داستان سرایی در عکاسی ، هنر بیان داستان‌های جذاب از طریق عکس است. داستان گویی یک ابزار ارتباطی بسیار قوی است و احساسات بازدید کننده یا مشتری را برمی‌انگیزد.

تیم استودیو عکاسی لحظه نگاری با استفاده از تجهیزات حرفه‌ای و تکنیک‌های روز دنیا داستان کسب و کار شما را به جذاب‌ترین حالت ممکن ثبت می‌کند و در تمامی مراحل عکاسی داستانی همراه شما است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد روش های داستان گویی در عکاسی با ما در تماس باشید.

اصول داستان سرایی در عکاسی


دانستن اصول داستان سرایی در عکاسی به شما کمک می‌کند تا آن را به درستی انجام دهید و داستانی که در ذهن دارید را به جذاب‌ترین حالت ممکن بیان کنید. در ادامه با اصول عکاسی داستانی بیشتر آشنا خواهیم شد.

داستان سرایی در عکاسی
داستان سرایی در عکاسی

قبل از گرفتن عکس برنامه‌ریزی کنید

وقتی صحبت از داستان سرایی در عکاسی می‌شود، هیچ چیز مهم‌تر از برنامه‌ریزی نیست. برنامه‌ریزی و نظم بخشیدن به داستانی که در ذهن شما است کمک می‌کند که عکس‌های منسجم‌تری بگیرید و توجه مخاطب را بتوانید جلب کنید. هنگام برنامه‌ریزی برای داستان گویی در عکاسی باید چند مورد از جمله انتخاب موضوع، تحقیق کافی در مورد موضوع و چیدمان عکس‌ها از نظر بصری را در نظر بگیرید. برای اینکه پیام خود را در عکاسی داستانی واضح‌تر منتقل کنید، نمادهایی را در عکس‌های خود به کار ببرید.

به یاد داشته باشید هنگام عکسبرداری به خصوص در عکاسی صنعتی همیشه همه چیز طبق برنامه پیش نمی‌رود. اما وقتی یک برنامه‌ی دقیق در ذهن داشته باشید، می‌توانید مشکلات پیش آمده را زودتر حل کنید.

احساسات مخاطب را تحریک کنید

بهترین راه برای ایجاد ارتباط عمیق بین مخاطبان با عکس شما یافتن راهی برای تحریک احساسات آن‌ها است. تصاویر زیبا بدون محتوای احساسی یا ذهنی برای دیدن عالی هستند، اما به راحتی فراموش می‌شوند. برعکس مردم چیزهایی را به خاطر خواهند آورد که تأثیرات عاطفی عمیقی بر آن‌ها دارد.

احساسات یک ویژگی کاملاً انسانی است، اما مجبور نیستید انسان یا تعامل انسانی را در عکس‌های خود بگنجانید تا جلوه‌ای احساسی ایجاد کنید. حیوانات، مناظر و حتی تصاویر انتزاعی نیز می‌توانند واکنش‌های احساسی را از مخاطبان شما در عکاسی داستانی برانگیزند. همچنین عکسی که می‌گیرید باید شامل لایه‌هایی از معنا باشد که افراد بتوانند با آن ارتباط برقرار کنند. بنابراین در داستان سرایی در عکاسی باید بتوانید احساسات مخاطبان را درگیر کنید.

عکاسی داستانی
عکاسی داستانی

برای داستان سرایی در عکاسی خلاق باشید

شما باید راه‌های جدیدی برای ارائه‌ی موضوعات مختلف ایجاد کنید. در داستان سرایی در عکاسی اصالت بسیار مهم است، زیرا مردم وقتی کپی تصاویر را در جای دیگری می‌بینند، به آن واکنش نشان نمی‌دهند. برای متمایز شدن از رقبا باید اصالت را در عکاسی داستانی هدف بگیرید.

