بسیاری از عکاسان آرزو دارند که استودیوی شخصی خود را برای تمرین عکاسی داشته باشند. اکنون باید پرسید که چگونه می توان یک استودیو عکاسی خانگی ایجاد کرد؟ ما به شما خواهیم گفت که در واقع شروع این کار آسان است. در این مقاله سعی کرده ایم چند نکته در مورد نحوه راه اندازی آتلیه عکاسی خانگی کم هزینه را بیان کنیم. با ما همراه باشید.

استودیو عکاسی خانگی
استودیو عکاسی خانگی

چگونه یک استودیو عکاسی خانگی داشته باشیم؟


برنامه ریزی برای ایجاد یک استودیو عکاسی خانگی می تواند طاقت فرسا باشد. مخصوصا این که باید المن های بسیاری را در نظر گرفت، پس حالا چگونه آغاز کنیم؟  اولین مرحله این است که روی استودیوهای عکاسی نزدیکتان تحقیق کنید. شاید نتوان به صورت فیزیکی به این استودیو ها سر بزنید. همین که آن‌ها را در اینترنت سرچ کنید کافیست.

گاهی بعضی از این استودیوهای عکاسی از وسایل خود نیز عکس می گذارند. دیدن ست آپ آن‌ها به شما اجازه می دهد که بدانید چگونه تجهیزات را در خانه جای دهید. البته به خاطر داشته باشید، این که بخواهید تجهیزات گران قیمت درون عکس ها را تهیه کنید، ممکن است سال ها طول بکشد. پس در حال حاضر، همین که با موارد ضروری کار خود را آغاز کنید کافیست.

کدام بهتر است: یک استودیو ثابت یا متحرک؟

به این فکر کنید که چگونه می خواهید عکاسی کنید، می خواهید در یک مکان واحد باقی بمانید؟ یا این که قصدتان این است که در محل های مختلف عکاسی کنید؟ اگر به صورت منظم عکاسی نمی کنید یا کارتان تنها با یک دیوار تمیز و نور پنجره راه می‌افتد؛ برای یک پرتره ساده این استودیو کافیست. اما اگر عکاسی محصول را چندین بار در هفته انجام می دهید، یک استودیو عکاسی خانگی مختص آن برای شما ایده آل است.

این که تجهیزاتی را انتخاب کنید که به راحتی جمع شده و در محل دیگری جایگذاری می شوند، می تواند به شما کمک کند. به این ترتیب، شما باید یک استودیوی دائمی داشته باشید و در عین حال قابلیت جابه جا کردن تجهیزات را داشته باشید.

استودیو ثابت یا متحرک
استودیو ثابت یا متحرک

استودیو عکاسی خانگی چقدر بزرگ باشد، کافیست؟

شما برای داشتن یک استودیو پرتره نیازی به 100 متر مربع ندارید و تنها می توانید یک اتاق اضافی از خانه خود را به استودیو عکاسی خانگی تبدیل کنید. کار در فضاهای کوچکتر، می تواند چالش برانگیز باشد. این کار نیاز به انعطاف پذیری، خلاقیت زیاد و توانایی کنار اومدن با شرایط دارد.
علاوه بر این، برای استودیو عکاسی خانگی خود نیاز به تجهیزات متنوع ندارید. در بیشتر موارد، یک اتاق 30 متری برای قرار دادن وسایل استودیو کافیست. برای شروع، پس زمینه را به یکی از دیوارها تکیه داده و استند نورپردازی را در مقابل آن قرار دهید و تمام!

عکاسی پرتره در خانه
عکاسی پرتره در خانه

اولین فاکتوری که باید درباره اندازه استودیو در نظر بگیرید این است که چند نفر را می خواهید در آن جای دهید. آیا می خواهید از گروهی از افراد عکاسی کنید؟ اگر اینطور است، نیاز به یک فضای بزرگتر برای راه اندازی استودیو خواهید داشت.

برای نورپردازی در عکاسی پرتره تک نفره یا پرتره هدشات، یک فضای کوچک چند متر مربعی کافیست. برای عکاسی نوزاد در منزل و کودکان نوپا تقریبا در هر جایی می توانید عکاسی کنید.

عکاسی از نوزاد
عکاسی از نوزاد

باید توجه کنید که اندازه استودیو خانگی می تواند بر نورپردازی عکس شما تاثیر بگذارد. کنترل نور مصنوعی برای استودیو عکاسی بزرگتر، آسان تر است. در محل کوچک با سقف پایین، ردیف لامپ ها می تواند مشکل ساز باشد. پس اگر فضا کوچک است، بهتر است که به نورپردازی از طریق پنجره کفایت کنید. ایجاد نورپردازی مناسب بدون توجه به اندازه استودیو شما، برای داشتن عکس خوب، اهمیت بالایی دارد.

برای عکاسی از محصولات و عکاسی پرتره، تجهیزات و استودیو عکاسی مناسبی نیاز است که استودیو عکاسی لحظه نگاری برای شما فراهم می کند تا عکس های شفاف، با کیفیت و خلاقانه ای داشته باشید.

 

چگونه یک استودیو کوچک را آماده کنیم؟

ساخت نورپردازی های خاص و پیشرفته در یک استودیو کوچک به دلیل کمبود جا، بسیار پیچیده است. به همین دلیل، لنز 70-200 میلی متر f/2.8 برای فضای شما “بلند” خواهد بود. به همین دلیل شما در این فضای کوچک فقط قادر خواهید بود از سر سوژه عکس بگیرید.
در یک استودیو عکاسی خانگی کوچک، بهتر است روی لنزهای با طول فوکال کوتاهتر سرمایه گذاری کنید. گزینه هایی بین 80-100 میلی متر برای گرفتن پرتره های بلندتر را امتحان کنید.

در انتها، استودیو عکاسی خانگی شما باید چندین پریز برق متفاوت داشته باشد. شما احتمالا باید تجهیزات خود را هنگام عکاسی به برق بزنید. تجهیراتی مانند، شارژرها، لامپ ها و لپ تاپ. گاهی لازم است که از یک پنکه چه برای خنک کردن محل چه برای افکت دادن به سوژه عکاسی استفاده کنید.

برای استودیو عکاسی خانگی کوچک چه موارد اصلی از تجهیزات باید استفاده شود؟


هزاران تجهیزات استودیو وجود دارد که می توانید برای استودیو خود خریداری کنید و انتخاب موارد اصلی از میان این ها، سخت تر است. پس چه چیزی برای استودیو خود نیاز دارید؟ خودتان را درگیر این نکنید تا همه موارد را بخرید. شاید باورتان نشود ولی تعداد محدودی تجهیزات عکاسی است که برای استودیو ضروری هستند.

در اینجا به تعدادی از این تجهیزات که برای یک استودیو عکاسی خانگی کوچک نیاز دارد، اشاره کرده ایم:

 • لامپ ها: یک لامپ و یک رفلکتور، برای عکاسی شما کافی هستند. اما داشتن سه لامپ، به شما انعطاف پذیری بیشتری می دهد.
 • تریگر فلش: این وسیله به شما کمک می کند تا فلش خود را از راه دور به کار بیاندازید. باید مدلی را انتخاب کنید که با استروب های شما و دوربین‌تان هماهنگ باشد. در غیر این صورت کار نمی کند.
 • اصلاح کننده نور: یک رفلکتور و یک چتر ضروری است. انواع ارزان قیمت چتر و سافت باکس وجود دارد که می توانید تهیه کنید. این وسایل به اندازه کافی خوب هستند، در عین حال، کوچک بوده و راحت بسته بندی می شوند.
 • استندهای لامپ: برای هر لامپ یک استند وجود دارد. هر چقدر لامپ شما سنگین تر است، استند باید محکم تر باشد. بهتر است روی موارد ارزان قیمت سرمایه گذاری نکنید، زیرا ریسک افتادن لامپ یا این که محکم و استیبل نباشد بالا می رود. استندهایی که بلندتر می شوند گزینه های بهتری هستند. به خصوص برای این که لامپ باید بالاتر از سوژه قرار بگیرد. با این حال خوب است که از استندهای کوتاهتر استفاده کنید که می تواند از پایین به مدل نور انداخته یا نور پشت سر مدل را مخفی کند.
 •  پس زمینه: یک پس زمینه که قابلیت جمع شدن دارد، می تواند برای شروع کار مناسب باشد. به خصوص اگر نمی توانید پس زمینه را به صورت دائم روی دیوار قرار دهید. برای این کار می توانید گزینه های ارزان تر را انتخاب کنید.

