همه کسب و کارها از تیزر تبلیغاتی به عنوان یک ابزار کارآمد برای معرفی برند، محصولات و خدمات خود استفاده می‌کنند. تیزرهای تبلیغاتی امکان انتشار در پلتفرم‌های مختلف مانند تلویزیون، شبکه‌های اجتماعی، وبسایت‌ها و… را دارند. به همین دلیل، می‌توان با ساخت و انتشار تیزر تبلیغاتی، بدون محدودیت مکان و زمان، مخاطبان را به استفاده از خدمات و محصولات دعوت کرد. روند ساخت تیزر تبلیغاتی، شامل نکات و روش‌هایی است که نقش مهمی در بهبود سطح کیفیت و اثرگذاری تیزر ایفا می‌کنند. با رعایت این نکات می‌توان ویدئوهای تبلیغاتی باکیفیت و تاثیرگذاری را خلق کرد. در ادامه روند ساخت تیزرهای تبلیغاتی برای شما توضیح می‌دهیم.

تیزر تبلیغاتی چیست؟


تیزر تبلیغاتی، یک ویدیوی کوتاه است که با هدف تبلیغ و معرفی محصولات، خدمات، رویدادها و برندها ساخته می‌شود. این نوع تبلیغ، پیام‌های کلیدی برند را به مخاطبان منتقل می‌کند و مزایای کلیدی و ویژگی‌های منحصر به فرد محصولات یا خدمات یک شرکت را برای مخاطب بیان می‌کند.

المان‌های مختلفی در ساخت تیزر تبلیغاتی استفاده می‌شوند. تیزرها می‌توانند شامل فیلم، عکس، انیمیشن، موشن گرافیک، صدا، موسیقی پس‌زمینه، متن و … باشند. با استفاده از این المان‌ها در تیزر تبلیغاتی می‌توان ارتباط موثری با مخاطب برقرار کرد و برند، خدمات یا محصولات را به بهترین شیوه در ذهن او ثبت کرد.

از مهم‌ترین انواع تیزر تبلیغاتی می‌توان به تیزر تبلیغاتی تلویزیونی، تیزر تبلیغاتی اینستاگرام، تیزر تبلیغاتی سایت و … اشاره کرد. را توجه به رشد فناوری و گسترش رسانه‌ها، می‌توان با ساخت تیزر تبلیغاتی موثر و جذاب، در همه ساعت‌های شبانه روز از طریق ابزارهای دیجیتال مانند گوشی هوشمند، کامپیوتر، تلویزیون و … پیام تبلیغاتی را به مخاطب منتقل کرد.

بررسی فیلمنامه در روند ساخت تیزر تبلیغاتی
بررسی فیلمنامه در روند ساخت تیزر تبلیغاتی

روند ساخت تیزرهای تبلیغاتی چگونه است؟


در روند ساخت تیزرهای تبلیغاتی، مراحل مختلفی وجود دارد که در ادامه هر کدام را بررسی می‌کنیم. البته در نظر داشته باشید که متناسب با نوع تیزر تبلیغاتی، ممکن است تغییراتی در این مراحل صورت بگیرد.

مشخص کردن پیام تبلیغاتی و مخاطبان در روند ساخت تیزرهای تبلیغاتی

در ابتدا باید هدف خود از ساخت تیزر را مشخص کنید. چه پیامی را می‌خواهید از طریق این تیزر منتقل کنید؟ تیزر شما برای چه افرادی قرار است پخش شود؟ هدف از ساخت و انتشار تیزر تبلیغاتی چیست؟ با مشخص کردن این موارد، می‌توانید برای ادامه روند ساخت تیزر برنامه‌ریزی دقیقی انجام دهید.

بررسی ایده‌ها و نگارش سناریو

در این مرحله ابتدا ایده‌های مختلف را بررسی کنید و بهترین ایده را برای نگارش سناریو انتخاب کنید. در برخی از موارد می‌‌توانید ترکیبی از چند ایده را برای ساخت تیزر استفاده کنید. سناریو تیزر تبلیغاتی یکی از مهم‌ترین بخش‌های تیزر است که به عنوان نقشه راهی برای ساخت تیزر تبلیغاتی عمل می‌کند. بخش عمده روند ساخت تیزرهای تبلیغاتی در سناریو نوشته می‌شود و بر اساس آن، تیزر مرحله به مرحله ساخته می‌شود.

در سناریو تیز تبلیغاتی مواردی مانند تنظیمات و جهت تابش نور، چیدمان صحنه، شیوه حرکت دوربین و … مشخص می‌شود. همچنین در صورتی که تیزر دارای بازیگر و دیالوگ باشد، حالات بازیگران و دیالوگ‌های آن‌ها در سناریو نوشته می‌شود.

انتخاب تجهیزات نورپردازی در روند ساخت تیزرهای تبلیغاتی

نور یکی از مهم‌ترین المان‌ها در هر فیلم و عکس است. نور مورد استفاده برای ساخت تیزر تبلیغاتی، می‌تواند نور مصنوعی یا طبیعی باشد. اگر تیزر تبلیغاتی را در فضای بیرون ساختمان ضبط می‌کنید، نور طبیعی خورشید در برخی از ساعات روز می‌تواند به عنوان منبع نور اصلی استفاده شود. اما اگر تیزر تبلیغاتی در داخل ساختمان ضبط می‌شود، می‌توانید با استفاده از تجهیزات نورپردازی مانند فلاش‌های استودیویی، نورهای ثابت، لامپ‌های SMD، LED و … نور مناسب را ایجاد کنید. تجهیزات شکل دهنده نور (مانند چتر، سافت باکس، رفلکتور و …)، در بهبود نور تجهیزات نورپردازی بسیار کاربردی هستند.

استفاده از دوربین مناسب

کیفیت تصاویر ضبط شده در تیزرهای تبلیغاتی، به طور مستقیم به دوربینی که با آن تصاویر را ضبط می‌کنید مربوط می‌شود. استفاده از دوربین‌های حرفه‌‌ای نتایجی شگفت انگیز را برای شما به ارمغان می‌آورد. اما اگر امکان خرید دوربین دیجیتال حرفه‌‌ای برای ساخت تیزر را ندارید، ساخت تیزر تبلیغاتی با گوشی هم می‌تواند راهکار مناسبی باشد. البته کیفیت ویدیوهای ضبط شده با دوربین گوشی به خوبی دوربین‌های حرفه‌‌ای نیست، اما برای انتشار در شبکه‌های اجتماعی گزینه مناسبی است.

ساخت تیزر تبلیغاتی

در نهایت پس از انجام مراحل بالا و فراهم کردن شرایط ساخت تیزر مانند سناریو، تجهیزات و …، نوبت به ساخت تیزر و اجرای سناریو تیزر می‌رسد. در این مرحله باید بر اساس سناریو تیزر تبلیغاتی، کار ضبط تیزر را مرحله به مرحله پیش ببرید. استفاده از تجربیات افراد متخصص در زمینه ساخت تیزر، بهبود قابل توجهی در سطح کیفی آن ایجاد می‌کند. در صورت نیاز، می‌توانید هر سکانس را چند بار و به شیوه‌های مختلف ضبط کنید تا نتیجه مناسب حاصل شود.

اصول و نکات مهم در روند ساخت تیزرهای تبلیغاتی

توجه به برخی از نکات در روند ساخت تیزر تبلیغاتی، می‌تواند نتایجی جذاب و موثر را برای شما رقم بزند. بهتر است تیزر تبلیغاتی خود را با طرح یک مسئله آغاز کنید. مشکلاتی که با ارائه خدمات یا محصولات خود قادر به حل آن‌ها هستید را در ابتدای تیزر تبلیغاتی به تصویر بکشید، سپس راه حل آن مشکلات را با معرفی محصولات یا خدمات خود به مخاطبان ارائه دهید.

یکی دیگر از این نکات، Call to action یا دعوت به اقدام است. در بخش مناسبی از تیزر تبلیغاتی خود (معمولا بخش انتهای تیزر)، مخاطبان را به استفاده از خدمات یا محصولات خود دعوت کنید.

تدوین و ادیت تیزرهای تبلیغاتی در روند ساخت
تدوین و ادیت تیزرهای تبلیغاتی در روند ساخت

تدوین و ویرایش تیزر

یکی از مهم‌ترین مراحل در روند ساخت تیزرهای تبلیغاتی، ویرایش نهایی تیزر است. در این مرحله کارهایی مانند تصحیح نور و رنگ، افزودن موسیقی، صدا و متن، اضافه کردن intro و outro، تدوین تیزر و … صورت می‌گیرد. استفاده از نرم افزارهایی مانند adobe premiere، DaVinci Resolve، Adobe After Effects و … می‌تواند تاثیر خارق العاده‌‌ای در خروجی نهایی تیزر تبلیغاتی شما داشته باشد.

انتخاب موسیقی و صدای مناسب

در مرحله ویرایش تیزر، باید صدا و موسیقی را به شکل مناسبی روی فیلم‌های ضبط شده قرار دهید. اهمیت انتخاب موسیقی در تیزرهای تبلیغاتی بسیار زیاد است؛ زیرا موسیقی پس زمینه، در فضا و احساسی که تیزر به مخاطب منتقل می‌کند، نقش مهمی دارد. موسیقی پس زمینه باید متناسب با سناریوی تیزر انتخاب شود. اگر تیزر شما در فضایی پرجنب و جوش ساخته می‌شود، باید به سراغ موزیک‌های اکشن و ورزشی بروید. اما اگر تیزر شما فضای آرام و ملایمی دارد، باید یک موسیقی ملایم را انتخاب کنید.

چطور بهترین تیزر تبلیغاتی را بسازیم؟


در این مقاله روند ساخت تیزرهای تبلیغاتی را بررسی کردیم. با دنبال کردن مراحل بالا، می‌توانید تیزر تبلیغاتی باکیفیتی را بسازید. در ساخت تیزرهای تبلیغاتی علاوه بر تسلط بر نکات فیلمبرداری و ساخت تیزر، به تجهیزات و محیط مناسب برای ساخت تیزر هم نیاز است. بسیاری از کسب و کارها محیط و تجهیزات مناسب برای ساخت تیزرهای تبلیغاتی را در اختیار ندارند. از طرفی صرف هزینه برای خرید تجهیزات حرفه‌‌ای عکاسی، برای این کسب و کارها به صرفه نیست. به همین دلیل توصیه می‌شود تا کار ساخت ویدیوی تبلیغاتی را به مراکز حرفه‌‌ای و معتبر مانند استودیو لحظه نگاری بسپارید.

استودیو لحظه نگاری خدمات متنوعی را ارائه می‌دهد که یکی از این خدمات، ساخت تیزر تبلیغاتی است. کارشناسان این استودیو در زمینه ساخت انواع تیزرهای تبلیغاتی، تجربه کافی دارند و با تسلط بر اصول ساخت تیزر تبلیغاتی، ویدیوهایی جذاب با بیشترین تاثیرگذاری را به شما ارائه می‌دهند. همچنین این کارشناسان تجهیزات مدرن فیلمبرداری و نورپردازی را نیز در اختیار دارند و تیزرهای تبلیغاتی را با کیفیت بسیار عالی می‌سازند. به این ترتیب می‌توانید با هزینه مناسب و بدون نیاز به صرف هزینه برای خرید تجهیزات فیلمبرداری و نورپردازی، تیزر تبلیغاتی حرفه‌‌ای را برای کسب و کار خود تهیه کنید.

روند ساخت تیزرهای تبلیغاتی
روند ساخت تیزرهای تبلیغاتی

سوالات پرتکرار


اولین قدم برای ایجاد یک تیزر تبلیغاتی چیست؟

اولین قدم این است که هدف تبلیغات را به وضوح مشخص کنید و یک مفهوم مستحکم ایجاد کنید که پیام مورد نظر را منتقل کند.

چگونه برای فیلمبرداری یک تیزر برنامه ریزی کنیم؟

برنامه ریزی فیلمبرداری شامل تعیین مکان، بازیگران، تجهیزات لازم و برنامه تولید است. به طوریکه فیلمنامه باید مختصر، جذاب باشد و پیام اصلی را در مدت زمان کوتاهی منتقل کند. باید احساسات عمومی را برانگیزد. همچنین برای ادیت ویدیوی تیزر سکانس های فیلمبرداری شده مونتاژ شود، در صورت لزوم جلوه های ویژه اضافه شود و موسیقی و صدا با هم دیگر سنک و هماهنگ باشد.

در روند ساخت تیزرهای تبلیغاتی، چگونه باید آن را برای پلتفرم های مختلف بهینه کنیم؟

تیزر باید با مشخصات هر پلتفرم از نظر رزولوشن، مدت زمان و قالب تطبیق داده شود تا تاثیر آن به حداکثر برسد.

چگونه قالب مناسب برای تیزر انتخاب کنیم؟

انتخاب قالب بستگی به مخاطب هدف و بستر پخش دارد. این می تواند یک ویدیوی کوتاه برای رسانه های اجتماعی یا یک تبلیغ تلویزیونی طولانی تر باشد.

چه عناصر بصری در روند ساخت یک تیزر مهم هستند؟

عناصر بصری باید با دقت انتخاب شوند تا با پیام و داستان مطابقت داشته باشند. نماها، رنگ ها و جلوه های ویژه نقش اساسی دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *