پیشرفت چشمگیر حوزه‌ی عکاسی از اسباب بازی‌ در چند سال اخیر، پدیده‌ای غیرقابل انکار است و طرفداران بسیاری را، از آماتورها گرفته تا حرفه‌ای‌ها، مجذوب خود کرده‌ است. به‌راستی کدام هنرمندی در عرصه عکاسی می‌تواند از لذت عکاسی از جنگ ستارگان یا ماشین‌های کوچک اسباب‌بازی چشم‌پوشی کند؟ اما آیا تنها پای ارزش هنری درمیان است؟ البته که نه! در‌واقع عکاسان تبلیغاتی اولین بنیان‌گذاران این سبک جدید بوده‌اند و در ابتدا، عکاسی از اسباب بازی‌ صرفا درجهت معرفی آنها و به‌عنوان یک شاخه از عکاسی تبلیغاتی مورد توجه فعالان این حوزه قرارگرفت. درست همانند آنچه در حوزه عکاسی لوازم آرایشی رخ داد؛ سوژه‌هایی متداول که در دوربین عکاسی جلوه‌ای خاص به خود می‌گرفتند و نظر همگان را به خود جلب می‌کردند. در این مقاله هرآنچه به عنوان یک عکاس درمورد این شاخه جذاب از عکاسی باید بدانید، در اختیار شما قرار می‌گیرد.

عکس باکیفیت از اسباب بازی
عکس باکیفیت از اسباب بازی

نظر به این اصل که تاثیر رنگ‌ها در عکاسی بسیار پررنگ و واکنش به رنگ‌ها در عکس آنی است، می‌توان از آنها به عنوان یک ابزار روان‌شناختی در عکاسی از اسباب بازی استفاده کرد. اسباب‌بازی‌ها سراسر رنگ های گرم و قوی دارند که انرژی زیادی را به عکس سرازیر می‌کند. می‌توان از این ویژگی آنها به عنوان سوژه‌ی عکاسی بهره گرفت تا بر نحوه نگاه بیننده به عکس تاثیر گذاشت. واقعا چه چیزی لذت‌بخش‌تر از ترکیب هنر عکاسی با اسباب‌بازی‌هایی سراسر رنگ و حس زندگی و نهایتا خلق آثاری شگفت‌انگیز که زوایای جدیدی از این سرگرمی‌های مورد علاقه کودکان و بزرگسالان را به نمایش می‌گذارند؟

ایده های عکاسی از اسباب بازی
ایده های عکاسی از اسباب بازی

آنچه اسباب‌بازی‌ها را به یک سوژه‌ی جالب و انعطاف‌پذیر برای عکاسان تبدیل کرده است، تنها به علاقه چشمگیر اقشار مختلف جامعه به آنها محدود نمی‌شود؛ بلکه تکنیک‌های خاص و جدیدی که عکاسان در این سبک از عکاسی به کار می‌برند، علت اصلی خلق این شاهکار‌های هنری است.

اگر به عکاسی از اسباب بازی‌ علاقه‌مند هستید،  استودیو عکاسی لحظه نگاری اطلاعات ارزشمندی در زمینه ایده‌پردازی و عکاسی تبلیغاتی در اختیار شما قرار می‌دهد. هر آنچه از تکنیک‌ها، ایده‌ها و نمونه‌های نوین عکاسی تبلیغاتی و نیز عکاسی صنعتی بخواهید، با بالاترین سطح کیفیت به شما ارائه می‌شود.

3 تکنیک خلاقانه برای عکاسی از اسباب بازی‌


1. تنظیمات دوربین برای داشتن عکس‌های واضح و برجسته از اسباب‌بازی‌ها

به طور معمول، عکاسان حرفه‌ای از نمای کلوزآپ و گاها اکستریم کلوزآپ (ECU) برای عکاسی از اسباب بازی‌ همچون عکاسی از ساعت مچی بهره می‌گیرند. مواردی را که شما باید در تنظیمات دوربین خود اعمال کنید، به اختصار یادآور می‌شویم:

انتخاب دیافراگم بسته تر برای به تصویر کشیدن جزئیات بیشتر اسباب بازی ها

اساسأ هرچه به سوژه نزدیک‌تر شوید، عمق میدان کمتری دارید. دیافراگم f/5.6 – f8 معمولا انتخاب درستی است؛ هرچند اگر از نمای کلوزآپ در عکاسی از اسباب بازی بهره می‌برید، افکت بوکه همچنان بهترین گزینه است. در انتخاب لنز نیز دقت کافی به خرج دهید و مطمئن شوید سوژه‌ها را به بهترین شکل چیده‌اید.

استفاده از فوکوس دستی برای افزایش دقت عکاسی از اسباب بازی

معمولا هنگام عکاسی از جزئیات اسباب‌بازی‌ها، فوکوس خودکار دوربین با دقت پایین‌تری از حد انتظار ما عمل می‌کند؛ اگرچه فوکوس دستی روند کار را کند می‌کند، اغلب بهترین گزینه برای عکاسی از جزئیات است. هرچند درمورد سوژه‌های مختلف، ممکن است این اصل صادق نباشد و با آزمون و خطا می‌توان بهترین روش تنظیم فوکوس را برای عکاسی از اسباب بازی انتخاب کرد.

استفاده از ایزو (ISO) کمتر برای ثبت عکس های باکیفیت

اگر در طول عکاسی از سه‌پایه استفاده می‌کنید (که اکیدأ پیشنهاد می‌شود)، از ایزو 100 استفاده کنید. این تنظیمات در متعادل‌سازی نور مؤثر بوده و نویز را در عکس کاهش می‌دهد.

2. تجهیزات مورد نیاز برای عکاسی از اسباب بازی

قبل از شروع عکاسی، ضروری است وسایلی را در اختیار داشته باشید و در زمان لازم از آنها بهره بگیرید. در بسیار از سبک‌های عکاسی، حداقل تجهیزات کفایت می‌کند اما وقتی با اسباب‌بازی‌های کوچک سر و کار دارید، برخی تجهیزات فرآیند عکاسی را بسیار آسان‌تر می‌کنند.

سه‌پایه

درست مثل زمانی که از طبیعت بی‌جان عکاسی می‌کنید، هنگام عکاسی از اسباب بازی نیز سه‌پایه باید در صدر فهرست تجهیزات شما باشد. استفاده از سه‌پایه به شما این امکان را می‌دهد که هر زمان خواستید، بدون تکان دادن دوربین و خارج کردن آن از زاویه‌ای که در آن قرار دارد، به سوژه خود دسترسی کامل داشته‌باشید و موقعیت آن را به راحتی تغییر دهید.

استفاده از کابل ریموت شاتر، عکاسی بدون لرزش را برای شما به ارمغان می‌آورد و دیگر نیازی به حبس کردن نفستان ندارید! البته برخی دوربین‌ها، مثل دوربین های DSLR و دوربین‌های بدون آینه که به WIFI متصل می‌شوند، قابلیت کنترل از راه دور دارند و برای عکاسی از اسباب بازی بسیار مناسب هستند. با بهره‌گیری از ریموت شاترها، می‌توانید چند قدم به عقب بروید و کل صحنه را بهتر ارزیابی کنید. البته که دیگر مجبور به خم شدن روی دوربین هم نیستید!

بک‌دراپ

یک بک‌دراپ خنثی از ضروری‌ترین تجهیزات یک عکاسی تبلیغاتی است که می‌توانید آن را پشت یا زیر اسباب‌بازی‌ها بگذارید. البته، به راحتی می‌توانید بک‌دراپ‌های خود را بسازید و نیازی به هزینه کردن هم نیست. یک بک‌دراپ سفید بزرگ، انتخاب محبوبی برای عکاسی از اسباب بازی است؛ بدان جهت که در فوتوشاپ عکس هم، به مشکل برنمی‌خورید.

نورپردازی

با وجود اینکه تنظیم نور مناسب برای عکاسی از اسباب بازی معمولا نیاز به آزمون و خطا دارد،کار چندان پیچیده‌ای نیست. نور طبیعی که بر جسم بتابد، بهترین شکل نورپردازی برای عکاسی از این اجسام کوچک با جزئیات فراوان است؛ هرچند، درمواردی می‌توانید از نور لامپ یا فلاش نیز استفاده کنید. نکته‌ای که اهمیت زیادی دارد، یکنواختی و نرم بودن نور است.

تجهیزات عکاسی از اسباب بازی ها
تجهیزات عکاسی از اسباب بازی ها

3. استفاده از فضای باز برای ایجاد حس ماجراجویی در عکاسی از اسباب بازی

عکاسی در فضای باز، به شما امکان کار با نور طبیعی می‌دهد. فراموش نکنید که اجتناب از نور مستقیم خورشید، یک اصل مهم در بسیاری از سبک های عکاسی از جمله عکاسی از اسباب بازی است. بهتر است یک روز نسبتا ابری با نور ملایم و یکنواخت را انتخاب کنید. برگ‌ها و شاخه‌ها، سنگ‌های کوچک، سواحل و یا حتی یک ایستگاه اتوبوس می‌توانند حس ماجراجویی به سوژه بدهند و آن را از یکنواختی خارج کنند.

عکاسی از اسباب بازی
عکاسی از اسباب بازی

حتما متوجه شده‌اید که عکاسی از اسباب بازی دنیای جالبی دارد؛ ورود به آن ارزان و پر از چالش‌های هیجان‌انگیز برای عکاسان تازه وارد و نیز با‌تجربه است. با این سبک از عکاسی، شما وارد نوعی داستان‌پردازی می‌شوید و می‌توانید داستان خود را به عکس نهایی منتقل کنید. اگر به عکاسی علاقه‌مند هستید، این سبک متفاوت و چالش برانگیز را از دست ندهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *