از اهرام ثلاثه گرفته تا معبدهای رم باستان، از خانه های حومه شهر، تا آسمان خراش های مدرن، معماری یکی از پویاترین شکل های هنر بوده است، که با تمدن بشر ترکیب شده اند. عکاسی معماری یکی از شاخه های محبوب عکاسان است چون هیچ ساختمان و بنایی شبیه هم نیست و عکس ثبت شده از هیچ دو زاویه ای مشابه هم نیست.

عکاسی معماری
عکاسی معماری

عکاسی معماری چیست؟


معماری به طراحی، مهندسی و ساخت سازه ها اشاره دارد. بی نهایت سبک معماری وجود دارد که در طول قرن ها پدید آمده اند و هرکدام تعریف های منحصربفرد خود را دارند: رومانسک، گوتیک، کلاسیک، نئوکلاسیک، باروک، مدرن، بروتالیست و غیره

گروه عکاسی لحظه نگاری می تواند به شما کمک کرده تا بهترین عکس ها را بر پایه اصول عکاسی معماری داخلی و خارجی ساختمان خود داشته باشید. برای داشتن اطلاعات بیشتر همین الان تماس بگیرید.

بخشی از نمونه کارهای عکاسی معماری استودیو لحظه نگاری

مشاهده دیگر پروژه‌های عکاسی معماری    

 

 

استایل عکاسی معماری


عکاسی از معماری یک ساختمان به دو بخش تقسیم می شود: معماری داخلی و معماری نمای خارجی ساختمان

عکاسی معماری خارجی

به عکاسی از نمای بیرونی ساختمان اشاره دارد. نمای بیرونی، از نور طبیعی بهره می برد و عکسبرداری از آن بسیار راحت تر است. عکاسی از نمای خارجی با توجه به شرایط طبیعی، ممکن است نتیجه ای متفاوت را نیز داشته باشد.

عکاسی معماری داخلی

به عکاسی از فضای داخلی ساختمان اشاره دارد. چالش اصلی در عکاسی معماری داخلی، حضور نور در صحنه است: نور طبیعی که از پنجره وارد می شود، معمولا در این مورد محدود است، یا از فیلترهایی عبور می کند، مانند عبور نور از شیشه های رنگی در کلیسا ها. در این مورد می توان از فلش ها برای نوردهی موردنیاز استفاده کرد.

تجهیزات عکاسی معماری
تجهیزات عکاسی معماری

بهترین تجهیزات برای عکاسی معماری چیست؟


برخی از تجهیزات عکاسی معماری که برای گرفتن عکس های زیبا لازم است، عبارتند از:

دوربین

اگر به عکاسی معماری به طور جدی فکر می کنید، به یک دوربین نیاز دارید که دوربین های DSLR تمام مدهای لازم برای این نوع عکاسی را دارا هستند.

سه پایه

زمانی که از لنزهای بزرگ استفاده می کنید یا در معرض نور زیاد قرار گرفته اید، سه پایه می تواند دوربین را محکم حفظ کرده و شما نیز عکس های واضح تری بگیرید.

فلش

برای عکاسی معماری داخلی، چون نور محیط کم است وجود یک فلش همراه دوربین برای تامین نور موردنیاز لازم است تا عکس های واضح تر و روشنتری داشته باشیم. همچنین می توانید کیت خود را گسترش داده و از speed lights، bouncesو shoot-through umbrellas برای نورپردازی بهتر استفاده کنید.

لنزهای استاندارد دوربین

در این نوع عکاسی، از لنزهای زوم یا پرایم استاندارد، برای عکس های دقیق تر و با جزئیات بیشتر استفاده می شوند.

لنزهای ویژه دوربین

لنزهای ویژه اجازه می دهند که عکاس، عکس های خلاقانه ی دارای عمق و پرسپکتیو خاص بگیرد. برای مثال یک لنز tilt-shift یک عمق سطحی را ایجاد می کند که کمک می کند بیننده قیاس اندازه ها را درک کند و یک لنز wide-angle بخش های وسیعتری از فضای بیرونی را ثبت می کند.

نردبان

عکاسی معماری تنها، عکاسی از سطح زمین نیست. نردبان می تواند دید خوبی به عکاس بدهد، چون علاوه بر این که بیشتر ساختمان ها، از قد عکاس بزرگتر هستند، زاویه ها نیز در عکاسی اهمیت دارند. نردبان، پله ها، سقف یا هر محلی که بشود روی آن ایستاد می تواند ایده خوبی برای ثبت یک عکس با پرسپکتیو مناسب به عکاس بدهد.

دوربین مناسب برای عکاسی معماری
دوربین مناسب برای عکاسی معماری

بهترین دوربین برای عکاسی معماری چیست؟


با هر دوربینی، چه DSLR باشد چه گوشی موبایل، می توان عکس های معماری زیبایی ثبت کرد.

گوشی های هوشمند

گوشی هایی مانند اپل، قابلیت استفاده در این نوع عکاسی را دارا هستند، اما باید امکان استفاده از نرم افزارهایی مانند Adobe Lightroom را نیز داشته باشند.

دوربین های دیجیتال

به خصوص دوربین هایmirrorless و DSLR ها، می توانند همراه با لنزها و استفاده از مدهای دستی، مانند تنظیمات ISO و سرعت شاتر، تجربه شگفت انگیزی از عکاسی معماری برای شما به ارمغان داشته باشد. دوربین های Sony، Canonو Nikon تمام حالت های عکسبرداری لازم برای این نوع عکاسی را دارند.

View cameras

بهترین نوع دوربین برای داشتن عکس های حرفه ای است که عکس هایی با فرمت های بزرگ را می توان با آن گرفت. عکاسان معماری معمولا از این نوع دوربین به صورت حرفه ای استفاده می کنند. با این حال چون قیمت بسیار بالایی دارند، تهیه آن کمی برای عکاسان تازه کار، دشوار است.

استفاده از بازتاب ها در عکاسی معماری
استفاده از بازتاب ها در عکاسی معماری

مراحل عکاسی معماری


زمانی که می خواهید عکاسی معماری داخلی یا خارجی انجام دهید، تنها کافیست از دستورالعمل های ساده زیر بهره ببرید:

تحقیق راجع به معماری بنا

در اولین گام برای عکاسی معماری از یک بنا، لازم است کمی در مورد آن بدانید. معماری هر ساختمان، داستانی دارد. در مورد معمار آن و دیدی که داشته است تحقیق کنید، استایل و زمان ساخت و بازسازی دوباره آن را نیز جستجو کنید.

یافتن آنچه که باعث جلب توجه شما در معماری بنا می شود

برداشت اول شما از بنا اهمیت دارد. بنابراین زمانی که در مقابل یک ساختمان ایستاده اید، یا این که درون آن هستید، ابتدا اطراف را به خوبی نگاه کنید. چه چیز اول نگاه شما را به خود جلب می کند؟ اجازه دهید حس درونیتان، شما را راهنمایی کند.

دقت و توجه به جزئیات

بعد از تحقیق ممکن است جزئیاتی نظر شما را به خود جلب کند و بتوانید روی آن فوکوس کنید. ولی اگر در تحقیق موردی پیدا نکردید، به اطراف دقت کنید، هنوز امکان دارد موارد زیادی بیابید که برای تمرکز کردن روی آن ها مناسب باشند.

شکل سقف، جنس آن یا کف ساختمان، المان هایی با طراحی های تکرار شوند و نماد های غیر معمول، همه می توانند گزینه خوبی باشند. عکاسی معماری همان قدر که بر عکاسی از کل ساختمان تمرکز دارد، به جزئیات نیز اهمیت می دهد.

توجه به فضای اطراف ساختمان

به اطراف ساختمان اهمیت دهید و قاب تصویرتان را با آن تزئین کنید. اگر در آن جا المانی با آب درگیر است، مثل حوض یا فواره، سعی کنید از بازتاب ساختمان در آب عکس بگیرید به گونه ای که کل منظره در عکس ثبت شود.