مابقی ابزار مورد نیاز

ابزار عکاسی تنها ابزاری که برای استودیو عکاسی خانگی نیاز دارید، نیستند. شما ممکن است ابزار دیگری نیز برای عکاسی های هر روز خود، نیاز داشته باشید. به عنوان مثال:

 • نردبان: نردبان برای تغییر زاویه دیدتان روی مدل در هنگام عکاسی مفید است. همچنین برای تغییر زاویه لامپ ها و محل قرارگیری آن ها به کار می آید.
 • پنکه: یک پنکه می تواند به سوژه شما با باد دادن به زیر موها یا لباس ها، حرکت را به عکس اضافه کند. علاوه بر این می تواند باعث خنک شدن محیط استودیو نیز بشود. لامپ ها و استراب ها می توانند گرمای زیادی ایجاد کنند. پنکه این گرما را کم می کند.
 •  سه راه های برق: اگر از لامپ های متحرک استفاده می کنید، بهتر است که از سه راه ها با سیم های بلند استفاده کنید تا فضای کافی برای وصل کردن وسایل برقی را داشته باشید.
 • مبلمان: اگر می خواهید عکس پرتره ای بزرگتر از هدشات بگیرید، بهتر است که تعدادی مبلمان در فضا داشته باشید. صندلی و استول ها می توانند برای این کار مناسب باشند.

 

راه اندازی استودیو خانگی برای عکاسی پرتره


به انواع پرتره ای که می خواهید بگیرید، فکر کنید. دوست دارید که با نور طبیعی عکاسی کنید؟ خب برای همین نیاز به یک استودیو خانگی با پنجره های بزرگ دارید.

آیا می خواهید با فلش عکاسی کنید؟ در این صورت یک زیرزمین یا یک اتاق کوچک می تواند برای استودیو عکاسی پرتره مناسب باشد.

استودیو خانگی برای عکاسی پرتره
استودیو خانگی برای عکاسی پرتره

چگونه بهترین لوازم نورپردازی برای استودیو خانگی را انتخاب کنیم؟


شما برای ایجاد یک استودیو خانگی، به گزینه های زیادی از انواع تجهیزات نورپردازی دسترسی دارید. دو نوع از بهترین آنها را در زیر معرفی کرده ایم:

Speedlight فلش

مزایا:

 • در استودیوهای عکاسی کوچک و باری ستاپ های قابل حمل عالیست.
 •  سبک و کوچک است.
 • ارزان است، به خصوص نمونه های دستی مانند Yongnuo, Phottix و غیره.

معایب:

 •  کم قدرت است.
 • نبود یک لامپ مدلینگ مانع از این می شود که متوجه شوید که نور فلش به کدام سمت می رود و اتوفوکس کار شما را به خوبی تنظیم کند.
 • می تواند زمان بازیابی طولانی داشته باشد، به خصوص وقتی کاملا شارژ است، همین عکاسی در مد burst را سخت می کند.

بعضی از معایب speedlight ها را می توان با استفاده از واحدهای فلشی مانند Godox V850II برطرف کرد. این‌ها از اسپیدلایت ها قدرتمندتر هستند، در حالی که پرتابل هم باقی می مانند. متاسفانه این یونیت ها بسیار گران قیمت هستند.

فلش های عکاسی
فلش های عکاسی

فلش های عکاسی در استودیو

مزایا:

 • نور در آن قوی است.
 •  یک لامپ مدلینگ را در خود جای می دهد.
 •  می تواند از یک AC در زمان نداشتن باطری استفاده کند.

معایب:

 •  قیمت آن گران است.
 •  سنگین و حجیم است.
 • به استنت های محکم نیاز دارد.
 • یونیت های ارزان قیمت می توانند داغ کرده و تا زمانی که سرد نشده اند، کار نکنند.

چه تعداد لامپ نیاز دارید؟ به نظر 3 لامپ کافیست. این کار به شما کمک می کند تا در کار خود انعطاف بیشتری داشته باشید.

هر کدام از گزینه ها را که می خواهید انتخاب کنید، به خاطر بسپارید که به یک استند برای هر فلش نیاز دارید. در بیشتر مواقع دو یا سه تا کافیست.

استندهای دوربین
استندهای دوربین

پیشنهاد می کنیم درگیر خرید همه چیز نشوید. از خرید یک لامپ شروع کنید. اصول اولیه را بیاموزید و تجهیزات خود را کم کم بسازید و هرگاه نیاز داشتید، پا فراتر بگذارید. شما تنها با یک اسپیدلایت هم می توانید عکس های پرتره خوبی بگیرید، مانند موارد زیر:

برای گرفتن عکس های پرتره اداری، اسپرت و مجلسی، گروه لحظه نگاری با بهترین تجهیزات در یک استودیو مجهز می تواند بهترین انتخاب برای شما باشد.

متعادل کننده های نور
متعادل کننده های نور

متعادل کننده های نور

 • رفلکتورها: نور را به داخل صحنه باز می گرداند. 5 در1 رفلکتور می تواند انواع مختلفی از سطوح بازتابنده را ایجاد کند. در یک بسته، می توان نقره، طلا، سفید، مشکی و شفاف را یافت.
 • چترها: ارزان ترین اصلاح کننده نوری که می توانید بخرید. چترها نور فلش را نرم می کنند، اما مشکل اصلی این است که چترها باعث می شوند نور به همه جا تابیده شود. در نتیجه، آن‌ها توانایی شما را برای کنترل نور به خصوص در استودیوهای کوچک، کاهش می دهند.
 • سافتباکس: از چترها گران قیمت تر هستند، همین باعث می شود که کنترل بیشتری نسبت به نور داشته باشند. این وسیله درخشش نرم تری نیز ایجاد می کند.
 • گرید یا شبکه ها: گریدها نور را در یک پرتوی نازک متمرکز کرده و همچنین باعث می شوند که نور جهت دار شود.
 •  ژل ها: ژل ها ورقه هایی از مواد نیمه شفاف هستند. آن‌ها به اشکال مختلف(برای انطباق با منبع نور شما) و در رنگ های مختلف ارائه می شوند. زمانی که از نورپردازی در پس زمینه استفاده می شود، ژل ها رنگ پس زمینه را تغییر می دهند و همین روی پرتره افکت می اندازد. ژل ها نیز ارزان قیمت هستند.
 • فلگ ها: فلگ از تابش نور در اطراف محل عکاسی جلوگیری می کند. فلگ ها می توانند از هرچیز مشکی ساخته شوند مانند یک تابلو، مقوا، پرده، پارچه و غیره.

به خاطر داشته باشید که هرچقدر اصلاح کننده نور بزرگتر باشد، نور موثر شما نرم تر(اما ضعیف‌تر) می باشد.

ساخت اصلاح کننده فلش
ساخت اصلاح کننده فلش

ساخت اصلاح کننده فلش در خانه

اگر اسپیدلایت دارید، چرا یک اصلاح کننده خانگی نمی سازید؟ این که یک سافتباکس را درون خانه بسازید، به این معنی است که شما می توانید روش های مختلفی برای روشن کردن پرتره خود به کار برید، بدون این که لازم باشد هزینه زیادی بپردازید.

با چند تکه کوچک پلاستیکی، می توانید انواع متفاوتی اصلاح کننده بسازید. سایر وسایلی که ممکن است در خانه به درد شما نخورند. مثلا می توانید یک بسته پرینگلز بخرید، هم از محتویات آن لذت ببرید و هم از بسته آن استفاده کنید.

پس زمینه در استودیو عکاسی خانگی
پس زمینه در استودیو عکاسی خانگی

چگونه برای استودیو خانگی خود پس زمینه انتخاب کنیم؟


دو نوع پس زمینه برای استودیو عکاسی وجود دارد که می توانید از بین آن ها انتخاب کنید. پس زمینه پرتره تاشو یا یک پس زمینه عکاسی حرفه ای که روی یک ریل که به سقف یا دیوار نصب شده، قرار دارد.

پس زمینه تاشو

مزایا:

 •  نسبتا ارزان است.
 •  درون یک بسته جمع شده و قابل حمل است.
 •  دارای یک سمت سیاه، برای عکاسی های پرتره Low-key و سمت دیگر با پس زمینه سفید برای عکاسی پرتره high-key.

معایب:

 • کوچک هستند که برای عکس های سر یا پرتره تک نفره مناسب است.
 • در بافت آن چین و چروک وجود دارد.
 • تازدن آن سخت است.
 • پس زمینه پرتره حرفه ای

مزایا:

 •  پس زمینه های کاغذی، وینیلی یا پارچه ای هستند.
 •  در اندازه های مختلفی موجود است.

معایب:

 • جمع و جور نیست و برای جابه جایی سنگین است.
 • مدل‌های ارزان، نمی توانند پس زمینه های سنگین را تحمل کنند.

پس زمینه ها می توانند در رنگ های مختلفی مانند مشکلی، سفید و خاکستری باشند. برای استودیوهای کوچک یک پس زمینه طوسی می تواند بهترین انتخاب باشد. بستگی به تنظیمات نورپردازی رنگ آن می تواند سفید یا مشکی بشود، ژل ها نیز می توانند رنگ پس زمینه را برای عکس شما تغییر دهند.

نورپردازی
نورپردازی

چگونه می توان از نور محیط خلاص شد؟


به خاطر بسپارید، زمانی که با فلش درونی کار می کنید، نیازی به نور طبیعی محیط ندارید. نور محیط می تواند تنظیمات نورپردازی استودیو را تحت تاثیر قرار دهد. البته، استفاده نکردن از نورپردازی محیطی به معنی این که باید در تاریکی مطلق کار کنید، نیست. با این حال داشتن یک نور محیطی با سطح کم می تواند برای کار شما مناسب باشد. این کار می تواند تنظیمات استودیو عکاسی خانگی پرتره را بهبود بخشد. برای این کار می توانید پنجره ها را با پرده ها یا با استفاده از فلگ ها بپوشانید. به این ترتیب از پخش شدن نور ناخواسته در محیط جلوگیری می کنید.

برای آن که مطمئن شوید که نور محیطی روی عکس شما تاثیر نمی گذارد، یک عکس امتحانی بگیرید. دوربین خود را برای زمانی که بدون فلش عکس می گیرید، تنظیم کنید و مطمئن شوید که عکس نهایی کاملا سیاه باشد. سپس نورپردازی را به گونه ای تغییر دهید که به اکسپوژر مورد نظر خود برسید.

می توانید در f/8 ، ISO200 در 125/1 ثانیه عکاسی را انجام دهید. سپس از یک فلش سنج یا یک پروسه امتحان و خطا استفاده کنید تا نور لامپ با اکسپوژر مناسب روی سوژه قرار بگیرد.

عکاسی در خانه
عکاسی در خانه

چگونه شغل عکاسی در استودیو خانگی را آغاز کنیم؟


داشتن یک استودیو کوچک می تواند برای آغاز یک کسب و کار کافی باشد. زمانی که شما از ستاپ نورپردازی خود راضی هستید، از دوستان خود بخواهید که سوژه عکاسی شما شوند. هرچند، ما پیشنهاد می کنیم که شما یک مکان بهتری را انتخاب کنید تا غریبه ای را به آنجا دعوت کرده و از آن عکس بگیرید تا به شما هزینه را بپردازند. برای این که بخواهید شما را در کسب و کارتان جدی بگیرند، باید یک محیط مناسب برای خود تهیه کرده باشید. شاید زمانی که از مشتریان خود بخواهید در مقابل سالن خانه تان بایستند تا از آنها عکس بگیرید، راضی به پرداخت به شما نشوند.

به خاطر بسپارید که ارائه مناسب کار و حرفه ای بودن، المان های بسیار حیاتی برای رسیدن به موفقیت هستند. پس اگر هنوز آماده نیستید، ابتدا فقط برای افرادی کار کنید که شما را می شناسند. آن‌ها موقعیت شما را درک کرده و به خاطر توانایی های شما نیز خوشحال می شوند.
اگر هنوز برای عکاسی از غریبه ها آماده نیستید، هزاران برند وجود دارد که نیاز به عکاس برای عکاسی از محصولاتشان دارند. می توانید از مشاغل محلی بپرسید که آیا به عکس های تجاری از محصولاتشان نیاز دارند تا در فروشگاه های اینترنتی خود قرار دهند. از حق زحمه این کارهای خود استفاده کرده، تجهیزات بیشتری تهیه کنید و یک استودیو واقعی برای کسب و کار خود راه بیندازید.

برای ایجاد یک استودیو عکاسی خانگی چقدر باید هزینه کنیم؟


زمانی که می خواهید استودیو عکاسی خانگی خود را بسازید، باید تجهیزاتی را خریداری کنید که برای کار شما ضروری هستند. هیچ گاه برای لامپی که استفاده نمی کنید، هزینه نکنید. خبر خوب این است که تعداد زیادی کیت استودیو خانگی در اینترنت وجود دارد که می توانید برای کار خود با هزینه های کافی بخرید.

بیشتر کیت ها، شامل دو استند لامپ، دو تعدیل کننده، یک استند پس زمینه و یک پس زمینه موصلین هستند. استندها ممکن است کمی شل باشند، اما به مدت یک سال برای شما کار می کنند تا شما بتوانید کار خود را توسعه دهید. اگر می خواهید در محل های مختلف عکاسی کنید، نمونه استندهای محکم تر توصیه بهتری هستند. شاید کمی گرانتر باشند، ولی زمان بیشتری کار خواهند کرد. بهتر است بدانید که لامپ های درون کیت، معمولا لامپ حبابی ساده هستند که روشنایی بالایی ندارند؛ اما شما می توانید آن ها را به راحتی جایگزین کنید.

هزینه استودیو عکاسی در خانه
استودیو عکاسی در خانه

کلام آخر


ما در استودیو لحظه نگاری امیدواریم که شما از این ایده ها استفاده کرده تا بتوانید استودیو خانگی یا پرتابل خود را آماده کنید. به شما توصیه می کنیم زیاد درگیر ایده آل گرایی نشوید و نخواهید که بهترین تجهیزات و بهترین استودیو را داشته باشد. از خلاقیت و تمایل خود بیشترین استفاده را کرده تا به آنچه که می خواهید برسید.

دیدگاهتان را بنویسید

با امتیاز دهی به ما در ارائه مقاله بهتر کمک کنید *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonاگر سوالی دارید تماس بگیرید
×

سلام!

اگر از ما درباره عکاسی و قیمت عکاسی سوالی دارید ما در واتس اپ پاسخ گوی شما هستیم 

×