عکاسان آماتور معمولا با تکنیک فریز کردن حرکت در عکاسی دست و پنجه نرم می کنند. زمانی که با سوژه متحرک در عکاسی خود رو به رو می شوید، گرفتن عکس های واضح می تواند مشکل ساز باشد. زمانی که سوژه سریع حرکت می کند، مانند زمانی که میرقصند یا می دوند، عکاسی چالش برانگیز خواهد بود.

در ادامه به این موضوع پرداخته ایم که چگونه می توان این تکنیک را در عکاسی خود به کار ببریم. با ما همراه باشید.

فریز کردن حرکت در عکاسی
فریز کردن حرکت در عکاسی

استفاده از تکنیک فریز کردن حرکت در عکاسی


در ابتدا باید مد فوکوس خود را به درستی انتخاب کنید.

نکته ابتدایی و اصلی در فریز کردن حرکت در عکاسی، این است که فوکوس پیوسته را انتخاب کنید. زیرا اولین چالش در این نوع عکاسی این است که فوکوس را در بخش صحیحی از عکس قرار دهید. مشکل اصلی در عکاسی از سوژه ی در حال حرکت این است که زمانی که شما فوکوس را انجام دهید، سوژه دوباره جا به جا می شود. برای مثال، تصور کنید از دوچرخه سواری که به سمت شما می آید عکس می گیرید. پس اگر شما مد فوکوس را روی تک شات قرار دهید، زمانی که دوربین عکس را می گیرد، دوچرخه سوار به شما نزدیک شده است و نقطه فوکوس شما تغییر می کند.

فوکوس پیوسته، فوکوس را روی سوژه شما به صورت مداوم باقی نگه می دارد. زمانی که شما دکمه شاتر را تا نیمه پایین نگه دارید، دوربین همچنان فوکوس را انجام می دهد. پس زمانی که حرکتی در عکس وجود دارد، انتخاب فوکوس پیوسته بهترین انتخاب است.

انتخاب فوکوس مناسب
انتخاب فوکوس مناسب

مد اولویت شاتر را انتخاب کنید.

زمانی که از سوژه متحرک عکاسی می کنید، ممکن است زمان لازم برای تنظیم یا تغییر تنظیمات را نداشته باشید. برای همین مد نیمه اتومات را انتخاب کنید، تا کمی این کار برای شما راحت‌تر شود. با انتخاب اولویت شاتر، سرعت شاتر را روی حداقل تنظیم می کنید.
این کار، این شانس را به دوربین می دهد که دیافراگم و ایزو را متناسب با سرعت شاتر تنظیم کند. در واقع این سرعت شاتر مهمترین المان در فریز کردن حرکت در عکاسی است.

بیشتر دوربین های DSLR به شما اجازه می دهند که بیشترین میزان ISO را انتخاب کنید. انتخاب نیمه اتوماتیک باعث می شود که دوربین ناگهان بیشترین میزان را مانند 6400 انتخاب نکند.

شما همچنین می توانید از مدهای دستی نیز برای این که از کار خود مطمئن شوید، استفاده کنید. اگر در جایگاه نشسته اید و اتوموبیل های مسابقه از مقابل شما می گذرند، پس آنها ممکن است بارها در مقابل شما ظاهر شوند؛ برای همین لازم نیست تنظیمات را هر دفعه تغییر دهید. اما برای اطمینان بیشتر، بهتر است از حالت نیمه اتوماتیک مانند مد اولویت شاتر استفاده کنید.

انتخاب مد اولویت شاتر
انتخاب مد اولویت شاتر

استفاده از سرعت شاتر سریع

یکی دیگر از تنظیمات مهم در فریز کردن حرکت در عکاسی، استفاده از سرعت شاتر مناسب است. برای هر نوع فریز کردن حرکت در عکاسی، سرعت شاتر باید سریع باشد. این که چه مقدار سریع باشد، وابسته به این است که از چه چیزی عکاسی می کنید.

اگر می خواهید حرکت یک فرد در حال راه رفتن را فریز کنید، سرعت شاتر 200/1 ثانیه مناسب است. اما اگر بخواهید در طی یک مسابقه فرمول یک، حرکت ماشینی را فریز کنید، باید سرعت شاتر را روی 2000/1 ثانیه تنظیم کنید. ممکن است از خود بپرسید که چگونه می توان سرعت شاتر را نسبت به سوژه انتخاب کرد؟ در اینجا، تجربه بیشترین کمک را به شما خواهد کرد. هرچقدر در سناریوهای مختلف عکاسی کنید، عکس های شما بیشتر و بیشتر طبیعی خواهند شد.

به عنوان یک قانون کلی، برای فریز کردن حرکت در عکاسی، سریعترین سرعت شاتری را انتخاب کنید که می توانید. هدف را روی 250/1 ثانیه قرار دهید، اما به خاطر داشته باشید که شاید به سریعتر از آن نیز، نیاز داشته باشید. در عین حال تلاش کنید که ISO را در کمترین حالت ممکن قرار دهید. بالا بردن بیش از اندازه ISO اثر منفی بر وضوح تصاویر می گذارد.

سرعت شاتر سریع
سرعت شاتر سریع

ISO را برای سرعت شاتر سریع‌تر بالا ببرید.

گاهی مواردی پیش می آید که شما چاره ای جز انتخاب ISO بالاتر ندارید. بدون این کار ممکن است نتوانید به اندازه کافی سرعت شاتر سریعی را برای فریز کردن حرکت در عکاسی انتخاب کنید.

از این که ISO را بالا ببرید نترسید، در عین حال آن را تا میزان لازم افزایش دهید. شما می توانید از نرم افزارهای ویرایش برای حذف نویز و گرین ها استفاده کنید. اگر این مقدار خیلی زیاد باشد، وضوح تصویر نیز تحت تاثیر قرار می گیرد.

بالا بردن ISO
بالا بردن ISO

از دیافراگم گسترده استفاده کنید.

سومین المان از مثلث اکسپوژر، دیافراگم است. هرچقدر دیافراگم کوچکتر باشد، شانس شما برای این که تمام سوژه را در حین حرکت واضح ثبت کنید بیشتر می شود. پس نباید دیافراگم های خیلی کوچک مانند f/16 را انتخاب کنید.

مشکل این است که هرچقدر دیافراگم کوچکتر باشد سرعت شاتر شما خیلی کمتر می شود. برای این که سرعت شاتر خود را بالا ببرید، باید ISO را بیشتر کنید. به این ترتیب، نویز بیشتری خواهید داشت که وضوح نیز کمتر می شود.

علاوه بر این، انتخاب دیافراگم کوچک در این سناریو، جنبه خلاقانه ای در فریز کردن حرکت در عکاسی دارد. معمولا زمانی که می خواهید حرکتی را در عکس فریز کنید، سوژه خاصی با آن درگیر می شود؛ به عنوان مثال، یک ماشین، یک شخص یا حتی یک حیوان. باید مطمئن شوید که چشم کاربر روی سوژه فوکوس کند و حواسش با دیگر المان های درون عکس، پرت نشود.

استفاده از دیافراگم گسترده
استفاده از دیافراگم گسترده

انتخاب دیافراگم پهن، پس زمینه را محو می کند و سوژه را بهتر نشان می دهد. سرعت شاتر را روی f/4.5 گذاشته، از آن شروع کرده و به سمت بالا ادامه دهید.

یکی از مهارت همکاران ما در استودیو عکاسی لحظه نگاری عکاسی نوزاد و عکاسی کودک در حین بازی است که از همین تکنیک فریز کردن حرکت در عکاسی بهره گرفته است.

برای تصاویر خلاقانه بیشتر، دوربین را حرکت دهید.

Panning یکی از ترفندهای عکاسی معمول است. انجام آن ممکن است یکم سخت باشد و برای آن که در آن حرفه ای شوید باید تمرین کنید.Panning شامل حرکت دوربین است که مسیر سوژه را زمانی که دکمه شاتر را فشار می دهید، دنبال می کند. سرعت شاتر کمتر می تواند به این کار کمک کند.

اگر از یک ماشین عکاسی می کنید، باید دکمه شاتر را فشار داده و دوربین را با همان سرعتی که ماشین حرکت می کند، جا به جا کنید. این کار باعث می شود که ماشین در حالی که پس زمینه محو شده است، واضح شود.

این تکنیک برای زمانی مناسب است که سوژه از رو به روی شما گذر می کند نه این که به سمت شما حرکت کند. این کار نیاز به تمرین زیاد و دیدن خطاهای آن دارد، ولی با این حال راهی برای فریز کردن حرکت در عکاسی است.

فریز کردن حرکت در عکاسی
دوربین را حرکت دهید

برای داشتن عکس های پویا برای فریز کردن حرکت در عکاسی از Motion blur استفاده کنید.

یکی از قشنگ ترین نتایج تکنیک فریز کردن حرکت در عکاسی این است که کمی پویایی به فضای استاتیک می دهد. هرچند فریز کردن حرکت در عکاسی عالیست، با این حال، گاهی ثبت حرکت از طریق حرکت تار motion blur نیز جذابیت عکس را چند برابر می کند.

نکته اصلی این است که از ترکیب و کامپوزیشن بهره ببرید. از این که عکس هایی که حرکت در آن ها ثابت نشده است بگیرید، نترسید.

استفاده از Motion blur
استفاده از Motion blur

فریز کردن حرکت در عکاسی یک مهارت است که هر عکاس تازه کاری باید آن را تمرین کند. اما اگر در حین تمرین ها، به خطاهایی برخوردید و عکس های واضحی نگرفتید، نومید نشوید. به جای آن از خطاهای خود یاد گرفته و مطمئن شوید که کجا را اشتباه کرده اید. با داشتن زمان کافی برای تمرین، در آن بهتر و بهتر خواهید شد.

دیدگاهتان را بنویسید

با امتیاز دهی به ما در ارائه مقاله بهتر کمک کنید *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonاگر سوالی دارید تماس بگیرید
×

سلام!

اگر از ما درباره عکاسی و قیمت عکاسی سوالی دارید ما در واتس اپ پاسخ گوی شما هستیم 

×