گنجاندن بنا یا اتاق های دیگر در عکس

اگر بنایی است که با بنای شما در کنتراست است، از آن بهره ببرید. برای عکاسی داخلی، سعی کنید از منظره مورد نظر خود، از اتاق دیگر یا راهرو با پرسپکتیو های متفاوت، عکس بگیرید. این کار، لایه های جدید و کمی پیچیده را به عکاسی معماری می دهد.

عکاسی در زاویه های متفاوت

اگر هیچ ایده ای برای عکاسی پیدا نکردید، از زاویه های مختلف عکس بگیرید. می توانید از بیرون از پنجره، از داخل ساختمان و یا از بالای آن عکاسی کنید.

عکاسی در زمان و آب و هواهای مختلف

بنای مد نظر شما، در روز بارانی چه شکلی خواهد بود؟ چگونه یک نور چراغ خواب می تواند روی نمای درونی ساختمان، تاثیر بگذارد؟ ساعات مختلف روز در شرایط آب و هوایی متفاوت، می تواند عکس های شما را جذاب تر کند، فقط باید آن لحظه یا ایده را بیابید.

تکنیک های مهم در عکاسی معماری


موقعیت دوربین در عکاسی معماری

ساده ترین روش برای داشتن یک عکس جذاب، قرار دادن دوربین عمود بر خطوط عمودی ساختمان است. با کنترل پرسپکتیو و تنظیم صفحه کانونی، می توان خطوط عمودی موازی را در کنار هم ثبت کرد.

تاثیر منحنی ها در عکس

خطوط تمیز در مقابل آسمان روشن، تقارن یک ساختمان را به خوبی نشان می دهد، اما مراقب منحنی ها باشید، که باعث می شود عکس ثابت شما، حس حرکت را منتقل کند.

نورپردازی مناسب

منتظر تغییر نور و تغییر سایه های روی پنجره ها یا سایه ها باشید. اگر نور ایده آل نیست، دیافراگم و سرعت شاتر را تنظیم کنید (چه با گوشی موبایل، چه با دوربین عکاسی)

با تنظیمات دوربین، بازی کنید.

از آنجا که هر صحنه شرایط متفاوتی دارد، می توانید با سرعت شاتر و دیافراگم دوربین خود، بازی کرده و بهترین عکس با نورپردازی مناسب را پیدا کنید. می توانید عکسی با نور بیشتر و عکسی با نور کمتر بگیرید، سپس در ادیت، آنها را ترکیب کرده و عکسی با نور متعادل داشته باشید.

ادیت عکاسی معماری


در مراحل نهایی عکاسی معماری، ادیت و پردازش عکس اهمیت دارد. Adobe دو نوع نرم افزار را برای ادیت عکاسی معرفی کرده است: photoshop و lightroom. این نرم افزارها، دارای ابزارهای لازم برای ویرایش عکس هستند که در اندروید و ios نیز قابل استفاده اند.

نرم افزار های مناسب برای ادیت در عکاسی معماری

Photoshop

این نرم افزار برای ادیت کردن سطوح کوچک، لایه سازی، ترکیب کردن و stich کردن عکس ها برای ایجاد یک عکس ترکیبی مانند پاناروما، انتخاب می شود.

Lightroom

یک نرم افزار جامع است که به عکاس، کنترل بیشتری بر روی جزئیات و کل عکس می دهد. این نرم افزار برای بهبود بخشیدن به پرسپکتیوها، نورپردازی ها، کنتراست ها و کراپ کردن در کنار تنظیمات قبلی آن معروف است، که لایه ها را با یک کلیک به صورت اتوماتیک در عکس قرار می دهد.

Photomatix

این نرم افزارها، تنها بر جنبه های خاصی فوکوس دارند، مانند ادغام عکس هایی که نور زیاد یا کم دارند و ایجاد یک عکس متعادل.
با توجه به این که، بناها و معماری ما را از زمان باستان تا به هایپر مدرن، احاطه کرده اند، برای داشتن یک عکس عالی، باید مهارت و تمرین را در کنار هم به کار ببرید. از زمانی که شما یک دوربین در دست دارید، می توانید عکاسی معماری را از خانه خود و از جهان اطرافتان آغاز کنید.

[ratings]

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *