عکاسی قطره آب به سطحی از صبر و پشتکار نیاز دارد که از سطوح مورد نیاز عکاسی حیات وحش فراتر می رود. پیچیدگی ها و تغییرات جزئی که به طور مرتب در عکاسی قطره آب انجام می دهید، ممکن است خسته کننده به نظر برسند، اما وقتی همه موارد را در این راهنمایی بررسی کردید، نتیجه کار زیبا و خاص خواهد بود.

نمونه تصاویر عکاسی قطره آب


در اینجا تعدادی از عکس های هنری زیبا از قطره آب را می بینید.

عکاسی قطره آب
عکاسی قطره آب

قطره آب
قطره آب

عکاسی قطره آب

به چه تجهیزاتی نیاز خواهید داشت؟


ابتدا به یک ظرف حاوی آب و یک قطره چکان نیاز دارید، برای این کار می‌توانید به دنبال یک پیپت هم بگردید، آنها می‌توانند برای عکاسی قطره آب کاربردی تر باشند.

ثانیاً از نظر اینکه این قطره آب روی چه سطحی می افتد، شرایط متفاوت خواهد بود. برخی از عکاسان از کاسه، سینی یا یک سطح صیقلی استفاده می کنند. می توانید کاشی های وینیل کوچک را نیز خریداری کنید و از آنها استفاده کنید. استفاده از سطوح سیاه و سفید، زمانی بهترین انتخاب به نظر می‌رسد تا شما بتوانید فقط چند عکس اول خود را برای امتحان کردن بگیرید. اگر سطح لبه داشته باشد، می‌توانید از قبل آن را پر از آب کنید تا قطره درون آن بریزد. از طرف دیگر، می‌توانید آن را برای ایجاد کنتراست در بافت عکس، خشک نگه دارید.

ثالثاً، شما به وسیله ای برای نگه داری همه این موارد نیاز دارید. برای خود یک گیره بگیرید تا قطره چکان را روی سطح نگه دارید. این بدان معناست که شما یک موقعیت ثابت خواهید داشت، برای محلی که قطره می افتد. اگر به اندازه کافی به محل نزدیک باشد، می توانید قطره چکان را فشار داده و همزمان عکس بگیرید، اما این کار ممکن است ساده نباشد.

کیت های خاصی برای عکاسی قطره آب وجود دارد که می‌توانید تهیه کرده و استفاده کنید. برخی از آنها دارای فاصله سنج هایی هستند که اندازه قطرات آب و زمان بین قطرات را کنترل کنند. در حالی که آب جز اصلی این نوع عکاسی است، اما بهتر است از آب لوله کشی استفاده نکنید. آب سرد برای عکاسی مناسب‌تر است، زیرا باعث می‌شود قطره شفاف تر باشد. در عکاسی های حرفه ای، قطره های صابون مایع و روغن بچه را به آب اضافه کنید تا ویسکوزیته قطره را افزایش دهید.

بهترین دوربین برای عکاسی قطره آب


برای تسلط بر عکاسی قطره آب به چند مورد خاص نیاز دارید. دوربینی با سرعت شاتر 400/1 (اکثر دوربین های DSRL و Mirrorless ) مناسب است. گوشی های هوشمند ممکن است برای این نوع عکاسی کند باشند. همچنین یک سه پایه برای ایجاد پایداری و ثبات ضروری است، زیرا اگر بخواهید قطره چکان خود را تنظیم کنید، به یک دست آزاد نیاز خواهید داشت.

لنز ماکرو سومین مورد ضروری برای عکاسی قطره آب است. اگر می خواهید نماهای شفاف و مشخص داشته باشید، یک لنز تلفوتو بلند یا لنزی با مد ماکرو، نمی‌تواند نتیجه مناسبی به شما ارائه دهد. لنزهای ماکرو همیشه گران نیستند؛ شما می‌توانید لنزهای ماکرو دست دوم بخرید تا هزینه زیادی نپردازید. از این لنزها می‌توانید برای انواع دیگر عکاسی نیز استفاده کنید.

بهترین دوربین برای عکاسی قطره آب
بهترین دوربین برای عکاسی قطره آب

چهارمین وسیله برای عکاسی قطره آب، یک کابل شاتر ریلز یا دستگاه ریموت است. این وسیله می‌تواند برای شما مفید باشد، اما ضروری نیست. در واقع فقط به شما فضای کمی می دهد تا در صورت نیاز به رها کردن قطره آب در همان زمان، از دوربین فاصله لازم را بگیرید.

و در آخر، به یک فلاش خارج از دوربین نیاز دارید که سرعت همگام سازی نسبتاً سریعی داشته باشد. اگر فلاش شما دارای مد همگام سازی با سرعت بالاست که معمولا با نماد رعد و برق کوچک نشان داده می شود، باید آنقدر سریع باشد که بتواند هر حرکت را ثبت کند، اما این کار باتری را زودتر خالی می‌کند. دراین گونه مواقع، بهتر است لوازم یدکی برای شرایط خاص همراهتان باشد. اگر می‌توانید یک پایه چراغ ارزان قیمت همراه با یک بخشی که بتواند فلاش را روی خود نگه دارد، تهیه کنید. این کار به شما امکان می‌دهد بدون سر و صدای زیاد زاویه ها را تغییر دهید.

نحوه تنظیم شات در عکاسی قطره آب

برای صحنه عکاسی قطره آب باید مکانی را پیدا کنید که برایتان مهم نباشد که خیش شود، حمام یا آشپزخانه بهترین انتخاب است. نگران نباشید، سیلاب آب راه نمی‌افتد، ولی با چند پاشش قطره، ممکن است فرش شما خراب شود، برای همین ابتدا باید صحنه ای برای عکاسی آماده کنید. گیره خود را به یک پایه سبک یا یک پیاده عمودی دیگر وصل کنید که به این معنی است که می‌توانید گیره را بالای سطح خود آویزان کنید، به گونه ای که در عکس قرار نگیرد. بنابراین نگران نباشید که چگونه می ایستد. این که محبور باشید دو متر نوار چسب دور آن ببندید، طبیعی است.

در مرحله دوم، سطح کار خود را تنظیم کنید. سعی کنید سمت دوربین را با گیره بالای سر به سمت وسط سطحی که از آن استفاده می کنید، تنظیم کنید. سطح را به طور کامل تمیز کنید، نباید اثر انگشت شما روی آن باشد، زیرا فلاش فوراً آن‌ها را روی یک سطح براق نشان می دهد.

تنظیم شات
تنظیم شات

حالا وقت آن است که از دوربین و فلاش به طور صحیح استفاده کنید. سر فلاش را به سمت پایین قرار داده و زاویه مد نظر خود را در نظر بگیرید. اگر فلاش بالا باشد، احتمالا سایه قطره آبی که نمی خواهید، روی سطح ظاهر می شود. پایین بودن فلاش باعث می‌شود که هر سایه‌ای که در پس زمینه قرار می‌گیرد در دوربین دیده نشود.

فلاش را در مُد همگام سازی با سرعت بالا تنظیم کنید.

دوربینی که روی سه پایه نصب شده است، باید در سطح پاشش قرار بگیرد، اما عمود نباشد. دوربین را در ابتدا حدود 5 درجه بالاتر از محل اصلی بالا قرار دهید. بعد از اینکه چند عدد عکس گرفتید، می‌توانید زاویه را تغییر داده و عکس بگیرید. ما متوجه شده ایم که تشخیص محلی که قطره در آن فرود می آید، زمانی است که از بالا به صحنه عکاسی قطره آب نگاه می‌کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

×

سلام!

اگر از ما درباره عکاسی و قیمت عکاسی سوالی دارید ما در واتس اپ پاسخ گوی شما هستیم 

×