هر زمان که متنی یا المان گرافیک ساده ای را روی صفحه دیدید که در حال حرکت است، از مقدمه یک فیلم گرفته تا تبلیغات آنلاین، قدرت موشن گرافیک را می‌توانید مشاهده کنید. این قطعات انیمه شده، از محتوا، زندگی و حرکت را به المان های استاتیک و ثابت آورده است. در این مقاله به این می پردازیم که چگونه انیمیشن موشن گرافیک می تواند هر کار رسانه ای را به سطح بعدی ببرد.

موشن گرافیک
موشن

موشن گرافیک چیست؟


موشن گرافیک جنبه ای از جلوه های بصری و انیمیشن است که در آن طراحان به متن، اشکال و گرافیک حرکت می دهند. به عنوان مثال، به این فکر کنید که هر چند وقت یک بار ایستگاه های خبری از این نوع طراحی متحرک برای نمایش «اخبار فوری» و یا بخش های دیگر استفاده می کنند. موشن در فیلم ها، موزیک ویدیوها، تبلیغات و محتوای آنلاین، رایج است. ویدیوهای موشن گرافیک خالص در برخی از محتوای توضیح دهنده یا ویدیوهای متن ترانه برای باندها نیز وجود دارد.

موشن گرافیک همچون ویدیو و عکس تایم لپس در فرآیند ادیت ایجاد می‌شود که طی آن طراحان با ویرایشگرهای ویدئویی کار می کنند تا ظاهر محتوای ویدئویی را نهایی کنند.

استودیو عکاسی لحظه نگاری با استفاده از موشن گرافیک در ویدیو تبلیغاتی و تیزرها آنها را برای مخاطب جذابتر کرده و آنها را با موضوع تبلیغ بیشتر درگیر می‌کند.

موشن گرافیک در مقابل انیمیشن: شباهت ها و تفاوت ها

به معنای واقعی کلمه، موشن گرافیک در واقع یک جنبه از انیمیشن است. برای مثال طراحان موشن، متن را متحرک می کنند. با این حال، در سراسر دنیای تولید ویدیو، دانستن تفاوت های اصلی بین هر زیر مجموعه از انیمیشن، مفید است؛ به ویژه با توجه به این واقعیت که انیمیشن می‌تواند یک اصطلاح فراگیر باشد و برای همه آنها استفاده شود.

هم موشن و هم شکل های معمولی تر انیمیشن، حرکت ایجاد می کنند، اما تفاوت اصلی بین این دو شکل هنری، تفاوت بین حرکت هاست. به عنوان مثال، انیمیشن اغلب به انیمیشن شخصیت ها اشاره دارد. به انیمیشن کمدی یا فیلم کودکانه مورد علاقه خود فکر کنید. از طرف دیگر، موشن گرافیک تقریباً به طور انحصاری به عناصر معمولی طراحی گرافیکی می پردازد مانند متن، اشکال و تصاویر!

موشن گرافیک
موشن در برابر انیمیشن

نمونه هایی از انواع موشن گرافیک


موشن گرافیک هر سال بیشتر و بیشتر رایج می شود. این سه نوع متداول محتوای موشن را در نظر بگیرید:

موشن گرافیک تبلیغاتی

معمولاً تبلیغ کنندگان از این فرم هنری برای تقویت محتوای خود استفاده می کنند. این روش ممکن است شامل متحرک کردن لوگوی آنها، استفاده از انتقال از یک صحنه در یک تبلیغ به صحنه دیگر و سایر پیشرفت ها در تبلیغات باشد. یک تیزر تبلیغاتی توضیح دهنده با استفاده از اینفوگرافیک را در نظر بگیرید؛ در این مورد، یک طراح موشن می‌تواند آن را شبیه به یک نمودار کند که خودش روی صفحه نمایش کشیده می شود.

استفاده از موشن گرافیک در تیتراژ فیلم

در گذشته تیتراژ فیلم تا حد زیادی ثابت و استاتیک بود. مجموعه ای از اسامی یکی پس از دیگری ظاهر می شدند. اکنون، این بخش ها اغلب متحرک هستند و برخی از فیلم ها تیتراژهای پایانی و آغازین موشن گرافی شده پرآذینی دارند.

کپی سایت

می توانید موشن گرافیک را در رابط کاربری سایت خود بسازید. گرافیک ها و متون متحرک در سایت ها رایج هستند. همچنین پتانسیل هیجان انگیزی برای تعامل با کاربر در راه اندازی این انیمیشن های کوچک از طریق کلیک، اسکرول و سایر حرکات وجود دارد.

نحوه ساخت موشن
نحوه ساخت موشن

نحوه ساخت موشن


برای تبدیل شدن به یک متخصص در موشن گرافیک، باید هم انیمیشن و هم اصول اولیه طراحی گرافیک را بدانید. در اینجا چند نکته اساسی وجود دارد که باید هنگام ساخت موشن خود به خاطر بسپارید:

هماهنگی موثر

طراحی موشن گرافیک تنها یکی از جنبه های فرآیند کلی تولید محتوای ویدیویی است. شما ممکن است با کارگردانان، ویراستاران، بازیگران صداپیشگان و دیگران برای ایجاد این نوع محتوا کار کنید. برای هماهنگی ای که برای همه منطقی باشد، تلاش کنید و سهم خود را برای گردآوری یک نمونه خلاقانه منسجم انجام دهید.

مفهوم را در نظر بگیرید.

گرافیک و تایپوگرافی متحرک به خودی خود سرگرم کننده هستند، اما باید با یک مفهوم خلاقانه بزرگتر ترکیب شوند تا علاقه مخاطب را در یک دوره زمانی حفظ کنند. بپرسید هدف پروژه چیست؟ شاید موضوع شما برای ایجاد تبدیل مخاطب و رسیدن به اهداف فروش باشد، در این صورت تغییر و طرح های شما ممکن است، بینندگان را وادار به انجام کاری کند. یا شاید ساخت سکانس تیزر فیلمی باشد که بتواند زیبایی کلی یک فیلم را در خود خلاصه کند.

در مورد انیمیشن اطلاعات بیشتری بگیرید.

همانطور که شروع به یادگیری نحوه ساخت موشن گرافیک می کنید، به تکنیک های انیمیشن سه بعدی و دوبعدی نگاه کنید. با ویدیوها و آموزش های آنلاین در مورد آنچه که باعث می شود انیمیشن به معنای کلی کار کند، آشنا شوید. اگر چه موشن گرافیک زیرمجموعه ای منحصربفرد از رشته انیمیشن به عنوان یک کل است، اما دانستن راه و روش خود در اطراف این موضوع عملی و مفید خواهد بود.

از تکنولوژی استفاده کنید.

نرم افزاری برای ترکیب دیجیتال و انیمیشن پیدا کنید که کار ادیت فیلم و ویدیو را انجام دهد. اگر با یک تیم کار می کنید، مطمئن شوید که از برنامه های سازگار برای همگام سازی کارهای فردی خود استفاده می کنند. تحقیق کنید که چه نوع فناوری به شما کمک می کند تا عناصر طراحی خود را به بهترین نحو به نمایش بگذارید. بسیاری از این برنامه ها دارای قالب های گرافیکی متحرک اولیه هستند که می‌توانید با آنها نیز کار خود را پیش ببرید.

طراحی گرافیک را مطالعه کنید.

برای اینکه در طراحی موشن گرافیک مهارت داشته باشید، باید راه خود را در زمینه طراحی گرافیک پایه نیز بدانید. بررسی کنید که چه چیزی باعث می شود انواع خاصی از رنگ ها، تایپوگرافی و تصاویر به خوبی کنار هم قرار بگیرند. هرچه بیشتر در مورد طراحی ظریف و زیبا بیاموزید، بیشتر می‌توانید آنچه را که یاد گرفته اید به روشی منحصر به فرد و متمایز به کار ببرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *