هنگامی که می خواهید عکاسی از غذا را شروع کنید، می توانید با داشتن این نگرش “هرچه کمتر بهتر”، عکاسی غذا مینیمال را امتحان کنید.

خب در اینجا نگاه سریعی به معنی مینیمال در عرصه هنر می اندازیم: روشی که با استفاده از اشکال اساسی و عینیت، بر ساده سازی حداکثری تاکید دارد. در عکاسی غذا مینیمال، این بدین معناست که روی خود غذا تمرکز شود و نیازی به پروپ و وسایل دیگر در قاب عکاسی جهت گفتن داستانی خاص نباشد.

عکاسی غذا مینیمال
عکاسی غذا مینیمال

فواید عکاسی غذا مینیمال


در حال حاضر، شاید عکاسی غذا مینیمال مورد علاقه همه افراد نباشد؛ به هرحال قابل پذیرش است، اما حداقل ارزش کاوش را دارد. عکاسی غذا به سبک مینیمال، در اصول عکاسی تبلیغاتی فوایدی دارد که می تواند، خلاقیت شما را در این راه بر انگیزد.

در تزئین غذا بهتر می شوید.

اولین و قدرتمندترین مزیتی که عکاسی غذا مینیمال برای شما دارد، این است که حتی برای یک روز شما را مجبور می کند، تنها روی غذایی که عکاسی می کنید، فوکوس کنید. برای این کار به پروپ‌های زیادی که در پشت صحنه عکاسی استفاده می شود، نیازی نیست، پس روی ظاهر غذا فوکوس کنید. به عنوان مثال چه ظاهری دارد؟ یا چه مراحل آماده سازی‌ای طی شده است تا به ظاهر نهایی رسیده است؟ و… .

این کار به شما کمک می کند تا تمرکز خود را بر جزئیات دقیق‌تری گذاشته که شاید در هنگام عکاسی از صحنه های بزرگتر در زندگی، به آن بی توجه باشید. حال که بیشترین توجه روی غذاست، پس باید بهترین ظاهر ممکن را نیز داشته باشد. سرآشپز یک رستوران درجه یک مدت زیادی صرف می کند تا مواد تشکیل دهنده را بشناسد و آن‌ها را در پخت غذا به کار برده و ظاهری بهتر به آن بدهد.

تزئین غذا
تزئین غذا

در حالی که ما شاید آنقدر لاکچری نباشیم، ولی هرچقدر بیشتر روی جزئیات غذا تمرکز کنیم، عکس ها بهتر و پر احساس‌تر خواهند بود.

نیازی به پروپ ها ندارید.

نمی توان از این گذشت که پروپ ها در عکاسی غذا اهمیت فراوانی دارند. اما شما برای داشتن عکسی زیبا از غذا نیازی به مجموعه ای از پروپ ها با المان های گران قیمت ندارید. به آخرین عکسی که از غذا دیده اید، فکر کنید، چه چیزی از آن بخاطر میاورید؟ مشخص است که احتمال زیاد غذا اصلی خواهد بود.

در صفحات اینستاگرام بارها و بارها دیده اید که یک صفحه چندین بار از یک بشقاب سفید برای عکاسی غذا استفاده می کند و افراد زیادی را نیز به خود جذب می کند. این بدین دلیل است که خود غذای آن ها به قدری زیباست که مخاطب تنها به آن جذب می شود. البته، به این معنی نیست که هیچ وقت نمی توانید از پروپ ها استفاده کنید، بلکه می خواهیم این را بیان کنیم که بدون آن ها نیز می توانید عکس های ارزشمند و زیبای زیادی بگیرید. همین که دیگر به آنها نیاز ندارید، حس آزادی و راحتی به شما نمی دهند؟ با این کار در خلاقیت و خلق صحنه های جدید آزاد هستید، بدون این که به این فکر کنید که چه مواردی و چه وسایلی در دسترس شماست.

چگونگی عکاسی غذا مینیمال


عکاسی غذا مینیمال می تواند یک ماجراجویی و یک تمرین نو باشد. در ادامه ما برای شما یک راهنمای گام به گام آماده کرده ایم تا بتوانید در عکاسی بعدی خود از آن بهره برده و مزایای عکاسی غذا مینیمال را درک کنید.

مرحله 1: تنها 4 پروپ

کمترین تعداد پروپی که شما برای عکاسی غذا مینیمال به آن نیاز دارید 2-3 عدد است ولی ما اینجا 4 عدد از آن را پوشش می دهیم.

 • پروپ اول: پس زمینه
 • پروپ 2: بشقاب یا کاسه
 • پروپ3: کارد، قاشق یا لیوان
 • پروپ 4: پارچه کتان

این ها پایه ترین موارد هستند، از همین موارد برای قاب های جذاب استفاده کنید.

استفاده از پروپ
استفاده از پروپ

حال این موضوع مطرح می شود که چگونه تنها با 4 پروپ عکس های جذاب بگیریم؟ این سوال کاملا منطقی‌ست، برای همین ما یک راهکار بر پایه یک بازی به نام “یک چیز قدیمی، یک چیز جدید” را به شما معرفی می کنیم. از لیست بالا، به این فکر کنید که کدام یک از پروپ ها در دسته بندی های زیر قرار می گیرد؟

 • یک چیز قدیمی: پروپی را انتخاب کنید که سال‌هاست از آن استفاده شده، حس خنثایی را منتقل کند ولی هنوز هم برای شما جذاب است.
 • یک چیز جدید: برای خرید بیرون بروید، به عنوان مثال به مغازه های عتیقه فروشی، دست دوم یا لوازم خانگی مراجعه کنید.
 • یک چیز قرض گرفته شده: دوست یا همسایه ای دارید که وسیله ای داشته باشد که در عکس های اینستاگرامی جلوه کند و شما به آن علاقه مند باشید؟ از او قرض بگیرید.
 • چیزی که نشانه شما باشد: این می تواند پس زمینه ای باشد که شما هر روز در تمام عکس ها از آن استفاده می کنید یا پروپی باشد که در کار شما مکررا دیده می شود و نشان دهنده استایل شما در عکاسی باشد.
این عکس فقط 4 پروپ دارد.
این عکس فقط 4 پروپ دارد.
عکاسی غذا مینیمال
پروپ این عکس ها تیره رنگ هستند، برای همین با غذا رقابتی برای دیده شدن ندارند.

استودیو عکاسی لحظه نگاری با استفاده از روش‌های مختلف عکاسی غذا، خلاقیت ها، پروپ ها و ترکیب بندی ها می تواند به شما کمک کرده تا بهترین عکس ها را از موارد منوی غذایی خود داشته و از آن‌ها برای جذب مشتری استفاده کنید.

مرحله 2: غذایی انتخاب کنید که چند لایه باشد.

راز داشتن یک عکاسی غذا مینیمال شگفت انگیز، این است که یک غذای خاص و قدرتمند برای عکاسی انتخاب شود. این ظرف باید چند لایه و بافت داشته و علاقه مندان زیادی داشته باشد.

مواردی که بهتر است به آن‌ها فکر کنید:

 • آیا این غذا، تزئین زیبایی دارد؟(مانند انواع توت ها، خامه در سطح غذا و پودر شکر)
 • آیا می تواند در اندازه و ابعاد مختلف برش و مدل داده شود؟(یک کیک یا برشی از آن را می توان با توجه به نوع برش ترکیب بندی کرد.)
 • آیا ارتفاع زیاد با لایه های متفاوت دارد؟(یک همبرگر با انواع مختلفی از مواد تشکیل دهنده و سس هایی که از آن چکه می کند.)

غذایی را انتخاب کنید که نگاه مخاطب را از چندین راه مختلف به خود جذب کند. رنگ های زیبا، اشکال دوست داشتنی و… همه می توانند به شما کمک کنند. هر غذایی که تزئینات کافی و بافت خوب داشته باشد یا این که بتواند در اشکال مختلف برش داده شود.

عکاسی مینیمال
کیک ها و تارت ها را برای جذب بیشتر نظر مخاطب می توان برش داد.

مرحله 3: جلب توجه با ظرف غذا

زمانی که عکاسی غذا مینیمال انجام می دهید حتما باید به ترکیب بندی عکس فکر کنید، به گونه ای که مخاطب را درگیر خود کرده و نظر آن ها را جلب کنید. برای رسیدن به این کار می توانید از دو روش ساده زیر استفاده کنید:

فضای منفی

اگر تنها از 4 پروپ استفاده می کنید، ممکن است کلافه شوید، برای همین خوب است که به فضای منفی به عنوان یک لایه جذاب دیگر نگاه کنید. فضای منفی می تواند ظرف غذای شما را در تعادل قرار دهد. همچنین باعث می شود که نگاه بیننده به سمت سوژه مهم‌تر رفته و در سطح عمیق‌تری با آن ارتباط برقرار کند. به جای این که سوژه را در میانه قاب قرار داده و اطراف آن را باز بگذارید، آن را در کناره قاب قرار دهید.

فضای منفی
فضای منفی

یک کراپ بسته می تواند به شما برای داشتن عکس های مینیمال کمک کند.

کراپ بسته

از آنجا که از پروپ های مختلف برای ایجاد داستان استفاده نمی کنیم، یک کراپ بسته از سوژه در عکاسی غذا مینیمال می تواند جذاب و تاثیرگذار باشد. البته آن را با عکاسی ماکرو اشتباه نگیرید. با کراپ کردن غذا و پروپ ها، در واقع می توانید در قاب تنش ایجاد کنید. این کار به مخاطب اجازه می دهد تا روی لایه های زیبای غذا شما در عکس تمرکز کند. از یک لنز با فاصله کانونی باریک‌تر استفاده کنید تا مجبور شوید که به سوژه نزدیکتر شده و اضافات را حذف کنید.

تنها نیمی از قاب را با سوژه و نیمی از آن را با فضای منفی پر کنید. عکس بگیرید، سوژه ها را جابه جا کنید و دوباره عکس بگیرید.

در پایان بحث


با سوژه و استایل غذای خود بازی کنید، روش ها و راه های متفاوت را امتحان کنید، آن ها را در جاهای مختلف قاب قرار دهید، کراپ کرده تا بهترین عکس را بگیرید. به خاطر بسپارید، اگر احساس راحتی نکردید، پس به سمت صحیحی در حال حرکت هستید. بهترین خلاقیت ها و ساخت ها زمانی پیش می آیند که درباره آن‌ها پیش بینی نکرده باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

با امتیاز دهی به ما در ارائه مقاله بهتر کمک کنید *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonاگر سوالی دارید تماس بگیرید
×

سلام!

اگر از ما درباره عکاسی و قیمت عکاسی سوالی دارید ما در واتس اپ پاسخ گوی شما هستیم 

×