نقاط گریز مفهوم مهمی در هنر‌های زیبا است. درک نقطه گریز در عکاسی برای پرسپکتیو و ثبت عکس‌های قدرتمند که حس عمق را منتقل می‌کنند ضروری است. دانستن نحوه‌ی  عملکرد این نقاط نسبتاً ساده است و می‌تواند به شما کمک کند حرفه‌ای‌تر عکس بگیرید.

نقطه گریز در عکاسی چیست؟


نقطه گریز یا محو نقطه‌ای است که در اثر همگرایی خطوط موازی ایجاد می‌شود و حس عمق را به بیننده منتقل می‌کند. نقاط گریز مفهومی جدایی ناپذیر در تکنیک‌های پرسپکتیو خطی است که توسط نقاشان و هنرمندان دوران رنسانس رایج شد. نقطه محو یک راه عالی برای عمق بخشیدن به یک صحنه است و یک عکاس حرفه ای باید از این تکنیک استفاده کند. در واقع نقطه گریز در عکاسی می‌تواند حس سه بعدی را به یک عکس یا نقاشی دو بعدی اضافه کند. همچنین می‌تواند چشم بیننده را به یک عنصر مهم در کادر هدایت کند. یک پل طولانی با نرده را تصور کنید. وقتی به دوردست‌ها نگاه می‌کنید، به نظر می‌رسد که نرده‌ها در افق به هم می‌رسند.

این توهم نوری به این دلیل اتفاق می‌افتد که ‌اشیا هر چه دورتر می‌شوند کوچک‌ و کوچک‌تر به نظر می‌رسند تا جایی که در یک نقطه‌ی واحد به هم می‌رسند و اغلب از آن به عنوان پرسپکتیو تک نقطه‌ای یاد می‌شود. برای وارد شدن به بازار کار عکاسی صنعتی باید با نحوه‌ی پیدا کردن نقطه گریز آشنا شوید و از آن در کادربندی و ترکیب بندی‌ها استفاده کنید.

نقطه گریز در ترکیب بندی عکاسی
نقطه گریز در ترکیب بندی عکاسی

نحوه‌ی ثبت نقطه گریز در عکاسی


برای استفاده‌ی موثر از نقطه گریز به عمق میدان زیادی نیاز دارید تا عناصر صحنه واضح باشند. بسته به لنز و صحنه، دیافراگم f۱۱ یا  f۱۶ مناسب است. برای استفاده‌ی حداکثری از تصاویر پرسپکتیو یک نقطه‌ای، باید هم پیش زمینه و هم پس زمینه را در فوکوس نگه دارید. بهترین راه برای این کار استفاده از فاصله هایپرفوکال برای عکس‌هایتان است. فاصله بیش از حد کانونی نزدیکترین فاصله فوکوس است که در آن عناصر در بی نهایت هنوز وضوح قابل قبولی دارند.

برای یافتن نقطه گریز به دنبال خطوط موازی باشید

برای یافتن نقطه گریز در عکاسی با صحنه‌هایی شروع کنید که دارای خطوط موازی یا پیشرو هستند. پل‌ها، ریل قطار و ردیف درختان برای شروع عالی هستند. برای یافتن نقطه‌ای که خطوط همگرا می‌شوند کار سختی نخواهید داشت. در عکاسی صنعتی نیز می‌توانید از این تکنیک استفاده کنید زیرا معمولاً در کارخانه محصولات یا ماشین آلات زیادی به صورت ردیفی وجود دارند که می‌توانید به راحتی نقطه گریز آن را پیدا کنید. صحنه‌های طبیعی و ساخته دست بشر فرصت مناسبی را برای جستجوی نقطه گریز فراهم می‌کند. یک تصویر می‌تواند بیش از یک نقطه گریز داشته باشد. به عنوان مثال اگر از گوشه‌ای از یک ساختمان عکس می‌گیرید، می‌توانید با دو خط منتهی به نقاط گریز متفاوتی روبرو شوید.

از لنز‌های زاویه باز برای اغراق در فاصله استفاده کنید

هنگامی که نقطه گریز را درک کردید، می‌توانید فاصله را نیز اغراق کنید تا حس بیشتری به تصویر خود بیافزایید. از یک لنز با زاویه‌ی باز استفاده کنید که باعث می‌شود سوژه‌های نزدیک‌تر بزرگ‌تر و سوژه‌های دور کوچکتر و دورتر به نظر برسند. به این ترتیب می‌توانید اثر لنز واید را به حداکثر برسانید. همچنین می‌توانید کمی بیشتر زوم کنید تا چشم‌اندازی کمتر دراماتیک ایجاد کنید.

نقطه گریز در عکاسی
نقطه گریز در عکاسی

از ارتفاع کمتر عکاسی کنید تا سطح همگرایی را افزایش دهید

می‌توانید با عکاسی از ارتفاع کمتر دوربین، سطح همگرایی را تغییر دهید. هرچه پایین‌تر بروید، سطح همگرایی بیشتر می‌شود. البته مطمئن شوید که خیلی پایین نروید. چون ممکن است با تغییر زاویه دید عناصر مهم با هم ادغام شوند. ارتفاع دوربین را آزمایش کنید و مطمئن شوید که عناصر مهم را از یکدیگر جدا نگه دارید.

از قانون یک سوم استفاده کنید

برای عکاسی حرفه ‌ای‌ بهتر نقطه گریز را با قانون یک سوم ترکیب کنید. کادر خود را با دو خط افقی و دو خط عمودی به یک سوم تقسیم کنید. محل تلاقی این خطوط نقاطی است که در آن سوژه‌ی خود را قرار می‌دهید. به جای اینکه سوژه را در تقاطع‌ها قرار دهید، نقطه گریز را در آنجا قرار دهید. به این ترتیب می‌توانید تصویر خود را هیجان انگیزتر کنید.

از نقطه گریز برای تاکید بر سوژه استفاده کنید

شما می‌توانید سوژه‌های خود را در مقابل نقاط گریز قرار دهید. نقاط گریز در عکاسی ابزاری قوی برای برجسته کردن سوژه است. خطوط همگرا مانند فلش عمل می‌کنند و بیننده را به سوژه هدایت می‌کنند. پوشاندن نقطه گریز با سوژه ممکن است باعث ایجاد تنش در تصویر شود. به جای نگاه کردن به بی‌نهایت جایی که نقطه گریز ظاهر می‌شود، چشم ما به سوژه معطوف می‌شود. به این ترتیب می‌توانید سوژه خود را برجسته کنید.

ابزار مورد استفاده برای نقطه گریز


همان طور که گفتیم در عکاسی صنعتی می‌توانید از تکنیک نقطه گریز استفاده کنید. یکی از تجهیزات مورد نیاز برای عکاسی صنعتی لنز‌های زاویه باز است. لنز‌های واید یا زاویه باز به شما این امکان را می‌دهند که ناحیه بزرگ‌تری را به عنوان کادر انتخاب کنید. لنز‌های زاویه باز باعث می‌شوند که‌ اشیا دورتر از آنچه هستند به نظر برسند و خطوط را اغراق‌آمیز می‌کنند و می‌توانید عمق میدان عمیقی را بدون زحمت ایجاد کنید.

ابزار مورد استفاده برای ایجاد نقطه گریز عکاسی
ابزار مورد استفاده برای ایجاد نقطه گریز عکاسی

یکی دیگر از وسایلی که به آن نیاز دارید سه پایه است. برای ثبت عمق میدان عمیق به چیزی بیش از یک لنز زاویه باز نیاز دارید. زمانی که از دیافراگم‌های کم استفاده می‌کنید، نور کمتری وارد دوربین می‌شود. در نتیجه باید با سرعت شاتر کندتر آن را جبران کنید. سه پایه به شما کمک می‌کند از لرزش دوربین جلوگیری کنید و شفافیت و وضوح مورد نیاز را ایجاد کنید. برای نورپردازی در عکاسی صنعتی به منابع نوری مصنوعی مانند رینگ لایت و فلاش نیاز دارید. همچنین چند فیلتر مانند فیلتر UV برای محافظت از لنز دوربین، فیلتر‌های درجه‌بندی شده با چگالی خنثی برای متعادل کردن روشنایی آسمان و زمین و فیلتر‌های رنگی برای عکاسی سیاه و سفید در نظر بگیرید. فیلتر‌ها اما آزادی بیشتری را در ایجاد جلوه‌های هنری به شما می‌دهند.

نقطه گریز در عکاسی جلوه‌ای مسحورکننده ایجاد می‌کند و توجه بیننده را خواه ناخواه جلب می‌کند. بنابراین شناسایی این نقاط برای کادربندی و ایجاد عمق در عکس‌های ضروری است. با زمان و تمرین می‌توانید به نقاط گریز مسلط شوید و آن را در صحنه‌ها پیدا کنید. با جستجوی خطوط موازی در طبیعت و معماری شروع کنید.

نقطه گریز در ترکیب بندی عکاسی
نقطه گریز در ترکیب بندی عکاسی

سوالات پرتکرار


نقطه گریز در عکاسی چیست؟

نقطه ناپدید شدن در عکاسی یک نقطه خیالی است که در آن خطوط موازی در یک تصویر به نظر همگرا می شوند.

نقش نقطه گریز در ترکیب بندی عکاسی چیست؟

از نقطه ناپدید شدن برای ایجاد حس عمق و پرسپکتیو در تصویر استفاده می شود و نگاه بیننده را به نقطه ای خاص هدایت می کند.

چگونه نقطه گریز عکس را پیدا کنیم؟

نقطه ناپدید شدن معمولاً در جایی است که خطوط پرسپکتیو در بی نهایت به هم می رسند. می توان آن را با دنبال کردن خطوط موازی که به نظر می رسد همگرا هستند شناسایی کرد.

چه نوع موضوعاتی برای استفاده از نقطه گریز مناسب است؟

موضوعاتی که دارای خطوط یا عناصر معماری خطی هستند، مانند جاده ها، خطوط راه آهن، ساختمان ها یا پل ها، اغلب برای تأکید بر نقطه ناپدید شدن استفاده می شوند.

چگونه می توان از نقطه گریز در عکاسی برای هدایت توجه بیننده استفاده کرد؟

با قرار دادن نقطه ناپدید شدن به صورت استراتژیک در تصویر، عکاس می تواند نگاه بیننده را به نقطه خاصی از تصویر هدایت کند و ترکیب پویاتری ایجاد کند.

استفاده از نقطه گریز در ترکیب بندی عکاسی چه مزایایی دارد؟

نقطه ناپدید شدن به تصویر عمق و پرسپکتیو می افزاید و آن را برای بیننده جذاب تر و غوطه ورتر می کند.

انتخاب زاویه عکاسی چگونه می تواند بر نقطه گریز اثر بگذارد؟

زاویه دوربین می تواند موقعیت نقطه ناپدید شدن را در تصویر تغییر دهد و در نتیجه بر نحوه همگرایی خطوط پرسپکتیو تأثیر بگذارد.

تفاوت بین نقطه گریز عمودی و افقی چیست؟

نقطه ناپدید شدن عمودی زمانی رخ می دهد که خطوط به سمت بالا یا پایین تصویر همگرا شوند، در حالی که نقطه ناپدید شدن افقی زمانی رخ می دهد که خطوط به سمت چپ یا راست تصویر همگرا شوند.

چگونه می توان از نقطه گریز برای ایجاد حس عمق در یک تصویر استفاده کرد؟

با قرار دادن نقطه ناپدید شدن در نزدیکی مرکز تصویر، عکاس می تواند حس عمق را با ایجاد ظاهر اجسام در حال عقب نشینی در فاصله ایجاد کند.

چه نکاتی را می توانید برای استفاده موثر از نقطه گریز در عکس های خود ارائه دهید؟

زوایای مختلف دوربین را آزمایش کنید و نقطه ناپدید شدن را طوری قرار دهید که با ترکیب بندی کلی تصویر هماهنگ باشد. همچنین از آن برای ایجاد پویایی بصری و عمق در عکس های خود استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *