از زمان عکاسی با فیلم عکاسی، وینیتینگ یک روش رایج برای جدا کردن تصاویر اصلی و حاشیه سفید اطراف چاپ آن بود. عکاسان در اتاق تاریک عمداً لبه ها را می سوزانند تا مرز مشخص تری ایجاد کرده و چشم بیننده را در کادر نگه دارند و به عکس ها حس کامل بودن ببخشند. اما دقیقا چه چیزی باعث این افکت شده و چرا در عکاسی دیجیتال این افکت خود به خود رخ می دهد. ما در این راهنما به انواع مختلف وینیتینگ در عکاسی می پردازیم و شما را با نحوه تصحیح و تنظیم آن آشنا می کنیم.

وینیتینگ در عکاسی و فیلم
وینیتینگ در عکاسی

وینیتینگ چیست؟


وینیت یک حاشیه تیره تر در لبه های عکس شماست. وینیت ها معمولاً در کنار گوشه ها رخ می دهند. بسیاری از عکاسان آنها را دوست دارند و عمداً آن را در مرحله ویرایش عکس با فتوشاپ یا لایت روم به عکس اضافه می کنند. اما چند دلیل وجود دارد که گاهی این امر در هنگام عکاسی دیجیتال رخ می‌دهد.

 

چه چیزی باعث ایجاد وینیت می شود؟


در اینجا متداول ترین دلایلی که باعث ایجاد وینیت می شوند، آورده شده است.

استفاده از خلاقیت و هوشیاری در عکاسی صنعتی و تبلیغاتی همچون عکاسی ورزشی و… نیاز به تجربه و تخصص کافی دارد. ما در استودیو عکاسی لحظه نگاری با سال ها فعالیت در این زمینه شما را به گردش در نمونه کارهای خود دعوت می کنیم. در صورت نیاز به مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

مکانیکی

وینیتینگ مکانیکی زمانی اتفاق می افتد که المانی به طور فیزیکی مسیر پرتوهای نور را قبل از ورود به لنز دوربین و برخورد با سنسور تصویر مسدود می کند. هودهای لنز، فیلترها در جلوی لنز دوربین و لوله های اکستنشن ممکن است نور را در لبه های کادر مسدود کنند. همین مساله باعث ایجاد افکت وینیتینگ می شود.

طبیعی

وینیتینگ طبیعی به دلیل قانون سقوط نور رخ می‌دهد. اساساً، افکت وینیتینگ به دلیل زاویه نور وارد شده به دیافراگم لنز و برخورد آن با سنسور ایجاد می شود. اگر نور عمود بر سنسور وارد شود، وینیت ایجاد نمی شود؛ اما اگر نور با زاویه مشخص تری وارد لنز دوربین شود، افت نور باعث ایجاد وینیتینگ می شود. وینیتینگ در عکاسی طبیعی معمولاً تدریجی تر و از نظر بصری کمتر از سایر انواع وینیت رخ می دهد.

لنز

وینیتینگ لنز به دلیل اندازه فیزیکی لنز دوربین شما ایجاد می شود. هرچه لوله لنز (طول فیزیکی کاربردی) بلندتر یا عناصر داخلی لنز که نور باید از آن عبور کند بیشتر باشد، افکت قوی تر می شود. وینیتینگ در عکاسی لنز در لنزهای تله فوتو بیشتر رخ می دهد.

افکت عمدی

بسیاری از عکاسان از وینیتینگ بر روی تصاویر خود به صورت عمدی استفاده می کنند. وینیت ها به تعیین مرز کادر کمک می‌کنند، چشم بیینده را به سوژه یا مرکز تصویر جلب کرده و کیفیت بصری دلپذیری را ارائه می دهند. برخی از عکاسان با استفاده از فیلترها یا در مرحله ادیت، آن را به صورت عمدی روی عکس ایجاد می کنند.

وینیتینگ در عکاسی و فیلم
Photo by Adrien Tutin on Unsplash

چگونه وینیتینگ را حذف کنیم؟


اگر طرفدار وینیت نیستید، یا می خواهید کنترل بیشتری روی اندازه، شکل و شدت وینیت ها در عکس های خود داشته باشید، چند راه حل سریع وجود دارد که می توانید در نظر بگیرید. در حالی که مطمئنا می‌توانید لبه های عکس خود را کات کرده تا وینیت را حذف کنید، ولی همین کار می‌تواند کادر اصلی شما را به هم بریزد، بنابراین بهترین روش اصلاح تصویر نخواهد بود.

حذف وینیتینگ در عکاسی با لایت روم

لایت روم شاید ساده ترین نرم افزار ادیت برای حذف وینت ها باشد. اگر لنز شما باعث ایجاد این افکت شده است، می‌توانید با کلیک کردن روی فعال کردن اصلاحات پروفایل Enable Profile Corrections، در پنل اصلاحات لنز Lens Corrections در ماژول develop آن را حل کنید.

تا زمانی که لایت روم، لنز شما را تشخیص دهد، یک پروفایل کالیبراسیون از پیش برنامه ریزی شده برای لنز خاص شما در این برنامه وجود خواهد داشت. اگر می خواهید این افکت را کاهش دهید، می‌توانید از نوار لغزنده وینیتینگ در پایین پنل استفاده کنید. گاهی اوقات، پروفایل های لنز درون لایت روم نیستند. اگر لنز شما، در بازار جدید باشد، ممکن است لازم باشد لایت روم را برای دانلود پروفایل های جدید لنز به روز کنید. اگر لنزتان قدیمی یا از انواعی باشد که زیاد استفاده نمی‌شود، از یک روش اصلاح جایگزین استفاده کنید.

ساده ترین راه جایگزین برای حذف یک وینیت استفاده از پنل افکت هاست. در تنظیمات Post-Crop Vignetting اسلایدر Amount را به سمت راست کشیده تا گوشه ها و لبه های کادر روشن شود. ممکن است لازم باشد با

اسلایدرهای دیگری مانند Feather، Roundness، Midpoint و Highlights بازی کرده تا ظاهری که می‌خواهید به دست آورید.

وینیتینگ
Photo by CHUTTERSNAP on Unsplash

نحوه اضافه کردن وینیتینگ در عکاسی


اگر می‌خواهید از وینیتنگ در عکس های خود در ژانرهای مختلف مثل عکاسی خیابانی، ورزشی، عکاسی طبیعت و … استفاده کنید، اضافه کردن آن در لایت روم نسبتاً آسان است. در پنل افکت ها، اسلایدر Post-Crop Vignetting Amount را به سمت چپ بکشید. در نهایت، باید ببینید که گوشه ها و لبه های فریم شما شروع به تیره شدن می کنند. به خاطر داشته باشید که مقدار کم آن نیز، به اندازه کافی زیاد خواهد بود، اما فقط با سایر اسلایدرهای دیگر باید بازی کرده، تا زمانی که از نتایج آن راضی باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *