امروزه، علیرغم پیشرفت‌های فناوری که به ما امکان می‌دهد تصاویر با وضوح بالا و رنگ‌های زنده تولید کنیم، عکاسی سیاه و سفید جذابیت همیشگی خود را حفظ کرده است. بسیاری از عکاسان معاصر همچنان از آن برای خلق تصاویری استفاده می کنند که از مرزهای زمان و مکان فراتر می روند. این هنر سابقه‌ای طولانی دارد و به اولین روزهای عکاسی برمی‌گردد. عکس‌های سیاه و سفید بیشتر احساسات ما را بر می‌انگیزد. به خصوص در عکاسی صنعتی که می‌خواهیم داستان یک کسب و کار را با مجموعه‌ای از عکس‌ها روایت کنیم، انتخاب پالت سیاه و سفید می‌تواند این داستان را بهتر بیان کند. گاهی رنگ‌ها باعث ایجاد مرز می‌شوند.

آموزش عکاسی سیاه و سفید با موبایل


برای عکاسی سیاه و سفید لزوماً به تجهیزات خاصی نیاز ندارید و با یک گوشی موبایل تقریباً خوب می‌توانید یک عکاسی حرفه ‌ای انجام دهید. در عکاسی خیابانی، کلوزآپ و پرتره می‌توانید از تکنیک سیاه و سفید استفاده کنید و عکس‌های جذابی را با موبایل بگیرید. بسیاری از گوشی‌های هوشمند دارای کنترل‌های دستی هستند، بنابراین می‌توانید به صورت حرفه‌ای عکاسی کنید.

البته برنامه‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید آن‌ها را دانلود کنید و با یک دکمه، عکس‌های رنگی را به سیاه و سفید تبدیل کنید.

در نهایت عکس سیاه و سفید در پست پروداکشن تکمیل می‌شود. برنامه‌هایی مانند SnapSeed و RNI Films در ایجاد تصاویر سیاه و سفید عملکرد بسیار خوبی دارند. همیشه سعی کنید عکس‌های خود را بدون فیلتر موبایل بگیرید و در صورت نیاز آن‌ها را با برنامه‌ها ویرایش کنید.

عکاسی سیاه و سفید
عکاسی سیاه و سفید

تنظیمات دوربین برای عکس سیاه و سفید


برای ثبت بهترین عکس‌های سیاه و سفید باید دوربین را تنظیم کنید. یکی از تنظیمات مهم بخش کنتراست است. کنتراست برای جداسازی و برجسته کردن خطوط و اشکال یک تصویر اهمیت زیادی دارد. در ادامه به تنظیمات دوربین برای ثبت عکس‌های سیاه و سفید می‌پردازیم.

وایت بالانس خودکار

با قرار دادن وایت بالانس روی گزینه‌ی خودکار دوربین شما آماده واکنش به هرگونه تغییر ناگهانی نور است. استفاده درست از وایت بالانس در عکاسی سیاه و سفید بسیار مهم است. وایت بالانس بیشتر بر روشنایی یا سیاه یا سفید بودن چیزی تمرکز می‌کند و به عبارت دیگر یکی از عناصر مهم در تعیین دمای رنگ یک عکس است.

ISO کم

ISO  کم باعث می‌شود که تصاویر شما بسیار واضح شود. به این ترتیب ISO دوربین را روی کمترین مقدار ممکن نگه دارید. حداقل ISO در دوربین‌ها ۵۰ و در برخی دیگر ۱۰۰ است. از سوی دیگر ISO بالا می‌تواند حس کلاسیکی را به تصاویر شما اضافه کند، بنابراین در صورت لزوم می‌توانید آن را افزایش دهید.

سرعت شاتر آهسته

سرعت شاتر آهسته‌ باعث می‌شود که تصاویر گرفته شده توسط دوربین بسیار واضح باشند. با این حال در عکاسی از یک سوژه‌ی متحرک برای از بین بردن تاری حرکتی به شاتر سریع‌تری نیاز است. استفاده از شاتر آهسته به سوژه‌ی شما ظاهری مرموز می‌دهد، به خصوص اگر حرکتی وجود داشته باشد. تمرکز روی این سه مورد می‌تواند به شما کمک زیادی کند تا تصاویر سیاه و سفید بهتری بگیرید.

