بک گراند فولو یا پس‌زمینه‌ی محو به دلیل عمق میدان بسیار کم ایجاد می‌شود، به طوری که تنها بخش کوچکی از تصویر در فوکوس است و بقیه خارج از فوکوس است. استفاده از عمق میدان کم به شما امکان می‌دهد سوژه‌ی خود را از پس زمینه آن جدا کنید. در ادامه توضیح می‌دهیم چگونه عکسی با پس زمینه‌ی محو بگیرید.

نحوه‌ی ایجاد بک گراند فولو در عکاسی


اگر دو پرتره مختلف را به شما نشان دهیم، یکی با پس‌زمینه‌ی تار و دیگری با پس‌زمینه واضح قطعا شما عکسی که پس زمینه‌ی محو دارد را ترجیح می‌دهید. زیرا در این نوع عکس سوژه‌ی اصلی از پس زمینه جدا می‌شود. بیشتر عکاسان پرتره پس‌زمینه‌شان را محو می‌کنند. در عکاسی صنعتی نیز از این تکنیک برای عکاسی از ماشین آلات و کارمندان بسیار استفاده می‌شود. چندین عامل مختلف وجود دارد که همگی در تاری پس زمینه نقش دارند که در ادامه توضیح می‌دهیم.

دیافراگم

دیافراگم میزان نوری که به سنسور دوربین شما می‌رسد را کنترل می‌کند و با f-stop اندازه‌گیری می‌شود. هرچه تعداد f-stop کمتر باشد، عمق میدان کم‌تر است و نور بیشتری وارد می‌شود. عدد f-stop بالا باعث می‌شود که تصویر شما بیشتر در فوکوس باشد. اگر می‌خواهید به عمق میدان کم یا پس‌زمینه‌ی تار برسید، احتمالا بهترین کار این است که در حالت دیافراگم AV عکس بگیرید و کمترین f-stop را برای لنز مورد استفاده خود انتخاب کنید. هر لنز دارای طیف متفاوتی از f-stop خواهد بود.

همچنین باید توجه داشته باشید که برخی از لنز‌های دوربین زمانی که با f-stop کم عکاسی می‌کنید، به اندازه کافی شارپ نیستند. توصیه می‌کنیم همان عکس را با f-stop مختلف بگیرید و سپس نتایج را با هم مقایسه کنید.

فاصله‌ی کانونی

فاصله‌ی کانونی لنز (اندازه‌گیری شده بر حسب میلی‌متر) بر میدان/زاویه دید و بزرگ‌نمایی سوژه‌ی شما تاثیر دارد. هرچه فاصله‌ی کانونی کمتر باشد، دید شما بازتر است. هرچه فاصله کانونی بیشتر باشد، بزرگنمایی بیشتر است. با افزایش فاصله کانونی، عمق میدان کم‌تر می‌شود و برعکس با کوتاه‌تر شدن فاصله‌ی کانونی، عمق میدان افزایش می‌یابد. بنابراین بیشتر در فوکوس است. برای دستیابی به بک گراند فولو فاصله کانونی بیشتر و f کم را انتخاب کنید. برای مثال اگر از لنز ماکرو 100 میلی‌متری در 2.8f یا لنز 50 میلی‌متری در 1.4f استفاده کنید، به عمق میدان بسیار کم می‌رسید.

فاصله‌ی بین دوربین و سوژه

بک گراند فولو
بک گراند فولو

هر چه به سوژه نزدیکتر باشید، عمق میدان کمتر می‌شود و پس زمینه‌ی شما تارتر می‌شود. هرچه از سوژه‌ی خود دورتر شوید، عمق میدان بیشتر می‌شود و تصویر شما بیشتر در فوکوس قرار می‌گیرد. برای نقطه گریز در عکاسی نیز به عمق میدان زیادی نیاز دارید تا جزییات واضح باشند. همه‌ی لنز‌ها دارای حداقل فاصله‌ی فوکوس هسند، بنابراین مهم است که این فاصله را بررسی کنید. اگر از حداقل فاصله‌ی فوکوس نزدیک‌تر شوید، دوربین شما قادر به فوکوس نخواهد بود.

فاصله‌ی بین سوژه و پس زمینه

هرچه پس‌زمینه‌ی شما از سوژه‌تان دورتر باشد، تارتر خواهد بود (زیرا عمق میدان تعیین می‌کند چه عمقی از تصویر در فوکوس است؛ بنابراین اگر عمق تصویر 10 سانتی‌متر باشد، هر چیزی دورتر از آن خارج از فوکوس خواهد بود). هرچه پس زمینه‌ی شما به سوژه نزدیکتر باشد، فوکوس بیشتری روی آن قرار می‌گیرد. اگر خارج از طبیعت هستید به دنبال رنگ‌های مکمل برای بک گراند خود باشید تا از نظر رنگ تعادل در عکاسی را رعایت کنید.

سنسور دوربین

به زبان ساده هر چه سنسور دوربین شما بزرگتر باشد، تاری پس زمینه یا بک گراند فولو بیشتر می‌شود. تفاوت‌های زیادی بین سنسور‌های دوربین وجود دارد. به عنوان مثال نوع سنسوری که دوربین آیفون دارد، با سنسور دوربین‌های DSLR بسیار متفاوت است. برای دستیابی به بک گراند فولو حرفه‌ای تر باید از دوربین DSLR استفاده کنید. آیا انتخاب یک سنسور بزرگتر می‌تواند به شما در محو کردن پس زمینه کمک کند؟ در برخی موارد، بله. با این حال برای ایجاد پس‌زمینه‌های تار زیبا نیازی به دوربین سنسور بزرگ ندارید.

تاری حرکتی و نوردهی طولانی

می‌توانید از تاری حرکتی برای ایجاد پس‌زمینه محوتر با سرعت شاتر طولانی استفاده کنید. برای مثال با نوردهی طولانی پنج ثانیه‌ای و تکان دادن فیزیکی پس زمینه تاری پس زمینه ایجاد می‌شود. در عکاسی حیات وحش می‌توانید این افکت را با سوژه متحرک انجام دهید.

انتخاب لنز برای بک گراند محو


یکی از تجهیزات مورد نیاز برای عکاسی صنعتی لنز است. بسته به بودجه‌ی شما یک لنز عالی برای شروع لنز 50 میلی‌متری 1.8f یا  1.4f است. این لنز احتمالا ارزان‌ترین لنزی است که می‌توانید برای دستیابی به پس زمینه‌های تار زیبا خریداری کنید. البته این یک لنز پرایم با فاصله کانونی ثابت است. اگر می‌خواهید از نزدیک از گل‌ها عکس بگیرید، به لنز با فاصله کانونی بیشتر نیاز دارید. لنز ماکرو mm۱۰۰ با 2.8f انتخاب خوبی است. البته این لنز کمی سنگین است. یکی دیگر از لنز‌های خوب برای بک گراند فولو لنز 85 میلی‌متری 1.8f است. این لنز برای پرتره‌ها بسیار عالی است. اگرچه فاصله‌ی فوکوس بیشتری دارد، بنابراین نمی‌توانید خیلی به سوژه خود نزدیک شوید.

انتخاب لنز برای بک گراند محو
انتخاب لنز برای بک گراند محو

مزایای استفاده از بک گراند فولو


ترکیب ‌بندی در عکاسی محصول با بک گراند فولو می‌تواند بسیار حرفه‌ای‌تر شود. زیرا در این صورت تمرکز فقط بر روی محصول است و توجه مشتری را به محصول جلب می‌کند. از جمله مزایای دیگر محو بودن بک گراند شامل موارد زیر است.

به طور خلاصه برای ثبت یک عکس با بک گراند محو از f-stop پایین استفاده کنید. از لنز با فاصله کانونی زیاد (تقریبا 50 میلی‌متر و بیشتر) استفاده کنید. نزدیک سوژه خود بایستید و پس زمینه را تا حد امکان دور از سوژه خود قرار دهید و آن را ساده انتخاب کنید. از دوربین DSLR یا میکرو چهار سوم استفاده کنید.

نحوه‌ی عکاسی از محصول با ایجاد تاری پس زمینه
نحوه‌ی عکاسی از محصول با ایجاد تاری پس زمینه

سوالات پرتکرار


بک گراند فولو یا تاری پس زمینه در عکاسی چیست؟

تاری پس‌زمینه یک جلوه بصری است که در آن پس‌زمینه تصویر عمداً تار می‌شود و در نتیجه بر سوژه اصلی تأکید می‌شود و بین سوژه و محیط اطراف آن جدایی واضح ایجاد می‌شود.

چگونه در عکاسی پس زمینه تار ایجاد کنیم؟

تاری پس زمینه را می توان با استفاده از دیافراگم باز (عدد f-stop کم) روی دوربین، نزدیکتر شدن به سوژه، استفاده از لنز با فاصله کانونی زیاد یا ترکیبی از این تکنیک ها به دست آورد.

جلوه زیبایی شناختی تاری پس زمینه در یک عکس چیست؟

تاری پس‌زمینه با جلب توجه، ایجاد حس عمق و حذف عوامل حواس‌پرتی از پس‌زمینه، به برجسته‌سازی سوژه اصلی کمک می‌کند.

چه نوع سوژه هایی با بک گراند فولو برجسته می شوند؟

پرتره‌ها، گل‌ها، اشیاء نزدیک و سوژه‌های جدا شده اغلب با محو شدن پس‌زمینه برجسته می‌شوند، زیرا این امر به آنها کمک می‌کند به وضوح از محیط اطراف خود متمایز شوند.

چگونه عمق میدان را برای دستیابی به محو شدن پس زمینه کنترل کنیم؟

عمق میدان را می توان با تنظیم دیافراگم (f-stop)، استفاده از لنزهای با دیافراگم بزرگ (عدد f-stop کم) و قرار دادن خود در فاصله مناسب از سوژه کنترل کرد.

تفاوت بین تاری پس زمینه و تاری حرکتی چیست؟

تاری پس‌زمینه برای محو کردن عمدی پس‌زمینه تصویر به منظور تأکید بر موضوع اصلی استفاده می‌شود، در حالی که تاری حرکت اثری است که در اثر حرکت سوژه یا دوربین در حین عکس‌برداری ایجاد می‌شود.

چگونه می توان از تاری پس زمینه برای ایجاد جو در یک عکس استفاده کرد؟

با محو کردن پس زمینه، سوژه اصلی از محیط اطراف خود جدا می شود که می تواند احساس عمق، صمیمیت یا رمز و راز به تصویر بدهد.

بک گراند فولو چه مزایا و معایبی دارد؟

از مزایای آن می توان به تأکید بر موضوع اصلی و ایجاد زیبایی شناسی دلپذیر اشاره کرد. معایب ممکن است شامل از دست دادن جزئیات در پس زمینه و نیاز به کنترل عمق میدان باشد.

بهترین تنظیمات دوربین برای ایجاد تاری پس زمینه چیست؟

بهترین تنظیمات شامل دیافراگم باز (عدد f-stop کم)، فاصله فوکوس مناسب و لنز با فاصله کانونی زیاد است.

چگونه می توان سوژه اصلی را شارپ تر کرد در حالی که همچنان به بک گراند فولو دست یابیم؟

استفاده از فوکوس واضح بر روی سوژه اصلی، انتخاب دیافراگم مناسب برای دستیابی به تعادل مناسب وضوح و تاری و احتمالاً استفاده از تکنیک های پس از پردازش برای وضوح سوژه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *