست باید یاد بگیرید که چگونه از آن‌ها به صورت تاثیرگذار استفاده کنید. به این ترتیب، شما سناریوهای درست مرتبط با هر کدام از قوانین را یاد گرفته و خواهید فهمید که کنار گذاشتن آن‌ها چه زمانی سودمندتر خواهد بود.

درست مانند هر چیز دیگری در زندگی، برای آموزش عکاسی تجاری بهترین استراتژی این است که در قدم اول از عکاسان حرفه‌ای پیروی کنید تا بر اصول اولیه تسلط یافته و آنقدر آن‌ها را یاد بگیرید تا قادر به گذشتن از آنها شوید. تنبلی در یادگیری و بعد، گفتن این که چنین عکس‌های ضعیفی، نتیجه «استایل شخصی» شماست، روش درستی برای موفقیت در این زمینه نیست!

الهام گرفتن از عکاسان حرفه‌ای یک روش کلیدی برای یادگیری روش‌های مختلف استفاده از دوربین است، با این حال، تا زمانی که در مسیر عکاسی حرفه‌ای پیش نرفته‌اید، کار خودتان را با آن‌ها مقایسه نکنید. از آزمایش کردن نترسید، چرا که آزمون و خطا، برای پیدا کردن استایل شخصیتان و بهبود کیفیت عکس‌های شما، کاملا ضروری است.

در حال حاضر شما با چه جنبه‌هایی از عکاسی دست و پنجه نرم می‌کنید؟ برای بهبود کار خود در ماه‌های آینده، چه تصمیمی دارید؟ تجربیات خود و ترفندهایی که به کار می‌برید را با ما در میان بگذارید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

با امتیاز دهی به ما در ارائه مقاله بهتر کمک کنید *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonاگر سوالی دارید تماس بگیرید
×

سلام!

اگر از ما درباره عکاسی و قیمت عکاسی سوالی دارید ما در واتس اپ پاسخ گوی شما هستیم 

×