عناصر کلیدی در عکس‌های سیاه و سفید


استفاده از عکاسی صنعتی در تبلیغات آنلاین قطعاً در رشد یک کسب و کار تأثیر بسزایی دارد. برای بیشتر کردن این تأثیر می‌توانید از تکنیک‌های مختلفی مانند عکاسی سیاه و سفید نیز استفاده کنید. برای ایجاد عکس‌های سیاه و سفید خیره‌کننده به جز تنظیمات دوربین باید به چهار عنصر مهم یعنی سایه‌ها، احساس، کنتراست و رنگ‌های تیره و روشن توجه کنید.

سایه‌ها

ترکیب سایه‌ها نقش مهمی در ترکیب‌بندی یک عکس سیاه و سفید دارد. استفاده خوب از سایه می‌تواند کل معنای یک تصویر را تغییر دهد. به عنوان مثال استفاده از سیلوئت‌ها و سایه‌های بسیار تیره می‌تواند نشان دهنده‌ی احساس عمیق و شدید و ابهام باشد. استفاده از سایه‌ها روشی عالی برای رنگ‌آمیزی سوژه‌ها بدون آشکار کردن لباس یا ویژگی‌های صورت آن‌ها است. این باعث می‌شود بیننده تصویر را تصور کند و در مورد آن فکر کند.

احساس

احساس نتیجه استفاده درست از نور و سایه است. همان طور که در بالا ذکر شد، سایه‌ها می‌توانند معنای خاصی را القا کنند و باعث می‌شود مخاطب بیشتر با تصویر درگیر شود.

کنتراست

بسته به پیام عکس می‌توانید کنتراست را کم یا زیاد کنید، زیرا کنتراست بالا می‌تواند داستانی متفاوت از کنتراست کم را بیان کند. همچنین عکسی که کنتراست بالاتری دارد، جزئیات بیشتری را نشان می‌دهد.

تن تیره و روشن

توجه به تن‌های رنگی در عکس سیاه و سفید برای جلب نظر بینندگان بسیار مهم است. در ابتدا باید در نظر بگیرید که دوست دارید مخاطب شما چه احساسی داشته باشد و بعد تن رنگ را انتخاب کنید.

مزایای عکس سیاه و سفید
مزایای عکس سیاه و سفید

عکاسی مونوکروم


عکاسی مونوکروم به روشی گفته می‌شود که به جای رنگ‌های مختلف از نور استفاده شود. در واقع عکاسی مونوکروم تنها یک رنگ را می‌گیرد و از طیفی از تن‌های آن رنگ استفاده می‌کند. مونوکروم در عکاسی سیاه و سفید نیز وجود دارد و از سایه‌های مختلف خاکستری خنثی به جای رنگ‌های واقعی ‌اشیاء استفاده می‌کند. با این حال مونوکروم منحصراً سیاه و سفید نیست.

مزیت عکاسی مونوکروم چیست؟

برای افزایش تأثیر تصاویر صنعتی بر روی ذهن مصرف کننده می‌توانید از عکاسی مونوکروم استفاده کنید. این روش عکاسی باعث ایجاد تمایز و کنتراست می‌شود و در عین حال تصاویر را به هم متصل می‌کند. مونوکروم با کاهش رنگ‌ها به سایه‌های مختلف یک رنگ می‌تواند سوژه را برجسته‌تر کند. همچنین با تکنیک مونوکروم می‌توانید فضایی تاریخی و کلاسیک به عکس‌ها بدهید.

برای عکاسی به سبک سیاه و سفید لزوماً داشتن بهترین دوربین یا داشتن بهترین تنظیمات دوربین شرط اصلی نیست. این چشم و شهود شما است که همه چیز را تعیین می‌کند. شما می‌توانید از عکس‌های سیاه و سفید برای اهداف مختلف مانند عکاسی پرتره، صنعتی، مراسم عروسی و غیره استفاده کنید. تیم استودیو عکاسی لحظه‌نگاری با تیم حرفه‌ای و بکارگیری تکنیک‌های روز دنیا آماده‌ی همراهی با شما است. برای دریافت مشاوره‌ی رایگان راهنمایی‌های لازم با ما در تماس باشید.

 

نور در عکس سیاه و سفید
نور در عکس سیاه و سفید

سوالات پرتکرار


عکاسی سیاه و سفید چیست؟

سبکی از عکاسی است که تصاویر را بدون استفاده از رنگ ها ثبت می‌کند و در عوض بر روی تغییرات رنگ‌های خاکستری تمرکز می‌کند.

چرا این سبک از عکاسی را انتخاب کنید؟

عکاسان اغلب برای ایجاد حالتی بی‌انتها، تأکید بر اشکال، بافت‌ها و کنتراست‌ها یا دادن حس عمق احساسی، عکس‌های سیاه و سفید را ثبت می‌کنند.

چگونه یک عکس رنگی را به سیاه و سفید تبدیل کنیم؟

روش‌های مختلفی برای تبدیل عکس رنگی به سیاه و سفید وجود دارد. این کار را می‌توان با استفاده از نرم افزارهای ویرایش تصویر مانند فتوشاپ، لایت روم یا اپلیکیشن‌های موبایلی که در زمینه عکاسی تخصص دارند، انجام داد.

مزایای عکاسی سیاه و سفید نسبت به رنگی چیست؟

عکس سیاه و سفید به تاکید بر جنبه‌های هنری تصویر مانند ترکیب‌بندی، کنتراست و بافت کمک می‌کند. همچنین حواس‌پرتی‌های رنگی را از بین می‌برد و به بینندگان اجازه می‌دهد تا روی سوژه‌های اصلی عکس بیشتر تمرکز کنند.

کدام دوربین‌ها برای این سبک از عکاسی توصیه می‌شوند؟

همه دوربین‌ها چه دوربین‌های دیجیتال و چه آنالوگ برای عکس سیاه و سفید قابل استفاده هستند. آنچه بیش از همه اهمیت دارد توانایی عکاس در نوشتن و ثبت تصاویر جالب است.

آیا لنزهای خاصی برای عکاسی به سبک سیاه و سفید وجود دارد؟

خیر، لنز خاصی برای این سبک عکاسی وجود ندارد. لنزهایی که برای عکاسی رنگی استفاده می‌شوند برای عکاسی سیاه و سفید نیز به خوبی کار می‌کنند. انتخاب لنز به نوع سوژه‌ای که عکاس می‌خواهد ثبت کند بستگی دارد.

چگونه کنتراست قوی در عکس سیاه و سفید ایجاد کنیم؟

برای ایجاد کنتراست قوی در یک عکس سیاه و سفید، مهم است که به دنبال سوژه‌هایی با رنگ‌های روشن و تیره باشید. استفاده از تکنیک‌های نورپردازی مناسب، مانند نورپردازی جانبی یا نور پس زمینه نیز می‌تواند به افزایش کنتراست کمک کند.

بهترین سوژه ها برای عکاسی سیاه و سفید کدامند؟

عکاسی به سبک سیاه و سفید می‌تواند برای طیف گسترده‌ای از سوژه‌ها مانند مناظر، پرتره، معماری و صحنه‌های شهری مناسب باشد. برخی از عکاسان نیز ترجیح می‌دهند لحظات روزمره یا رویدادهای تاریخی را سیاه و سفید ثبت کنند.

نور مناسب برای یک عکس سیاه و سفید را چگونه انتخاب کنم؟

انتخاب نور بستگی به نتیجه مورد نظر دارد. نور طبیعی ملایم می‌تواند برای پرتره‌های سیاه و سفید ایده‌آل باشد، در حالی که سایه‌های خشن می‌توانند کنتراست و عمق را به مناظر اضافه کنند.

عکاسان مشهور اصلی که با کارهای سیاه و سفیدشان شناخته می‌شوند، چه کسانی هستند؟

عکاسان مشهور زیادی هستند که در عکس های سیاه و سفید برتری داشته‌اند، از جمله آنسل آدامز، هنری کارتیه برسون، دوروتیا لانگه، رابرت کاپا و سباستیائو سالگادو.

چه نکاتی برای بهبود مهارت‌های عکاسی سیاه و سفید باید به کار برد؟

به طور منظم تمرین کنید، کار عکاسان دیگر را مطالعه کنید، با تنظیمات مختلف نوردهی و کنتراست آزمایش کنید و هنر خود را برای ترکیب‌بندی و سوژه‌ها توسعه دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *