بعد از بررسی نکات مهم در مورد عکاسی حرفه ای، در این مقاله قصد داریم در مورد عکاسی غذا صبحت کنیم. اگر تصمیم به این نوع عکاسی دارید، پیشنهاد می کنیم این نکات را امتحان کنید.

 

عکاسی غذا
عکاسی غذا

تصور کنید در یک رستوران بسیار زیبا در حال میل کردن غذا هستید. اتمسفر محیط، نورپردازی و دکور بسیار زیباست. در این حال غذایی که سفارش داده اید، آماده شده و روی میز شما قرار می گیرد. حالا زمان مناسب برای عکس گرفتن از بشقاب غذاست. اما عکاسی از غذا در نور کم، معمولا نتیجه خوبی ندارد. در این نوع عکس ها، فرق اجزا غذا مشخص نیست و اصلا اشتها آور به نظر نمی رسد.
برای این که عکاسی از غذا خوب باشد، نیاز به برنامه ریزی دقیق دارد. نکاتی که در این مقاله به آن ها می پردازیم، به شما برای آغاز سفر در دنیای اصول عکاسی تبلیغاتی غذا کمک می کند.

واقعیت عکاسی غذا


در مرحله اول، مهم است که در مورد صنعت عکاسی غذا درک درستی داشته باشید. بن لانگ، عکاس و معلم با تجربه توضیح می دهد : ” اگر شما به عکس های حرفه ای غذا در یک مجله مواد غذایی یا یک کتاب آشپزی واقعا مجلل نگاه کنید، احتمالاً آرزو می کنید از این نوع عکس ها بگیرید، اما در اولین تلاش نمی توانید این چنین عکسی را بگیرید، پس ناامید نشوید. باید به خاطر داشته باشید که این نوع عکس ها معمولاً دارای یک استایلیست غذا هستند که آنها را زیباتر جلوه دهد. عکاسان انواع ترفندها را برای زیبا جلوه دادن مواد غذایی بلد هستند که حتی ممکن است غذا را غیر قابل خوردن کند.
بنابراین اگر واقعاً سعی دارید که یک ظرف غذا را برای عکاسی آماده کنید، در مقایسه با کسی که به صورت حرفه ای غذا را برای عکاسی تزئین می کند، ضعف خواهید داشت. هرچند نباید از تلاش خود دست بردارید. برای خود اهدافی واقعی و قابل دستیابی تعیین کنید، در غیر این صورت، آب در هاون خواهید کوبید. “

 

واقعیت عکاسی غذا
واقعیت عکاسی غذا

لانگ ادامه می دهد : ” در مجموعه عکاسی حرفه ای مواد غذایی، مقدار کمی از این مواد غذایی را بعدا می توان مصرف کرد. هر قطعه یخی که در عکاسی غذا حرفه ای می بینید، در واقع واقعی نیست. آبی که روی کاهو پاشیده شده، این ها واقعی نیست. به همین دلیل، تعداد زیادی ترفند وجود دارد که عکاسان غذا از آن بهره می برند.”

 

ترفند عکاسی از غذا
ترفند عکاسی از غذا

شروع عکاسی غذا از هیچی


خوب است بدانید که می توانید از یک پرس غذا عکاسی کنید بدون این که آن را هدر دهید. اگر می خواهید کمی تجربه در این زمینه کسب کنید، بهتر است به سخنان سارا اجیسن که عکاس غذاست، توجه کنید: ” من معمولاً سعی می کنم که یک برنامه مشخص داشته باشم. قبل از این که عکاسی را آغاز کنم، استایلی که می خواهم را پیدا کرده و خودم را برای آن آماده می کنم.” به این ترتیب شما قبل از این که عکاسی را آغاز کنید، مواد لازم، پروپ ها و تجهیزات را آماده کرده اید.

زمان نیز یکی از مسائلی است که حتما باید به آن توجه کنید. اگر نمونه عکاسی شما یخ زده است، مثل یک نوشیدنی یخ زده از لحاظ بصری حالت خود را به سرعت تغییر خواهد داد. برای این که بتوانید از پس این چالش برآیید، بهتر است که از قبل بدانید با چه سوژه ای طرف هستید و چند نمونه از آن را در دسترس داشته باشید. شاید هر تکه میوه یا نوشیدنی به اندازه کافی برای خوردن زیبا جلوه نکند، بهتر است گزینه های دیگری نیز در دسترس داشته باشید.

این نکته را مد نظر داشته باشید که سوژه سرد یا گرم سرو می شود. بخار گرم می تواند روی سایه ها و نورپردازی تاثیر منفی بگذارد. پس بهتر است قبل از شروع عکاسی، بگذارید خنک شود. حتما قبل از شروع عکاسی به این که چگونه مواد غذایی اشتهاآور جلوه داده شوند، فکر کنید.

عکاسی غذا نیاز به خلاقیت، حوصله و دانستن ترفندهایی دارد. استودیو عکاسی لحظه نگاری با داشتن عکاسان خبره در این زمینه می تواند به شما کمک کند تا بهترین عکس ها و قاب ها را داشته باشید، با ما تماس بگیرید.

 

شروع عکاسی
شروع عکاسی غذا

محل قرار گرفتن ظرف غذا را مشخص کنید.


زمانی که سوژه عکاسی مشخص شد، باید محل عکاسی را انتخاب کنید. نوع غذا، روی تصمیم گیری محل قرار گرفتن ظرف غذا برای عکاسی تاثیر می گذارد. لانگ اعتقاد دارد: ” بافت غذایی که از آن عکس می گیرید، بسیار اهمیت دارد. اگر می خواهید از یک سالاد مدیترانه ای عکاسی کنید، بهتر است که در اطراف آن پراپ های آمریکایی وجود نداشته باشد. سعی کنید زیر ظرف سالاد، یک کاشی یا سنگ با طرح مدیترانه ای قرار دهید.”

 

محل قرار گرفتن غذا
محل قرار گرفتن غذا

معمولا این غذا کجا استفاده می شود؟ اگر از یک همبرگر عکاسی می کنید، بهتر است آن را روی یک پارچه سفید آشپزخانه قرار ندهید، مگر این که بخواهید اختلاف و تضاد بین این دو را نشان دهید. محل قرار دادن ظرف غذا روی نحوه نورپردازی نیز موثر خواهد بود.

نورپردازی در عکاسی


اجیسن درباره ی نور مستقیم خورشید هنگام عکاسی از غذا هشدار می دهد. اما اینطور نیست که نور طبیعی ایده آل نباشد. او پیشنهاد می دهد: ” در نورپردازی عکاسی غذا غذا به جای عکاسی زیر نور مستقیم، از نوری که از پنجره می گذرد استفاده کنید یا این که از یک پارچه سفید برای انتشار نور بهره ببرید.” روزهای ابری انتخاب بهتری برای عکاسی غذا است. عکاسی در خارج از استودیو شاید چندان جالب به نظر نرسد، ولی اجیسن اعتقاد دارد که گاهی برای استفاده از نور مناسب، انتخاب خوبی خواهد بود.

اگر نور طبیعی پشت ابرها، در دسترس نیست، نگران نباشید. از چند سافت باکس نوپردازی استفاده کنید. می توانید از نور لامپ سقفی بهره برده یا این که از چند نور مصنوعی در جهات مختلف سوژه استفاده کنید. بهتر است تنها از نور سقفی خانه خود استفاده نکنید، چون ممکن است بالانس سفید عکس شما را بهم بزند. نور چراغ خانگی، رنگی زرد یا نارنجی به غذا می دهد که اشتها را کاهش می دهد.

 
نورپردازی
نورپردازی

 

تنظیم نور
تنظیم نور

تزئین غذا برای عکاسی


برای عکاسی غذا باید ابتدا آن را تزئین کنید. استایل غذا باید به گونه ای باشد، که ظاهری طبیعی به آن بدهد. لازم نیست آن را ایده آل جلوه دهید، هدف این است که آن را اشتهاآور جلوه دهید. برای مثال، فرض کنید می خواهید از یک لیوان اسموتی عکس بگیرید، اجیسن می گوید: ” من با عکسی که کاملا استایل نیست، آغاز می کنم. مثلا تنها عکسی از اسموتی درون ظرف. در حین عکاسی، سوژه و پراپ دیگری به آن اضافه می کنم. پس بدین ترتیب این امکان وجود دارد که در این زمینه زیاده روی کنم. بعد از مدتی متوجه خواهم شد که عکس با تزئین کمتر، زیباتر بود.”
عکاسی و ثبت غذا، زمانی که آن را تزئین می کنید، به شما کمک می کند که عکس بهتری انتخاب کنید. در این حالت می توانید حین عکاسی، عکس ها را ببینید و بفهمید که کجا زیاد روی کرده اید و کجا نیاز به تغییر در ترکیبات درون قاب عکس است.

اجیسن نیز از یک سیستم یکسان برای تزیین غذا استفاده می کند: ” معمولاً من وقتی عکاسی غذا را آغاز می کنم، یک یا دو عکس با موارد ساده در قاب می گیرم، مثل یک بشقاب در بک گراند ساده. با داشتن آن عکس ها، پراپ های دیگر را به قاب اضافه می کنم.”

 

تزئین غذا
تزئین غذا

زمانی که می خواهید غذا را تزئین کنید، پراپ ها اهمیت دارند. استفاده از مواد اولیه غذایی که می خواهید از آن عکس بگیرید، می تواند برای عکاسی غذا بهترین انتخاب باشد. از انواع ظروف، دستمال و حوله های دستی برای عکاسی بهره ببرید. آن ها می توانند بافت و رنگ جالبی به تصویر بدهند. با اضافه کردن سبزیجات یا گل ها نیز قابی جذاب و اشتهاآور ایجاد کنید. این نوع زیباسازی کمی دور از واقعیت است، اما شما می توانید از خلاقیت و سبک خود بهره برده و کنتراست زیبایی در قاب خود ایجاد کنید.

 

تزئین غذا برای عکاسی
تزئین غذا برای عکاسی

عکاسی تبلیغاتی از غذا


در هنگام عکاسی تبلیغاتی غذا نسبت به سرعت شاتر و عمق میدان، دقت کنید. فوکوس بسیار اهمیت دارد. برای مثال، اگر می خواهید متن روی یک برچسب را درون عکس بیاندازید، باید سرعت شاتر روی دوربین DSLR آهسته نباشد. هر حرکت جزئی می تواند متن بسته بندی را محو کرده و عکس را خراب کند. اجیسن معمولاً از دیافراگم پایین تر(بین 2.5 تا 4.6) استفاده می کند، اما گاهی آن را برای عکس های از بالا تغییر می دهد.

عمق میدان کم یا زیاد برای جلب توجه قسمتی از عکس که مد نظر شماست، کاربرد دارد. با محو کردن پس زمینه می توان جزیئات را نادیده گرفته و فوکوس را روی سوژه قرار داد.

 

عکاسی از غذا
عکاسی از غذا

ترکیب مد نظر خود را در نظر بگیرید و تلاش کنید تا از قانون سوم به بهترین نحو استفاده کنید. سموئل نوت، عکاس حرفه ای غذا می گوید:” منظره خود را به 9 بخش مساوی تقسیم کرده و سعی کنید که 6 بخش آن را پر کنید.” مهمترین عناصر ترکیب درون صحنه مانند غذا را در امتداد خطوط یا در محل های تقاطع قرار دهید. عکاسی غذا شبیه عکاسی سبک زندگی است و باید از قانون سوم در آن بهره برد. این قانون تمام عکس های شما را بهتر جلوه می دهد.

اگر این ترکیب را در ذهن خود نگه دارید، خواهید دید که بیشتر موفق می شوید. اگر از این ترکیب استفاده نکردید، بهتر است در هنگام ویرایش عکس آن را اجرا کنید.

 

عکس
عکاسی غذا از بالا

می توانید از سه پایه یا دسته های دوربین برای عکاسی از غذا استفاده کنید. با این کار عکس های متفاوت تری خواهید داشت. گاهی با جابه جا کردن دوربین، می توانید ترکیب عکسی بهتری را پیدا کنید. جابجا کردن دوربین این شانس را می دهد تا از زوایای مختلف سوژه را ثبت کنید. علاوه بر این ها، سه پایه باعث می شود یک عکس بدون لرزش، مخصوصا در حالت کلوزآپ داشته باشید.

مانند تمام انواع عکاسی، عکاسی غذا نیز، نیاز به تمرین دارد تا در آن موفق شوید. با دیدن عکس عکاسان حرفه ای ناامید نشوید، تنها به تلاش خود ادامه دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

با امتیاز دهی به ما در ارائه مقاله بهتر کمک کنید *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonاگر سوالی دارید تماس بگیرید
×

سلام!

اگر از ما درباره عکاسی و قیمت عکاسی سوالی دارید ما در واتس اپ پاسخ گوی شما هستیم 

×