علاوه بر ارسال محتوای با کیفیت در مورد غذا و کیک، یاد گرفته ایم که عکاسی عالی از غذا یا در این مورد خاص عکاسی از کیک و شیرینی باعث جذب مخاطب شده و حتی آنها را به حرفه شما معتاد می کند. عکس های بد، تاثیر منفی بر میزان فروش شما می گذارد. با این حال باید تلاش کرد تا در هر نوع عکاسی، پیشرفت کنیم. گاهی می‌توان عکس های بد را کنار عکس های زیبایی که گرفته اید منتشر کنید تا نشان دهید چقدر پیشرفت کرده اید.

عکاسی از کیک
عکاسی از کیک
عکاسی از شیرینی
عکاسی از شیرینی

بعد از تمرین فراوان، یاد می گیرید که عکس های بزرگ، روشن، واضح که در صفحه خود منتشر می کنید، بیشترین جذابیت را برای خوانندگان ایجاد می کند. در واقع می توان گفت انسان با چشم هایش غذا می خورد، برای همین عکاسی کیک و شیرینی برای وبلاگ شما یکی از جنبه های مهم در تبلیغات حرفه شماست.

عکاسی از کیک
کیک وانیلی با لنز Canon EOS 5D Mark iv و Canon 50mm f/1.2 L lens گرفته شده است. تنظیمات دوربین: ایزو 400، دیافراگم f/2.8 و سرعت شاتر 200/1 ثانیه بوده است.

هرچند شما می‌توانید بدون یک دروبین DSLR حرفه ای، نرم افزار ویرایش و یک لنز گران قیمت، وبلاگ موفق داشته باشید. با این حال، تا زمانی که یاد بگیرید چگونه از دوربین حرفه ای خود استفاده کنید، متوجه نمی شوید که چقدر دوربین حرفه ای بر روی سایت شما موثر خواهد بود.

ما در استودیو عکاسی لحظه نگاری با تجربه های فراوان در عکاسی غذا به شما کمک کرده تا صفحات اینستاگرام، سایت یا دیگر صفحات اجتماعی خود را زیباتر کنید و میزان فروش خود را بالا ببرید. همین امروز با ما تماس بگیرید.

دوربین ها و لنزهای حرفه ای که می‌توانید برای عکاسی از کیک و شیرینی خود به کار ببرید:


 1. Canon EOS 5D Mark iv: دارای صفحه نمایش لمسی
 2. Canon 50mm f/1.2 L lens: لنزی با تصاویر بسیار واضح با جزئیات کاملا مشخص
 3. Canon EF 24-70mm f/2.8 L zoom lens: بزرگنمایی بدون از دست دادن وضوح
 4. Canon EF 100mm f/2.8 L macro lens: عکس های فوق العاده نزدیک و دراماتیک با بهترین جزئیات
انتخاب دوربین عکاسی
انتخاب دوربین عکاسی

ویرایش عکس های کیک و شیرینی


از Adobe Lightroom می توانید برای ویرایش عکاسی از کیک و شیرینی استفاده کنید. ما فکر می کنیم که ویرایش عکس ها به عنوان بازگرداندن زندگی به تصاویر است. لایت روم بسیار کاربر پسند بوده و بسیاری از عکاسان غذا از آن در فوتوشاپ استفاده می کنند. در واقع لایت روم به شما لطف زیادی خواهد کرد و ما به شما آن را توصیه می کنیم، حتی اگر لازم باشد برای آن هزینه کنید، مطمئنا این نرم افزار به شما برای فروش بیشتر کمک کرده و این هزینه را جبران می کند.

مد دستی و فرمت خام عکس

بهتر است که در مد دستی و به صورت خام عکاسی از کیک و شیرینی را انجام دهید.

 1. حالت دستی: عکاسی در حالت دستی، در مقابل یکی از روش های عکاسی خودکار، به شما این امکان را می دهد تا تنظیمات دوربین مانند سرعت شاتر، ایزو و دیافراگم را کنترل کنید.
 2. تصاویر خام: عکس های خام فایل‌های فشرده نشده ای هستند که بیشترین اطلاعات دیجیتالی دوربین را دارند. تصاویر Jpeg فشرده می شوند. اگر با فرمت خام عکاسی از کیک و شیرینی را انجام می دهید، آماده باشید تا فضای زیادی را در کارت حافظه خود مصرف کنید!
عکاسی از کیک و شیرینی
کاپ کیک توت فرنگی که با لنز دوربین Canon EOS 5D Mark iv و Canon 50mm f/1.2 L lens گرفته شده است. تنظیمات دوربین: ایزو 200، دیافراگم f/40 و سرعت شاتر 1/200 ثانیه بوده است.

تنظیمات اصلی DSLR

1- دیافراگم

دیافراگم نحوه برخورد نور را به سنسور دوربین کنترل می کند و با استاپ های F اندازه گیری می شود که اندازه سوراخی است که نور هنگام عبور از عدسی از آن عبور می کند. عکس هایی که با عدد کم/دیافراگم باز گرفته می شوند، نور بیشتری وارد می کنند. اگرچه این عدد کوچک است، f/2.8 یک دیافراگم بزرگ و عریض است که به مقدار زیادی اجازه ورود دارد. در مقابل f/8 دیافراگم باریکتری دارد.

دیافراگم عدد کمتر، عمق میدان کمتری را به شما می دهد. این زمانی است که یک شی کوچک در فوکوس قرار می‌گیرد و بقیه عکس تار می شود. پس زمینه تار به عنوان بوکه شناخته می شود. وقتی عکس هایی با عدد/دیافراگم باریک می گیرید (به این معنی که عکس شما بیشتر در فوکوس است)، به نور زیادی (طبیعی یا مصنوعی) نیاز دارید؛ زیرا سوراخی که نور از آن عبور می‌کند، کوچکتر است.

بیاید دو نوع عکاسی از کیک و شیرینی زیر را با یک لنز مقایسه کنیم. تصویر اول با دیافراگم باز f/2.8 با لنز ماکرو است که فقط قسمت کوچکی از کوکی در فوکوس قرار دارد.

تصویر اول
تصویر اول

تصویر دوم نیز عکاسی از کیک و شیرینی با لنز ماکرو است با این تفاوت که جزئیات بیشتری را نشان می دهد. این عکس با دیافراگم کوچکتر f/5.6 گرفته شده، بنابراین بیشتر در فوکوس است.

تصویر دوم
تصویر دوم

در زیر یک عکس قدیمی از شیرینی های شکلاتی خمیر را می بینید. در این نوع عکاسی از کیک و شیرینی تلاش شده که کل برج کوکی ها در فوکوس باشند، بدین معنا که عکاس مجبور شده دیافراگم را به f/8 برساند. از آنجایی که دیافراگم روی عدد بالاتر (نور کمتر) تنظیم شده تا بیشتر برج کوکی را فوکوس کند، باید سرعت شاتر خود را کاهش داده تا فقدان نور را جبران کند.

عکاسی از کیک و شیرینی
عکاسی از کیک و شیرینی

2- سرعت شاتر

سرعت شاتر مقدار زمانی است که شاتر دوربین باز است. سرعت شاتر و دیافراگم در کنار هم معنا دارند. وقتی یکی را تنظیم می کنید، بیشتر اوقات دیگری را نیز برای جبران باید تنظیم کنید. در حالی که دیافراگم اندازه سوراخی را نشان داده که لنز در آن به نور اجازه ورود می دهد، شاتر دوربین برای قراردادن سنسور در معرض نور برای مدت زمان مشخصی تنظیم است. سرعت شاتر با ثانیه یا کسری از ثانیه نشان داده می شود. به عنوان مثال، اگر سرعت شاتر 1/125 ثانیه باشد، به این معنی است که شاتر شما برای صد و بیست و پنجم ثانیه باز است. سرعت شاتر 1، یک ثانیه کامل باز است. هرچه مخرج کسر بزرگتر باشد، سرعت آن بیشتر است (500/1 بسیار سریعتر از 30/1 ثانیه است).

برای دریافت نوردهی مناسب یا عالی، دیافراگم و سرعت شاتر شما باید در یک راستا باشند. حتی در صورت تراز، معمولاً هنوز باید عکس را بعد از عکاسی از کیک و شیرینی در نرم افزار ویرایش خود روشن یا تیره کنید.

تنظیمات شاتر
تنظیمات شاتر

 3- ایزو

ایزو نشان دهنده حساسیت دوربین شما به نور است. ایزو 100 مقدار کم و 3200 مقدار زیاد است. هرچه این عدد کمتر باشد، حساسیت کمتری نسبت به نور و وضوح عکس بیشتر می شود. تنظیم ایزو بالاتر در تنظیمات تاریک برای دریافت سرعت شاتر سریع‌تر استفاده می شود، اما این به معنای عکس پر نویزتر است. شاید به عنوان یه آماتور در هنگام استفاده از دوربین DSLR آگاهی کافی نداشته باشید. مثلا آن را روی 2400 تنظیم کرده و در یک بعدازظهر از کاپ کیک خود عکس بگیرید. مسلما این روش اشتباه است، چون ایزوی 2400 برای محیط تاریک مناسب است. برای عکس روشن‌تر، باید از ایزوی بالاتر استفاده کرد. با این تنظیم عکس بسیار نویز خواهد داشت.

این روزها اگر دوربینی با مدل بهتر داشته باشید، ایزو بالاتر نویز زیادی روی عکس ایجاد نمی کند. در موقعیت هایی با نورپردازی تاریکتر، می‌توان ایزو را تا 1200 به کار برد. به این ترتیب عکس هم واضح و هم تمیز خواهد بود! مسلما کیفیت تجهیزات دوربین بر نتیجه موثر است.

سه پایه


اگر دست های لرزان دارید و نور مناسبی برای عکاسی در خانه ندارید، عکاسی با سه پایه می‌تواند انتخاب بهتری برای شما باشد. سه پایه دوربین را ثابت نگه می دارد، بنابراین می‌توانید آن را با سرعت شاتر پایین تنظیم کرده و همچنان تصویری واضح و متمرکز دریافت کنید. اگر با نور یا فوکوس در هنگام عکاسی مشکل داشته باشید، یک سه پایه (که هم بتواند عمودی و هم افقی عکس بگیرد) انتخاب صحیحی است. همچنین توصیه می‌شود دوربین خود را روی تایمر 2 ثانیه ای تنظیم کنید. پس از زدن دکمه کلیک، دوربین ممکن است برای یک میلی ثانیه بعد از برداشتن انگشت، تکان بخورد، که عکسی تار را به شما می‌دهد. اگر دوربین را روی 2 ثانیه تایمر تنظیم کنید، عکس این مشکل را نخواهد داشت. نوع سه پایه ای که توصیه می شود Sunpak 620-080 است.

نورپردازی


عکاسی از کیک و شیرینی بیش از هر چیزی به نور وابسته است. اگر بخواهیم به 3 تنظیم دوربین که در مورد آن صحبت کرده ایم برگردیم، دیافراگم، سرعت شاتر و ایزو، همه براساس نور کار می کنند. نور در واقع مهمترین جز در عکاسی کیک و شیرینی است. اگر بهترین وسایل عکاسی را دارید، کیک و شیرینی زیبایی دارید، ظروفتان قشنگ است، اما نور ندارید، عکاسی از کیک و شیرینی نتیجه دلخواه شما را نخواهد داشت.

اکثر عکاسان غذا نور طبیعی را ترجیح می‌دهند. نور مصنوعی روی غذا نتیجه مناسب را نمی‌دهد، اما بسته به عکاس ممکن است استفاده شود. عکاسی از کیک و شیرینی را می‌توان کنار پنجره برای استفاده از نور طبیعی انجام داد. اگر نور مستقیم خورشید شدید است، می‌توانید از کاغذ یا وسایلی که نور را نرم تر می کند، استفاده کنید. بهترین زمان برای عکاسی از کیک و شیرینی روزهای ابری و روشن است که هم روز باشد و هم نور شدید نباشد.

سبک عکس و ترکیب بندی


هر نوع عکاسی از کیک و شیرینی سبک خاص خود را دارد. یک عکاس عروسی برای عکاسی از کیک و شیرینی عکس ها را با نور ملایم و درخشان می گیرد. عکاس غذا عکس های مودی را بیشتر ترجیح می دهد. این نوع عکاسی کاملا به آنچه که دوست دارید و به سلیقه شما بر می گردد. چند نکته:

 • حرکت: در عکس های خود حرکت را به کار بگیرید، در واقع چشم های بیننده را از گوشه ای به گوشه دیگر حرکت دهید، برای این کار می‌توانید از قانون یک سوم استفاده کنید.
 • طبیعی: قاب خود را با زیبایی طبیعی طراحی کنید. کمی خرده کیک و شکلات اطراف ظرف یا خرده های کیک توی ظرف، بیرون بردن هر چیز اضافی از صحنه، یک قاشق یا یک تکه پارچه کتان، همه این‌ها حسی طبیعی به صحنه عکاسی از کیک و شیرینی می دهند.
 • اکشن: با استفاده از عکس های اکشن، حرکت را در عکس ایجاد کنید. اکشن ها سرگرم کننده هستند، اما فقط در صورتی امکان پذیر است که دوست یا سه پایه ای در کنارتان باشد. این کار باعث می‌شود بیننده حس کند در کنار شماست.
 • لوازم جانبی: ظروف زیبا، منسوجات رنگارنگ، ظروف نقره قدیمی، قطعات چوبی، بشقاب ها و کاسه های سفید یا رویه های گرانیتی، همه این‌ها را می‌توان از مغازه های وسایل خانگی یا حتی دست دوم فروشی ها تهیه کرد. همچنین می‌توانید از پوسترهای پس زمینه آماده نیز برای پس زمینه عکاسی از کیک و شیرینی بهره ببرید. خود کیک می تواند نقش پراپ و لوازم جانبی را در عکس ایفا کند. دستور پخت شما چیست؟ چیپس شکلات؟ گیاهان؟ لیمو؟ با استفاده از مواد غذایی مربوط به کیک، با هزینه بسیار کم، مقداری وسایل اضافی به قاب خود اضافه کنید.
سبک عکس و ترکیب بندی
سبک عکس و ترکیب بندی

سه زاویه اصلی برای عکاسی از کیک و شیرینی وجود دارد. نمای سه چهارم، بالاسر و مستقیم است. نمای سه چهارم زیباست، در این زاویه سوژه کمی بالاتر از سطح چشم است، اما بالای سر نیست. هنگام عکاسی در این نما، مقدار بیشتری از پس زمینه را غذا پوشش داده و هیچ نگرانی درباره فضای پشت صحنه عکاسی مانند مبل، پنجره و صندلی نخواهید داشت. این زاویه برای محدود کردن فضا بهترین زاویه است. تصاویر مستقیم، سوژه را در سطح چشم نشان می‌دهد. استفاده از ترکیبی از زوایا در عکاسی از کیک و شیرینی به بیننده این امکان را می دهد که غذا را به طرق مختلف ببینید.

عکس های عمودی به دلایلی بهتر از عکس های افقی است:

 • عکس های عمودی معمولا در سایت بزرگتر قرار می‌گیرند و جسورانه تر هستند.
 • عکس های عمودی در پینترست بزرگتر هستند که توجه کاربران را به خود جذب می کنند.
 • در صورت نیاز، برش دادن عکس های عمودی بسیار آسان تر است. گاهی اوقات وقتی عکس ها را در رایانه آپلود می کنید، قاب کاملی ندارند یا کج به نظر می‌رسند. برش دادن عکس عمودی بسیار ساده تر از افقی است. زیرا عکس بیشتری برای کار با آن وجود دارد.

البته این مساله برای هر عکاس متفاوت است. تمرین کرده و بهترین نوع را برای خود انتخاب کنید.

عکس های عمودی
عکس های عمودی

میلیون ها منبع برای یادگیری نحوه بهبود عکاسی از کیک و شیرینی وجود دارد و ما تنها یکی از آنها را بیان کردیم، با این حال امیدواریم که اطلاعات کافی در این زمینه به شما داده باشیم. اگر به تمرین عکاسی از کیک و شرینی ادامه دهید، عکاسی از غذا سرگرم کننده تر و کمتر ترسناک خواهد بود. هزاران عکس بگیرید و تا زمانی که بهترین عکس ها را نگرفته اید، بی خیال نشوید.

دیدگاهتان را بنویسید

با امتیاز دهی به ما در ارائه مقاله بهتر کمک کنید *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonاگر سوالی دارید تماس بگیرید
×

سلام!

اگر از ما درباره عکاسی و قیمت عکاسی سوالی دارید ما در واتس اپ پاسخ گوی شما هستیم 

×