در مقاله قبل به عکاسی خانوادگی پرداختیم ولی در این مقاله کمی ریز تر شده و بر روی عکاسی از کودکان فوکوس می کنیم. این روزها عکاسی از کودک به خصوص در محیط باز به یکی از ترندهای عکاسی تبدیل شده است که هر پدر مادری را به سمت خود جلب می کند. عکاسی کودک از طرفی می تواند یک تجربه سرگرم کننده و با ارزش باشد، از طرف دیگر می تواند دلهره آور نیز باشد. با این حال، نتیجه و موفقیت شما در عکاسی از کودکان بیشتر به خود شما بر می گردد. در این مقاله به نکاتی در این باره می پردازیم.

عکاسی از کودک در حال کاوش
عکاسی از کودک در حال کاوش

چند دقیقه اول عکاسی کودک، او را آزاد بگذارید.


عکاسی از کودک در محیط باز بسیار دلپذیرتر از محیط استودیو است. این کار اجازه می دهد که در فضاهایی با ویژگی های جالب روبرو شوید که عکس کودک را زیباتر کند. این فضاها می تواند ویژگی های جذابی برای کودک داشته باشد که نتواند در برابر آن ها مقاومت کند، پس به او اجازه دهید که چند دقیقه اول عکاسی، در فضا سرگرم باشد.

گروه عکاسی لحظه نگاری بخشی از تجربیات عکاسی کودک و خانوادگی خود را در به اشتراک گذاشته است 

مشاهده پروژه های عکاسی خانوادگی

در عین حال که آنها در فضا بازی می کنند شما می توانید از آنها عکس پرتره بگیرید. در عین حال از این که لباس آنها کثیف نشود و یا این که اتفاقی برایشان نیفتد، مطمئن شوید. برای این نوع عکاسی پرتره از کودک بهتر است والدین آنها در همان نزدیکی باشند.

ایده عکاسی از کودک
ایده عکاسی از کودک

در عکاسی از کودک درونتان را رها کنید


از زمان استفاده کنید، کودک درون خود را آزاد کرده و بگذارید با کودک دوست شود. این کار نه تنها پروسه عکاسی کودک را راحت تر می کند بلکه به روحیه شما نیز کمک می کند تا از فضا لذت ببرید. والدین شاید آن را عجیب بدانند ولی حقیقت این است که بعدآ در عکس ها تاثیر این دوستی و راحتی کودک خود را خواهند دید.

عکاسی کودک در کنار گروه حرفه ای استودیو لحظه نگاری، عکس هایی شاداب، پر انرژی را برای آینده ی کودکان شما به ارمغان خواهد آورد. عکس هایی که کودک شما با دیدن آن ها در آینده زیبایی های دوران کودکی را به یاد خواهد آورد.

 

فاصله کانونی در عکاسی کودک
فاصله کانونی در عکاسی کودک

فاصله کانونی مناسب در عکاسی از کودکان


همه کودکان شبیه هم نیستند، شخصیت های متفاوتی دارند و نحوه ارتباط صمیمانه برقرار کردن آنها با شما متفاوت است. شاید این اولین بار باشد که کودک یک دوربین بزرگ و وسایل نورپردازی حرفه ای را دیده باشد، این مساله می تواند برای کودک ترسناک باشد.

اگر کودک خجالتی است، ابتدا با لنزهایی با فاصله کانونی بیشتر شروع کنید و فاصله خود را با آنها حفظ کنید. کم کم این فاصله را کم کنید. بگذارید کودکان موقعیت را درک کنند و راحتتر شوند. با راحتتر شدن آن ها می توانید به آنها نزدیک شده و در حین عکاسی از کودک بر روی چشم های آنها فوکوس کنید یا از تکنیک نورپردازی یک طرفه در عکاسی پرتره استفاده کنید. چشم ها حرف بسیاری برای مخاطب دارد و زیبایی آن ها را بیشتر نشان می دهد.

یکی از ترفندهایی که عکاسان گروه عکاسی لحظه نگاری در طی سالها فعالیت خود آموخته اند این است که بهتر است در عکاسی برای کودکان توضیح بدهید و کم کم به سطح راحتی کودکان نزدیک شوید.

خواسته خود در عکاسی را به کودک نشان دهید.


مردم در سراسر جهان نحوه برقراری ارتباط متفاوتی دارند. یکی از اشکال ارتباطی که بسیار جهانی است، زبان بدن است. اگر می خواهید کودک ژست خاصی بگیرد، بهترین کار این است که به آن ها نشان دهید نه این که تنها به آن ها بگویید. زمانی که با دخترکوچولو ها کار می کنید این که به آن ها نشان دهید چگونه ژست زنانه بگیرند، باعث خنده آنها می شود اما همین باعث می شود که از عکاسی لذت ببرند و راحت تر ژست را انجام دهند.

عکاسی از کودکان همراه با اسباب بازی
عکاسی از کودکان همراه با اسباب بازی

نقش اسباب بازی مورد علاقه در عکاسی از کودکان


قبل از این که حتی برای عکاسی از کودک با او خانواده‌اش ملاقات کنید، به آنها پیشنهاد بدهید که کودک اسباب بازی مورد علاقه خود را به همراه داشته باشد. وقتی بچه ها ناراحت یا خجالتی هستند بهتر است که یک ناجی به همراه داشته باشند. زمانی که کودک خسته شده می توانید به آنها وقت بدهید که چند دقیقه ای با اسباب بازی خود سرگرم باشند. گاهی می توان از این موقعیت استفاده کرده و از آنها در هنگام بازی عکاسی کرد.

اگر خانواده هیچ اسباب بازی همراه خود نیاورده باشد، بد نیست که شما چیزی داشته باشید تا نظر بچه ها را به خودتان جلب کنید. مسلما در عکاسی کودک برای کودکان راحت تر است که در کنار پدر یا مادر خود بمانند و از آنها جدا نشوند. با این کار می توانید آن ها را از همراه جدا کرده و به بازی بکشانید تا با شما راحتتر شوند.

ژست عکس کودک
ژست عکس کودک

عکس ها را به کودک نشان دهید


گاهی در عکاسی از کودک بهتر است که به کودکان نشان دهید که چه اتفاقی دارد میفتند. با نشان دادن عکس به آن ها، در می یابند که از آن ها عکس گرفته می شود نه فرد دیگری.

در عکاسی کودک چگونه به او ژست کودکانه دهیم؟

گاهی می توانید از آن ها بخواهید که به هوا بپرند، ادا در بیاورند و یا بخندند. سپس عکس ها را به آن ها نشان دهید. با این کار کودک درک می کند که ژست را درست گرفته است یا نه.

گاهی خود کودکان نیز در این راه همراه می شوند و ژست های خود را می سازند. کسی چه می داند شاید همین کار باعث شود آن ها در آینده به سمت عکاسی کودک بروند و یک عکاس حرفه ای شوند.

ژست عکس کودک و مادر
ژست عکس کودک و مادر

از عکاسی کردن با کودکان لذت ببرید


در انتها، سعی کنید که از عکاسی با کودکان لذت ببرید. اگر از این کار لذت نمی برید شاید بهتر است که یک ژانر دیگر را برای خود انتخاب کنید. عکاسی کودک بر روی کودک تاثیر بیشتری می گذارد و همین شاید به کودکان بیاموزد که در آینده نیز بهتر است که برای ثبت عکس های خانوادگی خود، از یک عکاس حرفه ای دعوت کنند. پس رفتار خوشایند شما با کودکان مسلما در آینده کاری شما و همکارانتان موثر خواهد بود.

[ratings]

3 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *