عکاسی بدون نور امکان پذیر نیست و اتفاق نخواهد افتاد. نورپردازی مهم‌ترین درس در عکاسی است. عکاسی از مواد غذایی نیز یکی از زمینه های رو به پیشرفت در میان تمامی شاخه های عکاسی و عکاسی تبلیغاتی است و رعایت نکات نورپردازی در این زمینه به پیشرفت سریع و آسان عکاس برای کسب مهارت های بیشتر کمک می کند. البته این امر که داشتن تجهیزات عکاسی تبلیغاتی نیزبه بهتر شدن عکس کمک میکند را نمی توان دست کم گرفت. در این مطلب چند روش در رابطه با نورپردازی عکاسی غذا را بررسی خواهیم کرد. این موارد برای شروع به شما کمک خواهد کرد، پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

نورپردازی برای عکس برداری از ظرف غلات صبحانه


نورپردازی عکاسی غذا
نورپردازی عکاسی غذا

برای نورپردازی این عکس، به منظور شبیه‌سازی نور پنجره، یک چراغ روی چند قطعه تخته فوم انداخته شده است. برای ایجاد پوشش کلی نیز، یک نور به دیوار پشتی هدف‌گیری شده است. می توانید از چند آیه کوچک نیز استفاده کنید. یک آینه برای درخشان کردن قسمت فوقانی غلات و یک آینه برای روشن کردن قسمت سایه‌ای ظرف غذا. در این تصویر، شما می‌توانید انعکاس این آینه را در قسمت بالایی بلوبری جلوی عکس ببینید. این کار به تشخیص میوه بلوبری کمک کرده و از تاریک شدن بیش از حد سایه‌های ایجاد شده روی لایه‌های غذا، جلوگیری می‌کند.

نورپردازی عکاسی غذا در قسمت رو به روی در خانه


نورپردازی عکاسی غذا در قسمت رو به روی در خانه
نورپردازی عکاسی غذا در قسمت رو به روی در خانه

گرچه می توانیم نور طبیعی را به راحتی در استودیو شبیه‌سازی کنیم، اما در رابطه با عکس‌هایی که در قسمت جلوی در خانه گرفته می شود، تفاوت‌هایی وجود دارد. در این روش برای نورپردازی عکاسی غذا به تنها چیزی که نیاز دارید، کرکره پنجره هاست. این کرکره ها، به جای این که اجازه دهند نور قسمت بالایی موضوع عکس را پوشش دهد، آن را به سمت دیگری هدایت می کنند. بنابراین، نورپردازی را با قرار دادن دو قطعه بزرگ از تخته فوم در سمت چپ مجموعه شروع کنید، اما این دفعه، از یک پرچم سیاه نیز استفاده کرده تا نقش کرکره پنجره را بازی کند.

به عنوان مثال در این تصویر و برای عکس گرفتن از پیازها، از هیچ ورق پرکننده‌ای استفاده نشد است. در واقع اهمیتی ندارد اگر سایه‌ها سیاه به نظر برسند و حالتی جذاب به عکس می دهد. اما برای این کار، به کمی نور پر کننده نیاز است. به جای تاباندن نور به دیوار پشتی و پوشاندن تمامی سایه‌ها، باید کمی خلاقیت به خرج دهید، پس یک صفحه پخش 3×3 را در قسمت پشتی سمت راست مجموعه قرار داده و چراغی با رفلکتور استاندارد هشت اینچی را پشت آن قرار دهید. در این تصاویر، بنا به درخواست مشتری، از همان میز و تجهیزاتی استفاده شده است که در نورپردازی عکاسی تبلیغاتی جلوی در به کار می رود.

نورپردازی برای عکس برداری از مزرعه گندم


نورپردازی از مزرعه گندم
نورپردازی از مزرعه گندم

گاهی نیز برای روشن کردن پارچه ای که در نورپردازی عکاسی غذا استفاده می کنیم، می توان از یک رفلکتور کمک گرفت. به طور مثال در این تصویر برای روشن کردن پارچه، از یک چراغ با رفلکتور استاندارد هشت اینچی به فاصله شش فوت استفاده شده است. پشت پارچه و کمی بالاتر از آن، یک چراغ دیگر با رفلکتور استاندارد هشت اینچی قرار گرفته که نور را مستقیما روی گندم‌ها و از طریق پراکسی به لنز دوربین می‌تاباند. برای نور پر کننده، یک قطعه تخته فوم 2×3 را بالای دوربین قرار داده اند. این نور پشتی فرصتی را در اختیار شما قرار داده تا دقیقا به سمت خورشید عکس برداری کرده و لنزهای دوربین خود را به شدت درخشان کنید. در نتیجه این کار، مزرعه گندم بسیار بزرگتر از آن چیزی که واقعا هست، به چشم می‌آید.

عکاسی غذا نیاز به خلاقیت، حوصله و دانستن ترفندهایی دارد. استودیو عکاسی لحظه نگاری با داشتن عکاسان خبره در این زمینه به شما کمک کرده تا بهترین عکس ها و قاب ها را برای خود داشته باشید، با ما تماس بگیرید.

 

نورپردازی برای عکس برداری از پاستا و صدف


نورپردازی از ظرف غذا
نورپردازی از ظرف غذا

در نورپردازی عکاسی غذا برای از نو خلق کردن نور طبیعی، از نوری که از پنجره می تابد استفاده کنید. برای این کار یک قطعه خم شده از تخته فومی را در قسمت چپ مجموعه قرار داده و نور خود را نزدیک آن بگذارید. این کار باعث می شود که نور جهت دار به نظر برسد، مثل نوری که در ساعت‌های پایانی عصر از پنجره می‌تابد. در سمت راست مجموعه، از یک قطعه دیگر خم شده فومی برای هدایت سایه‌ها استفاده کنید. به این ترتیب برای نشان دادن جزئیات به صورت آشکار، پوشش کافی وجود خواهد داشت.

هر عکس، یک داستان را تعریف می‌کند و سادگی نور طبیعی که در سرتاسر این عکس مشاهده می‌شود، دقیقا همان چیزی است که به دنبال خلق آن هستید.

خلاصه بحث


همان طور که اشاره کردیم عکاسی از غذا و مواد غذایی از جذاب ترین بخش های عکاسی است. البته این کار روش ها و ترفندهای خاصی داشته که باید به آن ها توجه داشته باشید. نور نقش مهمی در تولید عکس ها دارد، اما نورپردازی هدفمند مهمترین دلیل خلق عکس های متفاوت و حرفه ای است.

سعی کنید برای نورپردازی عکاسی غذا ایده های مختلفی را یاد گرفته و اجرا کنید. تاباندن نور موضعی روی سوژه هایی مثل غذاهای چرب، سبزیجات تازه و مرطوب حس تازگی را بیان می کند. گاهی نیز استفاده از نور طبیعی مناسب تر است. نور طبیعی حس فضای واقعی در عکس ایجاد می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

با امتیاز دهی به ما در ارائه مقاله بهتر کمک کنید *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

سلام!

اگر از ما درباره عکاسی و قیمت عکاسی سوالی دارید ما در واتس اپ پاسخ گوی شما هستیم 

×