برای عکاسی پرتره، تکنیک های نورپردازی مختلفی وجود دارد که شامل تکنیک هایی با تنظیمات نور یک طرفه تا تنظیمات پیچیده تر که نیاز به منابع نور مختلف، تجهیزات و دیگر اصلاح کننده ها دارند، می شود. یکی از تنظیمات نورپردازی که معمولاً برای عکاسی های خلاقانه استفاده می شود، نورپردازی یک طرفه است. این تنظیمات نورپردازی، سایه های دراماتیک بیشتری را در پرتره ایجاد می کند.
برای تنظیم الگوی نوپردازی یک طرفه، نیازی به تجهیزات زیادی ندارید، حتی نور طبیعی خورشید می تواند کافی باشد. در این مقاله ما به تنظیمات نورپردازی یک طرفه پرداخته ایم و توضیح خواهیم داد که عکاسان برای داشتن عکس های هنری، چگونه از آن استفاده کنند.

 استودیو عکاسی لحظه نگاری متخصص در پرتره در سن های مختلف، از مدل ها، عکاسی خانوادگی، عکاسی کودک و عکاسی نوزاد یا کارمندان یک شرکت است، که در این راستا، تمام تلاش خود را کرده تا در صحنه عکاسی احساس آرامش و راحتی کنید. جهت اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

 

نورپردازی یک طرفه
نورپردازی یک طرفه

عکاسی یک طرفه چیست؟


نورپردازی یک طرفه برگرفته از نوعی سایه و نور روی صورت سوژه در هنگام عکاسی است. در واقع منبع نور با زاویه 90 درجه بر صورت سوژه تابیده می شود، به گونه ای که صورت به دو قسمت در حالت عمودی تقسیم می شود.
از نورپردازی یک طرفه معمولا برای ایجاد یک افکت دراماتیک در عکاسی پرتره استفاده می شود. بازیگران و مدل ها اغلب این نوع پرتره را انتخاب می کنند، زیرا حسی هنری و رمزآلود به عکس می دهد.

عکاسی یک طرفه
عکاسی یک طرفه

تنظیمات ساده نورپردازی یک طرفه


با توجه به ماهیت تاثیر دراماتیک، نورپردازی یک طرفه بیشتر نظر آقایان را جلب می کند. شما احتمالا مردان زیادی را در هنگامی عکاسی پرتره دیده اید که در یک طرف صورت خود سایه تاریکی انداخته اند. این نوع نورپردازی حس اطمینان را در چهره بالا برده و ویژگی های صورت را به خوبی نشان می دهد.

هرچند این نوع نورپردازی بیشتر دراماتیک است، ولی ارزش امتحان کردن روی پرتره خانم ها را دارد. این نوع نورپردازی به عکس خانم ها ابعاد بیشتری می دهد. نورپردازی یک طرفه در واقع به روزهای اولیه کار هالیوود باز می گردد که این نوع نورپردازی برای نشان دادن دراما در فیلم ها استفاده می شد.

یادگیری نورپردازی یک طرفه حتی برای عکاس آماتور هم زیاد سخت نیست. برای تنظیمات اولیه، فقط کافی است که یک منبع نور تنها، مانند نورهای مصنوعی، نور از پنجره یا نور خورشید، در دسترس داشته باشید. برای این نوع عکاسی، دید خوبی لازم است تا منبع نور با زاویه عمود به سوژه تابیده شود.

تجهیزات لازم برای عکاسی با نورپردازی یک طرفه


الگو نورپردازی یک طرفه برای عکاسی، تجهیزات عکاسی کمی نیاز دارد. شما به یک دوربین، یک منبع نور key light، رفلکتور یا یک V-flat(یکی از ابزار اختیاری که برای ایجاد افکت های مختلف در پرتره استفاده می شوند) نیاز دارید.

KEY LIGHT

برای داشتن نورپردازی یک طرفه، نیاز به یک منبع نوری با کیفیت دارید که می تواند طبیعی یا مصنوعی باشد. خوبی این نوع نورپردازی این است که می توان با منبع نور طبیعی هم عکاسی را انجام داد.

اگر یک strobe یا Speedlight در دسترس ندارید، می توانید با تنظیمات نورپردازی، عکاسی را انجام دهید. شما می توانید عکاسی را در فضای باز نیز انجام دهید یا اگر در فضای داخلی، نور پنجره کافی باشد، در داخل خانه عکاسی کنید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که سوژه را با زاویه 90 درجه نسبت به نور قرار داده تا زمانی که به طور مشخص نیمه ای از صورت را روشن و نیمه دیگر آن را تاریک ببینید.

نورپردازی مصنوعی

برای عکس برداری و نورپردازی استودیو و فضای داخلی بهتر است که از منبع نور مصنوعی استفاده کنید. یکی از مهمترین مزایای استفاده از نور مصنوعی، توانایی کنترل شدت و موقعیت منبع نور است. برای عکاسی درون استودیو می توانید از هر نوع منبع نوری مانند نورهای مداوم، strobe یا Speedlight استفاده کنید.

زمانی که با فلش کار می کنید، از یک modifier برای نرم کردن نور در عکاسی پرتره خود استفاده کنید. انواع مختلفی از modifier مانند چترها، سافت باکس، بیوتی دیش و … موجود است که شما باید نوع آن را براساس کار خود و بودجه تان انتخاب کنید.
هنگامی که به دنبال یک فلش ایده آل می گردید، توجه داشته باشید که قرار است با یک key light عکاسی پرتره را انجام دهید. بسته به استایل عکاسی، نوع فلش می تواند بسیار موثر باشد. همچنین توجه داشته باشید که فلش و تریگر با هم همسازی داشته باشند.

عکاسی با نورپردازی یک طرفه
عکاسی با نورپردازی یک طرفه

دوربین و لنزها

پرتره ی همراه با نورپردازی یک طرفه نیاز به نوع خاصی از دوربین یا لنز ندارد. دوربین نیکون، کنون، سونی یا برندهای دیگر مانند DSLR یا mirrorless می تواند این کار را انجام دهد. در هنگام انتخاب لنز، نوعی را انتخاب کنید که فاصله کانونی 50 میلیمتری و بالاتر داشته باشد. بعضی از انواع لنزهای پریم که برای عکاسی پرتره در استودیو استفاده می شوند، کَنون 50 میلیمتری 1.2 و کَنون 85 میلیمتری 1.2 هستند. اگر از لنزهای پهنتری مانند 35 میلیمتری استفاده کنید، تصاویر موج دار خواهند بود.

رفلکتورها

استفاده از بازتابنده در روش نورپردازی یک طرفه الزامی نیست، اما در نظر گرفتن آن می تواند عکس را زیباتر کند. رفلکتور یا بازتابنده یکی از ابزارهای شکل دادن نور است که مقرون به صرفه می باشد و می تواند عکس را بهبود بخشد.

زمانی که از فلش برای خلق نورپردازی یک طرفه استفاده می کنید، می توانید سایه را در بخشی که تاریک است به خوبی ببینید. بهتر است زمانی که جزئیات خاصی در یک طرف صورت وجود داشته باشد، از رفلکتورها استفاده کنید. توجه کنید که سایه ها با نزدیک شدن رفلکتور به سوژه نرم تر می شوند.

رفلکتور یکی از ابزار اصلی برای شکل دادن و بالانس نور در عکاسی پرتره است. برای انوع خاصی از الگو نور، ممکن است نیاز به یک همراه داشته باشید که رفلکتور را در محل و زاویه مناسب نگه دارد. تا زمانی که به نتیجه دلخواد خود برسید، به تمرین ادامه دهید.

عکاسی پرتره
عکاسی پرتره

V-FLAT

V-flat یکی از ابزارهای نورپردازی برای شکل دادن نور است؛ به خصوص اگر از نور پنجره در استودیو استفاده می کنید. V-flat یک وسیله دو بخشی است که از دو تخته که در لبه بلند به همدیگر وصل شده اند و یک لولا ایجاد کرده اند، تشکیل شده است.

V-flat دو طرف سفید و سیاه دارد که برای عکاسی پرتره ایده آل است. اگر می خواهید از نور پنجره استفاده کنید و نور، نرم و صاف باشد، سمت سفید V-flat را در طرف مقابل پنجره قرار دهید. زمانی که می خواهید نور یک طرفه ایجاد کنید، V-flat را در زاویه ای قرار دهید که نور روشن در یک طرف صورت و سایه در طرف دیگر صورت باشد. رنگ مشکی نور را جذب می کند. از طرف سیاه V-flat برای زمانی که می خواهید در پرتره خود کنتراست ایجاد کنید، استفاده نمایید.

مزیت اصلی V-flat این است که می تواند به تنهایی بایستد و برای نگه داشتن آن نیازی به کمک ندارد.

تنظیم نورپردازی
تنظیم نورپردازی

چگونگی تنظیم نورپردازی یک طرفه


حال که درباره تجهیزات و المان های اولیه نورپردازی یک طرفه صحبت کردیم، باید به تنظیم آن بپردازیم. نورپردازی یک طرفه در واقع بیشتر نیاز به تنظیم نورپردازیه پایه دارد، زیرا تنها یک منبع نوری برای آن لازم است و نور در زاویه 90 درجه در سمت چپ یا راست سوژه قرار می گیرد.

  • فلش: اگر با فلش کار می کنید، پیشنهاد می کنیم که هنگام تنظیم، از نور مدلسازی شده استفاده نمایید تا ببینید که سایه ها و روشنایی ها چگونه بر صورت سوژه قرار می گیرد. ممکن است این نورپردازی برای هر فرد نسبت به نوع چهره و بینی متفاوت باشد. زمانی که تنظیمات نور خود را انجام دادید، منبع نور را به مد فلش برگردانید.
  • نور ویدیو: اگر از لامپ ویدیو استفاده می کنید، دیدن نورها و سایه ها روی صورت آسان تر خواهد بود، زیرا منبع نور مداوم است. Stella Pro video light، نوع پرتابل و key light با کیفیت بالاست.
  • نور پنجره: نور پنجره می تواند منبع اصلی نور شما باشد، در واقع فقط باید نور را ببینید و روی سوژه تنظیم کنید. این منبع نور، به عنوان نور مصنوعی شناخته نمی شود، ولی می توان نتیجه خوبی از آن گرفت.
  • نور خورشید: نورخورشید یکی از منابع نوری ارزان قیمت برای عکاسان است. باید دقت کنید که نور خورشید در زاویه مورد نظر شما به صورت برخورد کند. بهترین زمان برای استفاده از این منبع، موقع غروب خورشید است که خورشید به زمین نزدیک است.

دو طرف سایه و روشن را نشان دهید.


شما می توانید انتخاب کنید که با هر نوع نورپردازی کار کنید، اما هدف این است که پترن نورپردازی یک طرفه رعایت شود، به این معنی که دو طرف صورت مدل، یکی تیره و یکی روشن باشد. یک modifier می تواند به شما کرده تا نور را نرم تر کنید. اگر نورپردازی خیلی دراماتیک یا دارای کنتراست بالاست بهتر است از modifier استفاده کنید. رفلکتور یا وی-فلت نیز می تواند نور بین دو طرف صورت را بالانس کند. رفلکتور ظاهری خاص به عکس‌تان می دهد.

تنظیم دو طرف سایه و روشن
تنظیم دو طرف سایه و روشن

 

یک دیدگاه در “تکنیک نورپردازی یک طرفه و نحوه استفاده از آن در عکاسی پرتره

دیدگاهتان را بنویسید

با امتیاز دهی به ما در ارائه مقاله بهتر کمک کنید *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonاگر سوالی دارید تماس بگیرید
×

سلام!

اگر از ما درباره عکاسی و قیمت عکاسی سوالی دارید ما در واتس اپ پاسخ گوی شما هستیم 

×