عکاسی در نور کم بر خلاف تصور بسیاری از افراد، می‌تواند نتایج شگفت‌انگیزی داشته باشد. به همین دلیل است که بسیاری از کسب و کارها، برای تبلیغ محصولات و خدمات خود از تکنیک‌های عکاسی با نور کم بهره می‌گیرند. همینطور بسیاری از افراد مشهور (مانند بازیگران، خوانندگان، بلاگرها و …) برای ثبت تصاویر جذاب از خود، به عکاسی در محیط‌های کم‌نور روی می‌آورند و معمولا عکس‌های جذابی هم خلق می‌شود. اما با توجه به اینکه در محیط‌های تاریک و کم نور، مهم‌ترین عنصر عکاسی یعنی نور کمتر از حد معمول وجود دارد، بسیاری از کاربران می‌پرسند که چگونه در نور کم عکس‌های خیلی خوبی بگیریم؟ برای این کار کافیست نکات عکاسی در محیط تاریک را بدانید و با تنظیمات دوربین برای عکاسی شرایط کم نور آشنا باشید. به این ترتیب قادر خواهید بود عکس‌هایی حرفه‌‌ای و باکیفیت در محیط‌های کم نور ثبت کنید. اگر شما هم می‌خواهید بدانید که راهکارهای عکاسی تبلیغاتی در نور کم و محدود چیست، با ما همراه باشید.

چه زمانی شرایط عکاسی در نور کم پیش می‌آید؟


مواقع زیادی وجود دارد که لازم می‌شود از تکنیک‌های عکاسی در نور کم استفاده کنید. یکی از رایج‌ترین زمان‌هایی که شرایط عکاسی در محیط تاریک پیش می‌آید، پس از غروب خورشید است. زمانی که خورشید از خط افق پایین‌تر می‌رود،‌ نور محیط به شدت کاهش می‌یابد که البته صحنه‌های جذابی را برای ثبت تصاویر مختلف خلق می‌کند.

یکی دیگر از شرایطی که امکان عکاسی در شرایط کم نور فراهم می‌شود، فضای داخل ساختمان است. اگر چه فضای داخل ساختمان‌ها معمولا با چراغ‌های مختلفی روشن می‌شود، اما در برخی از سناریوها عکاسی در فضای داخلی با نور کم انجام می‌شود. رایج‌ترین تصاویر در این شرایط، تصاویر پرتره هستند.

قرار گرفتن سوژه در سایه نیز می‌تواند شرایط عکاسی با نور کم را ایجاد کند. اگر اختلاف نور محیط و نور موجود در سایه زیاد باشد، برای ثبت بهترین جزئیات از سوژه موجود در سایه باید به تکنیک‌های عکاسی در محیط تاریک مسلط باشید.

نکات عکاسی در نور کم
نکات عکاسی در نور کم

کارشناسان استودیو لحظه نگاری، با تسلط کامل بر تنظیمات دوربین مناسب عکاسی در محیط تاریک ، بهترین تصاویر را برای شما خلق می‌کنند. شما می‌توانید با کمک کارشناسان استودیو لحظه نگاری، پرتره‌های جذاب و عکس‌های تبلیغاتی شگفت انگیزی را ثبت کنید.

راهکارهای عکاسی با نور کم و محدود چیست؟


برای ثبت بهترین تصاویر در محیط‌های کم نور، نکات مختلفی وجود دارد و قدم اول این است که بدانیم راهکارهای عکاسی در نور محدود چیست؟ در ادامه مهم‌ترین نکات عکاسی در شرایط کم نور را بررسی می کنیم.

استفاده از دوربین فول فریم

دوربین‌های فول فریم نسبت به دوربین‌های کراپ فریم قیمت بالاتری دارند، اما بهترین گزینه‌ها برای عکاسی در نور کم به شمار می‌آیند. سعی کنید تا حد امکان از دوربین فول فریم با سنسور بزرگ برای ثبت تصاویر در نور کم استفاده کنید تا بیشترین نور ممکن از محیط جذب شود.

بهترین نوردهی برای صحنه و سوژه

با توجه به اینکه در این شرایط نور کمی وجود دارد، باید توجه زیادی به زاویه و میزان نور داشته باشید و بهترین تنظیمات نوردهی را برای صحنه و محیط فراهم کنید. گاهی حتی می‌توانید چندین حالت مختلف را در نظر بگیرید تا به بهترین حالت ممکن برسید. دوربین‌های دیجیتال قابلیت‌های جذابی در زمینه نوردهی دارند که شامل حساسیت (ISO)، سرعت شاتر، دیافراگم و … می‌شود. در ادامه در رابطه با این تنظیمات بیشتر توضیح می‌دهیم.

استفاده از فلاش دوربین برای افزایش نور محیط

فلاش دوربین در نور کم (به خصوص پرتره‌هایی که در شب گرفته می‌شوند) می‌تواند یک ابزار عالی باشد. اگر دوربین شما فلاش داخلی ندارد، می‌توانید با خرید یک فلاش اکسترنال مشکل کمبود نور را برطرف کنید. فلاش به شما این امکان را می‌دهد که از هر دیافراگم و شاتری که انتخاب می‌کنید، بدون نگرانی در مورد کم نور شدن تصویر خود استفاده کنید. البته در بسیاری از مواقع، عکاس قصد روشن‌تر کردن محیط با استفاده از فلاش را ندارد.

عکاسی با سه پایه در نور کم
عکاسی با سه پایه در نور کم

استفاده از سه پایه

لرزش دوربین یکی از مشکلاتی است که در همه شرایط عکاسی وجود دارد. سه پایه می‌تواند با ثابت نگه داشتن دوربین شما، این مشکل را به طور کامل برطرف کند. در شرایطی که از سرعت شاتر پایینی استفاده می‌کنید، برای ثبت بهترین عکس لازم است دوربین را مدتی به طور کاملا ثابت نگه دارید تا دوربین بتواند میزان نور کافی را جذب کند. در این شرایط لرزش دوربین کیفیت تصاویر شما را کاهش می‌دهد. اما استفاده از سه پایه مشکل لرزش دوربین را به طور کامل حل می‌کند و به دوربین امکان جذب میزان نور کافی بدون افت کیفیت تصاویر را می‌دهد. این مورد برای عکاسی در شب (مثلا عکاسی از محیط‌های شهری یا ستاره ها) بسیار کاربردی است.

چیدمان مناسب صحنه

چیدمان در عکاسی تبلیغاتی و همچنین دیگر زمینه‌های عکاسی بسیار اهمیت دارد. زمانی که در نور کم به عکاسی می‌پردازید، باید به چیدمان درست صحنه و محل و حالت قرارگیری سوژه توجه ویژه‌‌ای داشته باشید. می‌توانید سوژه را چند بار در صحنه جابه‌جا کنید و بهترین نتیجه را بدست بیاورید.

کارشناسان استودیو لحظه نگاری، با برخورداری از دانش کافی در زمینه عکاسی در نور کم، بهترین نتایج را به شما ارائه می‌دهند. این کارشناسان پس از ثبت عکس‌های حرفه‌‌ای از سوژه موردنظر شما، تصاویر را برای دریافت بهترین نتیجه ویرایش می‌کنند و عکس‌هایی جذاب را به شما ارائه می‌دهند.

عکاسی در نور محدود
عکاسی در نور محدود

تنظیمات دوربین برای عکاسی در شرایط کم نور


با اعمال تنظیمات مناسب عکاسی در نور کم در دوربین خود، می‌توانید تاثیر کم بودن نور در عکس‌های خود را تا حد زیادی کاهش دهید و تصاویری حرفه‌‌ای خلق کنید. دوربین‌های عکاسی حرفه‌ای، می‌توانند جزئیاتی را در نور کم ثبت کنند که حتی فکرش را هم نمی‌کنید! اما حتما باید تنظیمات مناسب برای صحنه و سوژه خود را اعمال کنید. تنظیمات دوربین که مرتبط با نور هستند شامل ISO، سرعت شاتر، سایز دیافراگم و … می‌شود و برای ثبت بهترین عکس باید ترکیب مناسبی از این تنظیمات را به کار بگیرید.

حساسیت (ISO)

هرچه عدد ISO بالاتر باشد، سنسور دوربین نسبت به نوری که به آن می‌رسد، حساس‌تر می‌شود. یعنی ISO بالاتر، تصاویر روشن‌تری را ارائه می‌دهد، هر چند که روشنی بیش از حد، با افزایش نویز در تصاویر همراه است. نویز اضافی که با استفاده از ISO بالا ایجاد می‌شود را می‌توان تا حدودی فیلتر کرد. عکاسی با فرمت RAW این امکان را به شما می‌دهد تا بعدا بتوانید نویز ثبت شده را کاهش دهید.

دیافراگم (Aperture)

هرچه دیافراگم بازتر باشد، نور بیشتری وارد لنز می‌شود. میزان گشودگی دیافراگم معمولا بر حسب عددی در کنار حرف f (به صورت f/X) بیان می‌شود که هرچه این عدد کوچک‌تر باشد، میزان گشودگی دیافراگم بیشتر است. مثلا عکاسی با f/5.6 نور بیشتری نسبت به عکاسی با f/18 به لنز وارد می‌کند.

عکاسی در محیط تاریک
عکاسی در محیط تاریک

سرعت شاتر

هر چه شاتر بیشتر باز بماند و سرعت شاتر کمتر باشد، نور بیشتری جذب می‌شود و تصویر روشن‌تر خواهد بود. اما یک مشکل اساسی در زمان عکاسی با سرعت شاتر پایین (به خصوص سرعت‌های کمتر از 1/60 ثانیه)، تاثیر منفی لرزش دوربین در کیفیت تصاویر است. لنز‌های دارای لرزشگیر می‌توانند تا حد قابل قبولی این مشکل را برطرف کنند، اما همواره استفاده از سه پایه در زمان عکاسی در نور کم توصیه می‌شود.

وایت بالانس

تاثیر رنگ در عکاسی بسیار قابل‌توجه است. تراز سفیدی، دمای رنگ نور محیط (عدد کلوین یا سردی و گرمی) را تعیین می‌کند؛ مانند نور خورشید هنگام غروب (گرم) یا نور روز در هوای ابری و سایه (سرد). تنظیمات وایت بالانس خودکار(Auto white balance) در بسیاری از دوربین‌ها نتایج جذابی را ارائه می‌دهد. اگرچه در صورت نیاز می‌توانید آن را به دلخواه خود نیز تنظیم کنید.

استودیو لحظه نگاری، بهترین عکس‌های خانوادگی، تصاویر تبلیغاتی، تصاویر پرتره و … را در محیط‌های کم نور برای شما ثبت می‌کند. این استودیو تمامی تجهیزات لازم برای ایجاد بهترین نورپردازی را در اختیار دارد و تصاویر شگفت‌انگیزی را به شما ارائه می‌دهد. شما می‌توانید از انواع خدمات عکاسی پرتره، عکاسی تبلیغاتی، عکاسی معماری، عکاسی خانوادگی و … در استودیو لحظه نگاری استفاده کنید.

سوالات متداول


چگونه می توان در محیط تاریک عکس خوبی گرفت؟

می‌توانید از دوربین‌های فول فریم با قابلیت ISO بالا استفاده کنید تا حساسیت دوربین نسبت به نور بیشتر شود. همچنین، استفاده از لنز با دیافراگم بزرگ نیز می‌تواند به شما در جذب نور کم کمک کند.

آیا استفاده از فلاش برای عکاسی در نور محدود مناسب است؟

استفاده از فلاش در شرایط نور کم ممکن است به دلیل برد محدود آن، جذابیت تصویر را کم کند. در بعضی مواقع، استفاده از فلاش نور مورد نیاز را ایجاد می‌کند، اما باید به دقت باشید که فلاش شما سوخته نشود.

چگونه می توان در شرایط نور کم عکس پرتره خوبی گرفت؟

برای گرفتن عکس پرتره در شرایط نور کم، می‌توانید از لنز با دیافراگم بزرگ و ISO بالا استفاده کنید. همچنین، استفاده از منابع نور جانبی مثل چراغ‌های روشنایی کمک می‌کند تا صورت فرد به خوبی روشن شود.

آیا اصلاً می‌شود در شرایط نور کم عکس ماکرو گرفت؟

در شرایط نور کم، گرفتن عکس ماکرو معمولاً دشوار است، اما اگر از چراغ نرم و محلی برای روشن کردن سوژه استفاده کنید، این می‌تواند به شما کمک کند تا تصویر با کیفیتی بیشتری بگیرید.

چگونه می‌توان لرزش دست برای عکاسی با شرایط نور کم و محدود را کاهش دهیم؟

برای کاهش دست لرزش در شرایط نور کم و محدود، می‌توانید از هولدر و روکش دوربین استفاده کنید. همچنین، می‌توانید سرعت شاتر را افزایش دهید و یا از حالت استند برای دوربین خود استفاده کنید.

چگونه می‌توان از نور پس‌زمینه برای عکاسی استفاده کرد؟

اگر نور پس‌زمینه کافی نیست، با استفاده از فلاش قابل حمل می‌توانید نور پس‌زمینه را افزایش دهید. همچنین می‌توانید با تغییر در زاویه دوربین، نور پس‌زمینه را به عنوان عنصر زیبایی‌بخش در عکس خود استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *