پست پروداکشن به تمام اقدامات یا فرآیندهایی که بعد از مرحله‌ی عکاسی انجام می‌دهید اشاره دارد. پروداکشن در عکاسی به کنش واقعی در صحنه اشاره دارد، یعنی کاری که وقتی دوربینی در دست دارید انجام می‌دهید. پست پروداکشن به هر چیزی که پس از پایان عکاسی اتفاق می‌افتد مربوط می‌شود. اکثر عکس‌هایی که با دوربین ثبت می‌شوند برای انتشار مستقیم در سایت‌ها مناسب نیستند. تیم استودیو عکاسی لحظه نگاری با استفاده از تجهیزات حرفه‌ای و تکنیک‌های به ‌روز و با توجه به نقش پست پروداکشن در عکاسی در تمامی مراحل عکاسی با شما همراه است.

چرا پست پروداکشن مهم است؟


نقش پست پروداکشن در عکاسی پر رنگ و مهم است. در واقع برای ارائه‌ی بهترین نتیجه ویرایش عکس بسیار مهم است. از مزایای پست پروداکشن در عکاسی این است که در درجه اول این فرصت را به شما می‌دهد تا هر مشکل کوچکی را که ممکن است در مکان عکاسی به خصوص در عکاسی صنعتی نادیده گرفته باشید، برطرف کنید. با پست پروداکشن می‌توانید نوردهی و رنگ عکس را اصلاح کنید و تمام کارهای لازم را برای بهترین خروجی انجام دهید.

تنظیم رنگ و کنتراست در مراحل پست پروداکشن
تنظیم رنگ و کنتراست در مراحل پست پروداکشن

مزایای استفاده از پست پروداکشن


پست پروداکشن در واقع مهارتی است که شما می‌توانید با استفاده از آن به عکس‌های خود جلوه‌های بیشتری بدهید تا حرفه‌‌ای‌تر به نظر برسند. در ادامه به مزایا و نقش پست پروداکشن در عکاسی می‌پردازیم.

بهبود عکس

ویرایش یک عکس می‌تواند از تغییرات تا تنظیمات ساده مانند کنتراست، اشباع، روشنایی و وضوح تا ویرایش حرفه‌ای عکس متغیر باشد. برای این که یک عکس را مطابق سلیقه‌ی خود ویرایش کنید می‌توانید از ابزارهایی مانند فتوشاپ استفاده کنید. ابزار Curves در فتوشاپ یک ابزار قدرتمند برای تنظیم تن رنگ عکس است. این ابزار به شما امکان می‌دهد کنتراست، روشنایی، سایه یا تنظیم رنگ‌ها را به روش‌های مختلفی تغییر دهید.

نشان دادن دیدگاه خود از عکس

در برخی مواقع می‌خواهید عکسی که می‌گیرید به شکلی خاص به نظر برسد. برای مثال یک تصویر منظره در اینترنت دیده‌اید و می‌خواهید ظاهر آن را در عکس منظره‌ای که گرفته‌‌اید، بازسازی کنید. نقش پست پروداکشن در عکاسی این است که به شما کمک کند تا عکسی را که گرفته‌اید به چیزی که در ذهن دارید تبدیل کنید.

غلبه بر محدودیت‌های عکاسی

پست پروداکشن همیشه حتی در قدیم نیز بخش مهمی از فرآیند عکاسی بوده است. دوربین‌های دیجیتالی امروزی به طور خودکار یک عکس گرفته شده را پردازش می‌کنند تا یک تصویر JPEG قابل استفاده بر اساس تنظیمات تصویر یا تنظیمات از پیش تعیین شده دوربین تولید کنند. با این حال تصویر خروجی ممکن است به دلیل برخی از محدودیت‌ها، آن طور که باید ثبت نشود.

برای مثال هر دوربینی می‌تواند تنها یک رنج دینامیکی محدود (تفاوت بین روشن‌ترین و تاریک‌ترین رنگ‌های یک تصویر) بگیرد. از دیگر مزایای پست پروداکشن در عکاسی این است که می‌توانید محدوده‌ی دینامیکی را گسترش دهید و جزئیات بیشتری را در هایلایت‌ها و سایه‌ها نشان دهید. همچنین می‌توانید تنظیمات را فقط به قسمت‌های خاصی از یک تصویر محدود کنید.

رفع عیوب عکس

هر چقدر در عکاسی مراقب باشید باز هم مشکلاتی ممکن است اتفاق بیفتد. برای مثال یکی از اشتباهات رایج عکاسی صنعتی نورپردازی ضعیف است. مواردی مانند لکه‌های گرد و غبار، نویز ناشی از ISO بالا، انحراف کروماتیک، اعوجاج بشکه و رنگ‌بندی در عکاسی بسیار رایج هستند.

اگر عکسی برای شما خاص است و می‌خواهید آن را با دیگران به اشتراک بگذارید یا اگر می‌خواهید آن را در اندازه‌ی‌ بزرگ چاپ کنید، رسیدگی به این مسائل مهم می‌شود تا در تصویر نهایی نشان داده نشوند. به غیر از ایرادات فنی که در بالا ذکر شد، مشکلات دیگری نیز در یک عکس ممکن است وجود داشته باشد.

تنظیم کادربندی در مراحل پست پروداکشن عکاسی
تنظیم کادربندی در مراحل پست پروداکشن عکاسی

برای مثال ترکیب ‌بندی در عکاسی صنعتی برای بهبود کیفیت تصویر، جذاب‌تر کردن محصولات و خدمات بسیار مهم است. در این جا نقش پست پروداکشن در عکاسی پررنگ‌تر می‌شود. به راحتی می‌توانید با استفاده از فتوشاپ کادربندی را اصلاح کنید و برخی از عناصر عکس را حذف کنید.

گسترش مرزهای خلاقیت

عکاسی از یک صحنه شامل انجام بسیاری از انتخاب‌های خلاقانه در طول فرآیند عکس‌برداری مانند ترکیب‌بندی و نورپردازی، پرسپکتیو و زمان‌بندی، تنظیمات دوربین مانند دیافراگم و سرعت شاتر است. گام بعدی در فرآیند عکاسی پست پروداکشن است. پست پروداکشن یک راه عالی برای خلاقیت و ایجاد تصاویری است که سبک خلاقانه شما را منعکس کند و به شما کمک کند داستان یک عکس را به روشی بهتر بیان کنید. بنابراین نقش پست پروداکشن در عکاسی برای بیان داستان یک عکس اهمیت ویژه‌ای دارد.

قبل و بعد از پست پروداکشن
قبل و بعد از پست پروداکشن

تکنیک‌های پست پروداکشن در عکاسی


در ادامه چند تکنیک پست پروداکشن در عکاسی را توضیح می‌دهیم.

استفاده از Curves در فتوشاپ

عکاسان از منحنی‌ها یا Curves برای تنظیم دقیق نوردهی استفاده می‌کنند. در واقع این کار را با جداسازی سطوح نور در عکس‌ها انجام می‌دهند. گزینه‌های نوردهی به تنظیم کل تصاویر به طور همزمان کمک می‌کند. لایت ‌روم دارای گزینه‌هایی در پنل اصلی است و فضایی را برای کنترل بیشتر می‌دهد و منحنی‌ها رنگ میانی، تاریکی و پیکسل‌های نور را به صورت جداگانه تنظیم می‌کنند. منحنی‌ها را می‌توان از طریق یک نمایش گرافیکی یا نوار لغزنده تنظیم کرد.

روشن‌تر کردن رنگ‌های روشن و تیره‌تر کردن رنگ‌های تیره به طیف رنگی عکس کمک می‌کند و تفاوت بین رنگ‌ها را افزایش می‌دهد. برای بهره‌گیری بهتر از مزایای پست پروداکشن در عکاسی، می‌توان منحنی‌ها را از طریق نمودار منحنی یا لغزنده در فتوشاپ یا لایت روم در image -> Adjustments -> Curves تنظیم کرد.

منحنی رنگ در عکاسی
منحنی رنگ در عکاسی

استفاده از ابزارهای شارپن

پست پروداکشن نمی‌تواند مشکلات فوکوس را برطرف کند. با این حال برخی از ابزارها می‌توانند به واضح‌تر کردن عکس‌ها کمک کنند. هنگام عکاسی با فرمت RAW برخلاف JPEG، هیچ وضوحی روی تصویر اعمال نمی‌شود. بنابراین شارپ کردن عکس بسیار مهم است. با لایت روم می‌توانید تنظیم کنید که وضوح در مرکز اتفاق بیفتد یا در لبه‌های عکس اعمال شود.

استفاده از ابزار Dodge و Burn

Dodge بخش‌های خاصی از عکس را روشن می‌کند و Burn آن بخش‌ها را تاریک می‌کند. این دو گزینه در نوار ابزار فتوشاپ وجود دارند. منوی بالا به شما امکان می‌دهد نوردهی و محدوده یا میزان تیره یا روشن بودن افکت را به همراه اندازه‌ی قلم مو تنظیم کنید.

نقش پست پروداکشن در عکاسی
نقش پست پروداکشن در عکاسی

پست پروداکشن یکی از مراحل مهم در فرآیند عکاسی است و شامل تمام کارهایی است که بعد از ثبت عکس صورت می‌گیرد. در این مقاله به نقش پست پروداکشن در عکاسی و چند تکنیک پست پروداکشن پرداختیم. تیم استودیو عکاسی لحظه نگاری با ابزارها و ترندهای عکاسی روز دنیا در تمامی مراحل عکاسی تبلیغاتی، صنعتی و خانوادگی همراه شما خواهد بود. برای دریافت مشاوره رایگان راهنمایی‌های لازم با ما در تماس باشید.

سوالات متداول


پست پروداکشن یعنی چه؟

پست پروداکشن در عکاسی به تمام مراحلی گفته می‌شود که بعد از عکسبرداری انجام می‌شود، از جمله ویرایش، روتوش و تصحیح تصاویر.

نقش پست پروداکشن در عکاسی چیست؟

پس از تولید یا پست پروداکشن نقش مهمی در عکاسی برای پردازش و بهبود تصاویر گرفته شده توسط دوربین دارد. اصلاح رنگ، روتوش پوست و تنظیم روشنایی برخی از کارهای رایجی هستند که در طول مرحله پست پروداکشن انجام می‌شوند.

چگونه پست پروداکشن می‌تواند به بهبود عکس ها کمک کند؟

پست پروداکشن به شما این امکان را می‌دهد که هرگونه نقص یا خطایی را که ممکن است در طول عکسبرداری رخ دهد اصلاح کنید، همچنین به شما این امکان را می‌دهد که با انجام تنظیمات رنگ، کنتراست، وضوح، بهبود ترکیب‌بندی و غیره ظاهر کلی عکس را بهبود ببخشید.

نحوه کار ویرایش عکس چگونه است؟

کار ویرایش عکس با مرتب کردن و انتخاب تصاویر شروع می‌شود و با تحویل محصول نهایی به پایان می‌رسد. عکاسان مراحل مختلفی از جمله انتخاب، طبقه‌بندی، سازماندهی، ویرایش، روتوش و تصحیح رنگ را طی می‌کنند تا مجموعه‌ای منسجم و متناسب با زیباشناختی ایجاد کنند.

معمولا از چه ابزارهایی برای پست پروداکشن استفاده می‌شود؟

عکاسان از ابزارهای مختلفی برای ویرایش عکس‌ها استفاده می‌کنند، از جمله نرم افزارهایی مانند Adobe Photoshop، Lightroom و Capture One. این ابزارها به عکاسان اجازه می‌دهند تا رنگ‌ها، روشنایی، کنتراست و سایر جنبه‌های تصویر را تغییر دهند.

مزایای پست پروداکشن در عکاسی برای انتقال داستانی که یک عکس دارد، چیست؟

مرحله پست پروداکشن می‌تواند با تغییر حالت کلی، رنگ، نور، وضوح و موارد دیگر، بر داستانی که یک عکس تعریف می‌کند، تأثیر بگذارد. این انتخاب می‌تواند مسیر متفاوتی به داستان بدهد.

چگونه می‌توان از کیفیت تصویر در پس از تولید اطمینان حاصل کرد؟

برای اطمینان از کیفیت تصویر در پس از تولید، عکاسان باید در کار ویرایش و روتوش خود دقیق باشند. آنها باید اطمینان حاصل کنند که به ابزارهایی که استفاده می‌کنند تسلط دارند و مراقب باشند که تصویر اصلی را تغییر ندهند.

چالش های پست پروداکشن در عکاسی چیست؟

چالش‌های کلیدی در پست پروداکشن شامل مدیریت زمان، استفاده موثر از ابزارهای ویرایش، همکاری با مشتریان و برآورده کردن انتظارات مشتری است.

پست پروداکشن چه تاثیری بر خلاقیت عکاس دارد؟

پس از تولید می‌تواند خلاقیت عکاس را تحریک کند و به آنها اجازه می‌دهد تکنیک‌های مختلف ویرایش را برای دستیابی به یک نتیجه منحصر به فرد و شخصی آزمایش کنند.

با توجه به نقش پست پروداکشن در عکاسی، چگونه می‌توان این مرحله را در روند فیلمبرداری ادغام کرد؟

برای ادغام پست پروداکشن در فرآیند عکسبرداری، عکاسان باید بر اساس یک ایده روشن از آنچه می‌خواهند در مرحله پس از تولید به دست آورند، مراحل عکاسی را برنامه‌ریزی کنند. آنها همچنین باید از اهمیت گرفتن عکس‌های با کیفیت بالا برای تسهیل کار ویرایش آگاه باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *