تیزر تبلیغاتی یکی از روش‌‌‌های جذاب و موثر در صنعت تبلیغات است. این ویدیوهای کوتاه، کاربران را به استفاده از محصولات و خدمات ترغیب می‌کنند و به افزایش اعتبار برند کمک می‌کنند. سناریو تیزر تبلیغاتی، یکی از مهم‌ترین عوامل در میزان موفقیت و اثرگذاری آن به شمار می‌آید. تیم سازنده تیزر تبلیغاتی، از سناریو به عنوان یک نقشه راه برای ساخت تیزر استفاده می‌کنند؛ به همین سبب، شکست یا موفقیت یک تیزر در جذب مخاطبان، تا حد زیادی به سناریو تیزر تبلیغاتی ارتباط دارد. در ادامه قصد داریم روش و نکات نگارش سناریو تیزر تبلیغاتی را بررسی کنیم.

انواع تیزر تبلیغاتی


تیزرهای تبلیغاتی بر اساس پلتفرم انتشار، به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند؛ در این بخش انواع تیزر تبلیغاتی و سناریو مناسب هر کدام را به صورت خلاصه بررسی می‌کنیم.

تیزر تبلیغاتی تلویزیونی و سینمایی

تیزر تبلیغاتی تلویزیونی یا سینمایی از طریق شبکه‌‌‌های تلویزیونی یا سینماها منتشر می‌شود. این روش تبلیغاتی یکی از گران‌قیمت‌ترین روش‌‌‌های انتشار تیزر است و به همین دلیل، باید توجه ویژه‌ای به سناریو تیزر تبلیغاتی تلویزیونی و سینمایی داشت. همه تبلیغات تلویزیونی و سینمایی، بر اساس سناریوهای حرفه‌ای ساخته می‌شوند تا بیشترین اثرگذاری را داشته باشند.

تیزر تبلیغاتی شبکه‌‌‌های اجتماعی

به دلیل فراگیری تکنولوژی، شبکه‌‌‌های اجتماعی گزینه مناسبی برای جذب مشتری هستند. بسیاری از افراد مشهور در شبکه‌‌‌های اجتماعی، به طور مستقیم (مثلا از طریق استوری) و با بیان چند جمله به معرفی محصولات و خدمات دیگران می‌پردازند. اما سناریو نویسی برای کلیپ شبکه‌‌‌های اجتماعی و ساخت تیزر تبلیغاتی بر اساس آن سناریو، در انتقال بهتر پیام و جذب کاربران کمک زیادی می‌کند.

تیزر تبلیغاتی سایت

این تیزرهای تبلیغاتی، در ابتدا یا میانه ویدیوها در سایت‌‌‌های نمایش ویدیو (مانند یوتیوب یا آپارات) نمایش داده می‌شوند. همچنین بسیاری از شرکت‌‌‌‌ها برای معرفی خدمات و محصولات خود، تیزرهای تبلیغاتی خاصی را می‌سازند و آن‌‌‌‌ها را در صفحه اصلی یا صفحات معرفی محصولات و خدمات سایت خود قرار می‌دهند. سناریو تیزر تبلیغاتی وبسایت‌ها، معمولا به شکلی جذاب و بر اساس نیاز یا علایق خاص مخاطبان نگارش می‌شود.

سناریو نویسی برای تیزر تبلیغاتی
سناریو نویسی برای تیزر تبلیغاتی

چگونه سناریو تیزر تبلیغاتی قدرتمند بنویسیم؟


برای نوشتن یک سناریو تبلیغاتی موثر، نکات مختلفی را باید در نظر بگیرید که در ادامه آن‌‌‌‌ها را بررسی می‌کنیم.

هدف خود را مشخص کنید!

ابتدا باید هدف سناریوی تبلیغاتی خود را مشخص کنید. اگر قصد معرفی محصولات خود به مخاطبان را دارید، باید یک سناریو معرفی محصول جذاب بنویسید و در آن، ویژگی‌‌‌های کلیدی محصول خود را به مخاطب منتقل کنید. همچنین اگر می‌خواهید مخاطبان را به استفاده از خدمات خود تشویق کنید، باید یک سناریو معرفی خدمات بنویسید که در آن، مزایای خود نسبت به رقبا، شرایط استفاده از خدمات و … را به تصویر بکشید.

پیام خود را ساده و قابل فهم بیان کنید!

انتقال پیام در تیزر تبلیغاتی به شکل درست و کامل، مهم ترین هدف ساخت و انتشار هر تیزر است. تیزر تبلیغاتی شما باید پیام موردنظر شما (مانند دعوت به استفاده از خدمات، خرید محصولات و …) را به صورت کاملا قابل درک به مخاطبان منتقل کند. در سناریو تیزر تبلیغاتی،‌ تمرکز اصلی وقایع را بر روی انتقال پیام برند خود قرار دهید.

از صدا و نورپردازی مناسب استفاده کنید!

نور مهم‌ترین المان در هر فیلم به شمار می‌رود. بر اساس طرحی که می‌خواهید در تیزر خود اجرا کنید، نورپردازی مناسبی را انتخاب کنید و آن را در سناریوی خود شرح دهید. مواردی مانند تجهیزات نورپردازی، جهت تابش و شدت نور را در سناریو به طور دقیق مشخص کنید. اهمیت انتخاب موسیقی در تیزرهای تبلیغاتی نیز بسیار قابل توجه است. صدای شخصیت‌‌‌‌ها و همچنین صدای پس زمینه، نقش مهمی در بهبود کیفیت نهایی تیزر شما ایفا خواهند کرد.

کاربران را به استفاده از خدمات و محصولات دعوت کنید!

دعوت به اقدام یا Call To Action مهم ترین بخش در انتهای هر سناریو است. در این بخش از سناریو، کاربران را دعوت به استفاده از خدمات و محصولات خود می‌کنید. ارائه راه‌‌‌های ارتباطی (مانند شماره تلفن یا آدرس سایت) از نمونه‌‌‌های Call To Action است. برای ایجاد انگیزه بیشتر در مخاطبان، می‌توانید تخفیف استفاده از خدمات و محصولات را نیز در این بخش به آن‌‌‌‌ها ارائه دهید.

سناریو تیزر تبلیغاتی
سناریو تیزر تبلیغاتی

سناریو تیزر تبلیغاتی اینستاگرام


اینستاگرام یکی از شبکه‌‌‌های اجتماعی محبوب است که کاربران تصاویر و ویدئوهای خود را در آن منتشر می‌کنند. محبوبیت اینستاگرام در بین کاربران سراسر دنیا، سبب تبدیل این شبکه اجتماعی به یکی از بهترین بسترهای تبلیغاتی شده است. انتشار تیزرهای تبلیغاتی در اینستاگرام یکی از بهترین راه‌‌‌‌ها برای دیده شدن برند، خدمات و محصولات است. اگر قصد انتشار ویدیوی تبلیغاتی خود در اینستاگرام را دارید، می‌توانید ساخت تیزر تبلیغاتی با گوشی را امتحان کنید. البته در اکثر موارد، ساخت تیزر تبلیغاتی با استفاده از تجهیزات حرفه‌ای، نتایج بهتری دارد.

به طور کلی، اینستاگرام محیطی اجتماعی برای انتشار تجربیات روزمره کاربران است. به همین دلیل، به عنوان نمونه سناریو تبلیغاتی اینستاگرام، میتوان مشکلات روزمره کاربران را به تصویر کشید. اگر محصولات یا خدماتی دارید که به رفع مشکلات روزمره یا آسان‌‌تر شدن انجام امور کاربران مربوط می‌شود، در سناریو تیزر تبلیغاتی خود، ابتدا آن مشکلات یا امور روزمره را به تصویر بکشید و سپس محصول یا خدمت موردنظر را به عنوان راه حل این مشکل معرفی کنید.

اصول نوشتن سناریو برای تیزر تبلیغاتی
اصول نوشتن سناریو برای تیزر تبلیغاتی

نمونه سناریو تبلیغاتی


در این بخش یک نمونه سناریو نویسی ساده و ابتدایی را برای معرفی یک سایت آموزشی توضیح می‌کنیم. فرض کنید قصد معرفی یک پلتفرم آنلاین ویدئوهای آموزشی و درسی را داریم. برای معرفی این پلتفرم، سناریو تیزر تبلیغاتی را به صورت زیر می‌نویسیم:

این سناریو، در یک کلاس درس اجرا می‌شود. در این تیزر، از تجهیزات نورپردازی استودیویی برای ایجاد فضای روشن و شاد یک مدرسه استفاده می‌شود.

ابتدا دوربین، دانش آموز اول را نشان می‌دهد که پشت نیمکت خود نشسته است و برگه امتحانی را در دست دارد. این دانش آموز، به دلیل نمره پایینی که در امتحان گرفته، کمی ناراحت است.

سپس دوربین دانش آموز دوم را نشان می‌دهد که در کنار دانش آموز اول نشسته است و با خوشحالی به برگه امتحان خود نگاه می‌کند.

دوربین دوباره دانش آموز اول را نشان می‌دهد؛ او با تعجب به دانش آموز دوم نگاه می‌کند و از او می‌پرسد که چگونه چنین نمره خوبی را در امتحان کسب کرده است؟!

دانش آموز دوم در پاسخ، دلیل موفقیت خود را استفاده از ویدئوهای آموزشی سایت مذکور عنوان می‌کند.

دانش آموز اول، آدرس و شیوه استفاده از سایت آموزشی را از دانش آموز دوم می‌پرسد.

دانش آموز دوم، آدرس سایت و شیوه ثبت نام و استفاده از خدمات سایت آموزشی را به او می‌گوید. همچنین توضیحاتی درباره دیگر مزایای استفاده از خدمات این سایت ارائه می‌دهد.

پس از نگارش یک سناریوی خوب برای تیزر تبلیغاتی، لازم است آن را با استفاده از تجهیزات مناسب، اجرا کنید. در بسیاری از تیزرهای تبلیغاتی، استفاده از تجهیزات مدرن و حرفه‌ای، به خلق جذاب‌تری می‌انجامد. استودیو لحظه نگاری تمام تجهیزات مدرن برای ضبط تیزر‌‌های تبلیغاتی جذاب را در اختیار دارد. همچنین کارشناسان استودیو لحظه نگاری، ضمن نگارش سناریو تیزر تبلیغاتی جذاب و مناسب برای کسب‌و‌کار شما، با استفاده از تجهیزات حرفه‌ای بهترین نتایج را برای شما خلق می‌کنند. برای برخورداری از خدمات استودیو لحظه نگاری می‌توانید با کارشناسان این مجموعه تماس بگیرید یا سفارش خود را از طریق سایت این استودیو ثبت کنید.

سوالات پرتکرار


سناریو تیزر تبلیغاتی چیست؟

خط داستانی تیزر تبلیغاتی، داستان کوتاهی است که برای برانگیختن علاقه و کنجکاوی مخاطب نسبت به محصول، خدمات یا رویداد آینده برنامه ریزی شده است.

عناصر کلیدی یک خط داستانی تیزر تبلیغاتی موفق چیست؟

عناصر کلیدی یک خط داستانی تیزر موفق شامل مقدمه ای جذاب، ایجاد تنش، عنصر رمز و راز و نتیجه ای است که مخاطب را برای یافتن اطلاعات بیشتر ترغیب می کند.

چگونه در یک تیزر تبلیغاتی فضایی گیرا ایجاد کنیم؟

برای ایجاد فضایی فریبنده، از تصاویر بصری چشمگیر، موسیقی یا صدای تداعی کننده و عناصر بصری متناسب با لحن و پیام محصول یا خدمات شما استفاده کنید.

نقش شخصیت ها در سناریوی تیزر تبلیغاتی چیست؟

شخصیت‌های یک خط داستانی تیزر اغلب برای تجسم داستان و کمک به شناسایی مخاطب با آن استفاده می‌شوند. آنها همچنین می توانند ارزش ها یا مزایای محصول یا خدمات را نشان دهند.

نقش موسیقی در تیزر تبلیغاتی چیست؟

موسیقی موجود در یک تیزر تبلیغاتی می تواند احساسات و فضایی را که می خواهید منتقل کنید افزایش دهد. موسیقی را انتخاب کنید که از لحن و حالت پیام شما پشتیبانی کند.

چگونه می توانید در سناریو تیزر تبلیغاتی محصول را در مرکز توجه قرار دهید؟

محصول را با استفاده از نمای نزدیک، کلوزآپ و زوایای خلاقانه دوربین که ویژگی های منحصر به فرد آن را برجسته می کند، برجسته کنید.

چگونه یک تیزر تبلیغاتی را به طور موثر جمع بندی کنیم؟

تیزر را با گذاشتن عنصر کنجکاوی برآورده نشده در مخاطب به پایان برسانید. این می تواند یک سوال بی پاسخ، نگاهی اجمالی به چیزی غیرمنتظره، یا دعوتی برای یافتن آنچه در مرحله بعد است باشد.

چگونه لوکیشن های فیلمبرداری تیزر تبلیغاتی را انتخاب کنیم؟

مکان های فیلمبرداری را انتخاب کنید که متناسب با داستانی باشد که می گویید و زیبایی شناسی محصول یا خدمات شما را منعکس کند. مجموعه ها باید از احساسات و پیامی که می خواهید منتقل کنید حمایت کنند.

مدت زمان ایده آل در سناریوی یک تیزر تبلیغاتی چقدر است؟

مدت زمان ایده آل یک تیزر تبلیغاتی عموماً کوتاه و بین 15 تا 45 ثانیه است. این کافی است تا بدون افشای جزئیات زیاد، مخاطب را مجذوب خود کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *