اگر به دنبال این هستید که در عکاسی مستند خبره شوید، این مقاله برای شما مناسب است. ما در این مقاله به برنامه ریزی، انتخاب ایده، راه های به حداکثر رساندن کیفیت تصاویر و موارد دیگر پرداخته‌ایم تا در انتها بتوانید عکس های حرفه ای برای عکاسی مستند بگیرید. برای تبدیل شدن به یک استاد عکاسی مستند آماده هستید؟ پس شروع کنیم!

عکاسی مستند یکی از انواع عکاسی است که نیاز به دانش و خلاقیت در کنار هم دارد، ما در استودیو عکاسی لحظه نگاری از این دو عامل استفاده کرده تا یک روایت زیبا از عکاسی مستند، منتقل کنیم. برای داشتن اطلاعات بیشتر و گرفتن مشاوره در این زمینه با ما تماس بگیرید.

نکات مهم برای عکاسی مستند


1- با یک موضوع و یک طرح مشخص عکاسی مستند را آغاز کنید.

اگر می‌خواهید در عکاسی مستند شگفت انگیز عمل کنید، توصیه می کنم پروژه عکاسی خود را از قبل برنامه ریزی کنید. تنها از روی هوس وارد پروژه ای نشوید؛ بدون هدف یا برنامه ریزی، به احتمال زیاد علاقه خود را به عکاسی مستند از دست خواهید داد و در ارائه ایده های جدید برای زنده نگه داشتن پروژه خود شکست خواهید خورد. در عوض، موضوعی را با دقت انتخاب کرده و اهداف پروژه خود را مشخص کنید. در ادامه برای شروع کار روش گام به گام توضیح داده شده است:

موضوع و یک طرح مشخص
موضوع و یک طرح مشخص

مرحله 1: ابتدا، یک لیست موضوع ایجاد کنید. ایده هایی که به سراغ شما می آیند را یادداشت کنید. مثلا بیشتر دوست دارید از چه چیزهایی عکاسی کنید؟ هنگام نوشتن لیست، خود را محدود نکنید. هر چیزی که به ذهنتان رسید را یادداشت کنید و به عملی بودن یا نبودن آن فکر نکنید. بگذارید لیست شما در طول یک هفته بزرگ و بزرگتر شود.

مرحله 2: در مرحله بعد لیست را مرور کنید. هر ایده پروژه عکاسی مستند را در نظر بگیرید، سپس ایده های غیرعلمی را حذف کنید. کدام موضوعات را می‌توانید هر روز یا حداقل در هفته به آنها بپردازید؟ موضوعات غیر قابل دسترس را کنار بگذارید. سپس روی چیزی که شما را هیجان زده کرده است، تمرکز کنید. کدام ایده برای عکاسی مستند مد نظر شما لازم است؟ اشتیاقی که شما را با انگیزه نگه دارد.

عکاسی مستند
عکاسی مستند

مرحله 3: فهرست خود را به دو یا سه ایده محدود کنید. قبل از انتخاب ایده برنده، این ایده ها را به خوبی بررسی کنید. به یاد داشته باشید، باید موضوعی را انتخاب کنید که شما را هیجان زده کرده، به چالش کشیده و کاربردی باشد.

مرحله 4: برای هر ایده عکاسی مستند، یک برنامه زمانی تقریبی تنظیم کنید. شما مجبور نیستید به آن پایبند باشید، در حین انجام پروژه ممکن است متوجه شوید که بخواهید آن را دوباره عوض کنید. اما سعی کنید برای خود ددلاین داشته باشید تا آن را به تعویق نیاندازید و پروژه تان به شکست نخورد.

در نهایت، برنامه نهایی خود را برای عکس هایتان در نظر بگیرید. به عبارت دیگر، هنگامی که عکاسی مستند تمام شد، با فایل ها چه خواهید کرد؟ داستان خود را چگونه با دیگران به اشتراک می گذارید؟ و چه کسانی به داستان شما علاقه مند خواهند بود؟ بهترین رسانه یا پلتفرم برای عکس های شما کدام خواهد بود؟

پروژه عکاسی
پروژه عکاسی

2- موضوع عکاسی مستند را به خوبی بشناسید.

وقتی موضوعی را انتخاب کردید، باید خیلی زیاد در مورد آن تحقیق کنید. موضوع خود را در نظر بگیرید، وضعیت فعلی آن را بررسی کرده و تاریخچه پشت آن را بفهمید. حتی اگر از قبل اطلاعات زیادی در مورد موضوع خود دارید، اطلاعات بیشتری پیدا کنید. هدف، گفتن یک داستان است و هرچه بیشتر داستانی را که می گویید درک کنید، نتیجه بهتری خواهید داشت.

در واقع، در حین تحقیق، حتی ممکن است بخواهید یک روایت را ترسیم کنید. شروع، میانه و پایان داستان شما چه خواهد بود؟ هرچه دانش شما از موضوع بیشتر باشد، می‌توانید جزئیات بیشتری را در آن بگنجانید. البته، لازم نیست هر تصویری را برنامه ریزی کنید، برخی از عکس های عکاسی مستند خود به خود پیش می آیند، اما فکر کردن به داشتن عکس های ایده آل، به طور کلی به شما کمک خواهد کرد.

موضوع عکاسی مستند
موضوع عکاسی مستند

3- تعداد زیادی عکس بگیرید.

برنامه ریزی برای عکاسی مستند اهمیت زیادی دارد، اما اجازه ندهید شما را عقب نگه دارد. توصیه ما: به محض اینکه در مورد ایده پروژه خود تصمیم گرفتید، عکاسی را شروع کنید. سپس از تحقیقات برای هدایت کار خود استفاده کنید. تعداد زیادی عکس بگیرید! اگر اولین پروژه عکاسی مستند شماست، باید مکررا و به طور منظم عکاسی را ادامه دهید. این کار به شما کمک می کند تا توسعه داستان را در عکاسی مستند ببینید. تصاویری را که می گیرید، تغییر دهید. حتی اگر از یک دوربین و لنز استفاده می کنید، به خودتان فشار بیاورید تا گروهی متنوع از عکس ها با ترکیب بندی های مختلف را ایجاد کنید. اگر چندین لنز دارید، سعی کنید هر بار که بیرون هستید، عکس های عریض تر بگیرید.

تعداد زیادی عکس بگیرید
تعداد زیادی عکس بگیرید

همچنین می‌توانید با استفاده از مجموعه ای دیافراگم، سرعت شاتر و تنظیمات ایزو، تغییراتی را به عکس های عکاسی مستند خود اضافه کنید. برای مثال، می‌توانید از سرعت شاتر سریعتر برای گرفتن عکس های اکشن واضح استفاده کنید، سپس سرعت شاتر خود را کم کنید تا سوژه ها تار شوند.

در ترکیبی از موقعیت های نوری نیز عکس بگیرید. تعدادی عکس را در صبح و برخی دیگر را بعد از ظهر یا شب بگیرید. با نور طبیعی کار کنید، سپس یک فلاش به همراه داشته باشید و ببینید آیا نتیجه عکاسی خود را دوست دارید یا خیر. همانطور که مجموعه ای از عکس های مستند را می گیرید، شروع به شناسایی رویکردها و و عکس های مورد علاقه تان خواهید کرد. موارد مورد علاقه خود را در یک پوشه جداگانه قرار دهید.

عکاسی در ترکیبی از موقعیت ها
عکاسی در ترکیبی از موقعیت ها

4- با پروژه عکاسی مستند خود رابطه ای صحیح ایجاد کنید.

عکاسی مستند طولانی مدت نیاز به تکرار عکاسی ها دارد. شما باید از همان مکان ها بازدید کنید، از موارد مشابه عکاسی و با همان افراد بارها ملاقات کنید. اگر چه ممکن است صحنه ها از عکسی به عکس دیگر شبیه به نظر برسند، می‌توانید با آگاهی از احساسات خود، در هر بار عکاسی، عکس های تازه ای بگیرید. به مود خود توجه کرده و سعی کنید تصاویری بگیرید که بیانگر وضعیت فعلی شما باشد. این کار، داستان را شخصی تر و جالب تر خواهد کرد.

دیدگاه شما نسبت به جهان منحصر به فرد است و عکس های شما باید این را منعکس کنند. شاید این جمله خیلی به نظر انتزاعی بیاید، اما با گذشت زمان، اگر تلاش کنید تا موضوع و احساسات خود را با هم ترکیب کنید، عکس های شما گویای شخصیت شما خواهند بود.

ارتباط صحیح با پروژه
ارتباط صحیح با پروژه

اگر افرادی هستند که بخشی از داستان شما را تشکیل می دهند، با آنها تعامل کرده و از آنها عکس بگیرید. این کار به روایت شما شخصیت می بخشد. البته، مجبور نیستید عکسی های ژست شده بگیرید. برخی از عکاسان ترجیح می‌دهند عکس های مستند خود را کاندید بگیرند، اما باید مطئمن شوید که حداقل چند عکس از هر سوژه انسانی خود بگیرید.

عکاسی مستند
عکاسی مستند

5- عکس های خود را مرور کنید و به دنبال بازخورد باشید.

پس از هر عکاسی مستند، تصاویر خود را با دقت مرور کنید. چه چیزی را در مورد آنها دوست دارید؟ چگونه می‌توانید آنها را بهبود بخشید؟ از این سوالات برای راهنمایی کردن خود استفاده کنید. همچنین هنگام بررسی، 10 یا 20 درصد از عکس های خود را جدا کنید. اینکار به شما ایده واضح‌تری از پیشرفت خواهد داد. هر از چندگاهی بهترین عکس های خود را مرور کنید و به دنبال شکاف هایی در داستان خود باشید. چه چیزی در عکس های شما کم است؟ و چه چیزی زیاد؟

مرور عکس ها
مرور عکس ها

6- اجازه دهید پروژه عکاسی مستند شما به طور طبیعی رشد کند.

در حالی‌که برنامه ریزی برای موضوع مد نظر خود و حتی فکر کردن به فرصت های عکس و روایت ها از قبل، عالی است، باید یاد بگیرید که با جریان پیش بروید. اگر احساس می کنید داستان هیجان انگیزتری از پروژه شما بیرون می آید، همان را پیش ببرید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

سلام!

اگر از ما درباره عکاسی و قیمت عکاسی سوالی دارید ما در واتس اپ پاسخ گوی شما هستیم 

×