تنوع را در نظر بگیرید

فرض کنید که یک سری عکس منظره عالی گرفته‌اید. هیجان‌زده هستید و می‌خواهید مخاطبان یا دنبال‌کنندگان از مهارت‌های داستان سرایی شما تعریف کنند. اما پست کردن همه عکس‌ها به یکباره روی مخاطبان ممکن است نتیجه‌ی معکوس داشته باشد. در واقع ممکن است مخاطب خسته شود. تمرکز بر روی یک نوع عکس بعید است که داستان کامل را بیان کند. ترکیب کردن تصاویر مختلف مانند انتزاعی، پرتره، عکس‌های با زاویه دید عریض، مناظر و عکس‌های اکشن به شما کمک می‌کند داستان کامل‌تری را به مخاطب ارائه دهید.

از ساختارهای روایی استفاده کنید

فیلم‌ها، رمان‌ها و هر چیز دیگری که شامل داستان سرایی می‌شود، طرح‌هایی دارد، عکاسی نیز شامل این حیطه می‌شود. همانطور که انتظار می‌رود فیلم‌ها ساختار روایی منسجم و ترتیب زمانی داشته باشند، عکس‌ها نیز وقتی می‌خواهند داستانی را روایت کنند باید ساختار روایی داشته باشند. برای اولین عکس تا آخرین عکس مجموعه یک الگو و ساختار روایی واضح ایجاد کنید.

داستان گویی در عکاسی
داستان گویی در عکاسی

تصمیم بگیرید که از کدام روش استفاده کنید

یک عکاس باید تصمیم بگیرد که آیا یک عکس برای ثبت تمام عناصر یک صحنه (از جمله احساسات) کافی است یا اینکه بهتر است عکس‌های مختلفی بگیرد. تصمیم‌گیری در مورد نوع داستانی که می‌خواهید بگویید می‌تواند به آسان‌تر شدن روند تصمیم‌گیری کمک کند. در اینجا دو گزینه داستان باز و داستان بسته دارید. زمانی که عکس‌هایتان را به طریق داستان‌ باز ثبت می‌کنید، فضایی را برای مخاطبانتان باقی می‌گذارید تا عکس را به روش‌های خاص خود تفسیر کنند.

نحوه‌ی تفسیر مردم در داستان‌های باز به تجربیات و احساسات منحصر به فرد آن‌ها بستگی دارد. از سوی دیگر داستان‌های بسته جایی برای تفسیرهای خودسرانه باقی نمی‌گذارند. این نوع عکس‌ها بسیار ساده هستند و بینندگان تفسیر مشابهی از آن‌ها خواهند گرفت. تجربه یک عکاس در این مورد بسیار مهم است.

داستان سرایی در عکاسی
داستان سرایی در عکاسی

5 نکته برای داستان سرایی در عکاسی


5 نکته در عکاسی داستانی وجود دارد که با انجام آن‌ها می‌توانید داستان عکس‌ها را جذاب‌تر بیان کنید.

  1. واضح نگه داشتن هدف (سوژه‌ی اصلی) عکس بسیار مهم است. از نور، عمق و فوکوس برای برجسته کردن سوژه‌ی اصلی استفاده کنید. از اشتباهات رایج عکاسی صنعتی نورپردازی ضعیف است. در بیان داستان یک صنعت و کسب و کار نورپردازی درست یک عامل ضروری است.
  2. اگر سوژه را در نور قرار دهید و پس زمینه را طوری در عکاسی داستانی طراحی کنید که به طور طبیعی چشم به سمت سوژه‌ی اصلی کشیده شود. به این ترتیب مخاطبان راحت‌تر می‌توانند موضوع و معنای عکس را متوجه شوند.
  3. مورد بعدی این است که فقط مواردی را در کادر قرار دهید که به داستان چیزی اضافه می‌کنند. به عنوان یک عکاس باید عکس‌ها را واضح و مختصر ثبت کنید تا پیام عکس‌ها به درستی منتقل شوند.
  4. از ویرایش یا ادیت برای جذاب کردن داستان خود در عکاسی داستانی استفاده کنید. می‌توانید روشنایی، وضوح و رنگ عکس‌ها را تغییر دهید.
  5. اطمینان از اینکه سوژه‌ی اصلی روشن‌ترین عنصر در عکس است، به جلب توجه بیشتر آن کمک می‌کند. تیره‌تر بودن سوژه نسبت به پس‌زمینه راه دیگری برای ایجاد تأثیر بصری است.

کلید گفتن یک داستان خوب این است که قبل از نوشتن آن داستان را کامل بدانید. همین موضوع در مورد عکاسی داستانی نیز صادق است. قبل از اینکه دکمه‌ی شاتر را فشار دهید، باید بدانید که می‌خواهید با عکس‌های خود چه داستانی را بیان کنید. به کادربندی و ترکیب عکس، نور، عمق و فوکوس برای تأثیرگذاری بیشتر بر مخاطب توجه کنید.

سوالات پرتکرار


چگونه می‌توان از عکاسی برای روایت داستان استفاده کرد؟

از عکاسی می‌توان برای ثبت لحظات و احساسات کلیدی در یک داستان و همچنین ارائه چشم‌اندازی منحصر به فرد از طریق زوایای خلاقانه دوربین و انتخاب‌های ترکیبی استفاده کرد.

تفاوت بین عکاسی و داستان سرایی تصویری چیست؟

عکاسی را می‌توان به تنهایی نوعی هنر تجسمی در نظر گرفت، اما داستان سرایی بصری عناصری مانند ترکیب‌بندی، نورپردازی و کادربندی را برای گفتن یک داستان یا انتقال پیام ترکیب می‌کند. داستان گویی در عکاسی می‌تواند برای جلب توجه به موضوعات مهم اجتماعی یا سیاسی با ثبت تصاویر تأثیرگذار که داستانی را بیان می‌کند یا پیام خاصی را منتقل می‌کند، استفاده شود.

عکاسی مستند چه تفاوتی با هنر داستان سرایی در عکاسی دارد؟

عکاسی مستند بر ثبت واقعیت خام متمرکز است، در حالی که هنر داستان گویی در عکاسی می‌تواند شامل عناصر خارق‌العاده یا نمادین برای انتقال یک ایده باشد.

عناصر کلیدی داستان سرایی در عکاسی چیست؟

عناصر کلیدی داستان سرایی تصویری خوب شامل ترکیب، نور، رنگ، کنتراست، بافت و حرکت است.

چطور می‌توان احساسات شخصیت‌های داستانی را در عکس‌های داستانی منعکس کرد؟

برای منعکس کردن احساسات شخصیت‌های داستانی در عکس‌های داستانی، باید از عناصری مانند رنگ، نورپردازی و زاویه عکس‌برداری استفاده کرد. همچنین، با استفاده از حرکت‌ها و انعکاس معنایی در عکس‌ها، می‌توان احساسات شخصیت‌ها را به خوبی منعکس کرد.

ترکیب بندی در عکاسی داستانی چقدر اهمیت دارد؟

ترکیب‌بندی در عکاسی روایی برای هدایت چشم بیننده به عناصر کلیدی تصویر و ایجاد حس تعادل و هماهنگی در عکس ضروری است.

انتخاب رنگ چگونه می‌تواند به داستان گویی در عکاسی کمک کند؟

انتخاب رنگ می‌تواند به برانگیختن طیف وسیعی از احساسات و همچنین نماد مفاهیمی مانند عشق، ترس یا غم کمک کند.

چگونه می‌توان بهترین زاویه عکس‌برداری را برای گرفتن عکس‌های داستانی پیدا کرد؟

برای پیدا کردن بهترین زاویه در عکاسی داستانی، باید با توجه به محتوای داستان و حالت شخصیت‌ها، زوایای مختلفی از عکس گرفته شود. همچنین، با تغییر فاصله، اندازه و نورپردازی، می‌توان بهترین زاویه را پیدا کرد.

چگونه عکاسی می‌تواند احساسات و ایده‌های پیچیده را منتقل کند؟

عکاسی می‌تواند احساسات و ایده‌های پیچیده‌ای را با استفاده از تکنیک‌هایی مانند نمادگرایی، کنار هم قرار دادن و ابهام برای ایجاد تصاویری که طیفی از احساسات و معانی را برمی‌انگیزد، منتقل کند. برای روایت یک داستان پیچیده با استفاده از یک سری عکس، باید از زمانبندی مناسب برای عکس‌ها استفاده کرد و هر عکس را به شکلی قرار داد که باقی عکس‌ها و داستان در کل، یکپارچگی داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *