در میان تمام سناریوهای چالش برانگیزی که در عکاسی با آنها روبه رو می شوید، عکاسی از اشیاء براق بدون انعکاس نور خسته کننده ترین حالت ممکن است. بسیاری از عکاسان تازه کار یا حرفه ای به طور یکسان به این نتیجه می رسند که اشیاء براق در کیفیت، اکسپوژر عکس و توانایی آن برای بیان یک داستان، مشکل سازند. در ادامه بیشتر در مورد این شیوه عکاسی صحبت خواهیم کرد.

عکاسی از اشیا براق
عکاسی از اشیاء براق

بهترین راه برای عکاسی از اشیاء براق بدون انعکاس نور چیست؟


درحالی که برخی تکنیک های ادیت برای از بین بردن انعکاس نور وجود دارند، بهترین راه این است که این انعکاس را قبل از گرفتن عکس کاهش دهید. گزینه های دیگری برای کاهش یا از بین بردن این انعکاس نور با نورپردازی، تجهیزات خاص و حرفه ای یا تنظیمات دوربین وجود دارد.

دانستن این که چگونه انعکاس نور را با تکنیک های عکاسی مناسب و ابزار ادیت کاهش دهید، به شما کمک می کند که سختی های چالش عکاسی از اشیاء براق بدون انعکاس را کم کنید.

انعکاس نور چیست؟ و چرا عکاسان از آن پرهیز می کنند؟


قبل از این که مشکل انعکاس نور را در عکاسی حل کنیم، این اهمیت دارد که بدانید این انعکاس نور چیست یا چرا برای عکس مشکل ایجاد می کند؟

انعکاس نور نشان می دهد که چه اتفاقی می افتد که نور از یک سطح به چشم شما یا لنز دوربین ها بازتابیده می شود؟ این در واقع یک منطقه ای را در عکس ایجاد می کند که رنگ، بافت یا سطح در عکس ثبت نمی شود، زیرا نور بیش از اندازه است. انعکاس نور کنتراست را در عکس کاهش داده یا باعث ایجاد یک مه ناخواسته می شود.

انعکاس نور
انعکاس نور

این انعکاس، جهت نگاه را از سوژه اصلی عکس منحرف می کند.

برای این که این انعکاس رخ دهد، به دو عامل نیازست: یک سطح بازتابنده و یک نوری که با زاویه به این سطح تابیده می شود.اندازه انعکاس نور می تواند نسبت به زاویه و شدت نور تابیده شده تغییر کند.

بعضی از انعکاس ها می توانند برای عکاسی مفید باشند. انعکاس نور در مواردی همچون ثبت طبیعت واقعی المان هایی مانند ماشین ها و جواهرات ضروری است. این کار می تواند بافت ها و معنای سوژه های زندگی روزمره مانند عکاسی غذا را برجسته کند. انعکاس نور حتی گاهی می تواند عامل مفیدی برای بیان یک داستان در عکاسی خیابانی یا ابسترکت باشد. اما همانطور که گفته شد، حتی اگر گاهی انعکاس نور خوب باشد، بیش از حد آن مشکل ساز خواهد بود.

عکاسی از زیورآلات، عکاسی جواهرات، وسایل آشپزی و هر المانی که نور را منعکس می کند نیاز به تخصص در عکاسی دارد که استودیوعکاسی لحظه نگاری برای شما فراهم می کند. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

چه چیزی باعث انعکاس نور می شود؟ 


یکی از دلایلی که چرا انعکاس نور دوربین را می توان به راحتی مدیریت کرد این است که نور به صورت قابل پیش بینی عمل می کند. تا آنجا که، این انعکاس را می توان به راحتی با قانون انعکاس تعریف کرد. قانون انعکاس توضیح می دهد که نوری که به یک صفحه بازتابنده، با زاویه خاصی تابیده می شوند، در زاویه یکسانی برگشت داده می شود.

از جهت دیگر، زاویه تابش با زاویه انعکاس یکسان است. برای مثال، نزدیک آینه ای که روی زمین خوابیده است بایستید، متوجه می شوید که محیط اتاق شما در آینه دیده می شود. زمانی که در کنار آینه راه می روید، زاویه المان هایی که به سمت شما بازتابیده می شود، تغییر می کند، بنا بر نزدیک یا دور شدن شما به سمت آینه، آنها کش یافته یا کوچک می شوند.

قانون انعکاس
قانون انعکاس

بنا بر قانون انعکاس، زاویه انعکاس در آینه دقیقا برابر با زاویه تابش است.

وقتی صحبت از تابش نور و انعکاس آن از یک صفحه است، زاویه انعکاس که شما می بینید با زاویه نوری که تابیده شده است یکسان است. اگر شما زاویه تابش یا محلی که نور از آن می آید را تغییر دهید، می توانید انعکاس یا مقدار آن را نیز تغییر دهید.
شناسایی منبع نوری که باعث انعکاس نور شده است، زاویه تابش و سطح بازتابنده، فاکتورهای ضروری در کاهش یا حذف انعکاس نور در عکس هستند.

اشیاء معمولی که باعث انعکاس نور می شوند.


سطوح بازتابنده در هر شکل و اندازه ای وجود دارند. اگرچه لیست زیر کامل نیست، اما برخی از سطوح متداول است که باید قبل از عکاسی تنظیم کنید:

  • آینه ها
  •  سطوح خیس و هرچه که از آب باشد.
  • وسایل نقلیه(چراغ های جلو، شیشه جلو اتوموبیل، هر سطح فلزی یا کرومی و…)
  • مواردی که از شیشه ساخته شده اند.(پنجره ها، صفحه های الکترونیکی، ظروف غذاخوری، ویترین فروشگاهی، آکواریوم ها و…)
  • عینک یا عینک دودی ها
  • جواهرات، ساعت ها و اکسسوری های فلزی
عکاسی از اشیا براق
عکاسی از اشیاء براق

صرف نظر از نوع سطحی که بازتابش دارد، همه اشیاء تحت قانون انعکاس قرار می گیرند.

نور به طور کلی فارغ از جنس سطح، از اصول یکسانی پیروی می کند و باید با تکنیک یکسانی نیز مدیریت شود.

چگونگی عکاسی از اشیاء براق بدون انعکاس نور


سه راه اصلی برای عکاسی اشیاء براق بدون انعکاس نور وجود دارد.

اولین و بدون شک بهترین راه این است که با تنظیم نورپردازی قبل از عکاسی، انعکاس نور را کاهش دهید. دومین و سومین تکنیک به تجهیزات و دوربین های حرفه ای و تنظیمات خاص برای عکاسی از اشیاء براق بدون انعکاس نور یا کاهش آن توسط سنسور دوربین، نیاز دارد.

عکاسی از اشیا براق
عکاسی اشیاء براق بدون انعکاس نور

از آنجا که نورپردازی اهمیت زیادی در انعکاس نور دارد، ابتدا به توضیح درباره این تکنیک می پردازیم:

بهترین روش های نورپردازی برای عکاسی اشیاء براق

همانطور که در بالا ذکر شد، با قانون انعکاس، تنظیم نورپردازی یکی از راحت‌ترین راه ها برای عکاسی از اشیاء براق بدون انعکاس نور خواهد بود. در زیر پیشنهاداتی برای نحوه استفاده از لامپ ها و قانون انعکاس آمده است که باعث کاهش یا از بین بردن انعکاس می شوند.

پخش کردن نور

یکی از ساده ترین استراتژی ها برای عکاسی اشیاء براق بدون انعکاس نور، روش انتشار و پخش نور تابیده شده از منبع نور است.

پخش کردن نور
پخش کردن نور

با پخش کردن نور منبع به طور یکنواخت، می توان میزان انعکاس نور را در عکس کاهش داد. پخش کردن نور را می توان به روش های مختلفی انجام داد. می توانید از تجهیزات نورپردازی استودیو مانند رفلکتورها استفاده کنید یا این که سوژه را به راحتی دور از نور خورشید در یک محلی که سایه است قرار دهید. هر چقدر بتوانید راحت‌تر نورپردازی را کنترل کنید، بهتر می توانید انعکاس نور را کاهش دهید.

تکنیک هایی مانند اضافه کردن منبع نور دوم برای پخش کردن زاویه نور تابیده شده یا قرار دادن یک تعدیل کننده نور بین منبع نور و سوژه، در این زمینه به شما کمک خواهند کرد.

ساخت یک استودیو کوچک

اگر سوژه ای که می خواهید از آن عکاسی کنید کوچک است، مانند یک جواهر یا وسایل آشپزی، یک استودیو کوچک رومیزی ایجاد کنید تا نور را پخش کند. استودیوهای رومیزی را می توانید به صورت آماده خریده یا آن را با چند مقوای سفید که به صورت یک جعبه که سوژه را در خود جای داده است، بسازید.

ساخت استودیو کوچک
ساخت استودیو کوچک

سطح سفید، نوری که بیرون جعبه قرار گرفته است را پخش کرده و زاویه های تابش را پراکنده می کند، به این ترتیب انعکاس نور کم شده یا از بین می رود.

این استودیو، این کنترل را به شما می دهد که منبع نوری را، بهتر موقعیت گذاری کنید. نور پس زمینه نیز می تواند باعث شود که انعکاس روی سوژه کم شود، به خصوص برای سوژه هایی که شیشه ای هستند و نور از آنها عبور می کند.

  •  برای سوژه هایی مانند جواهرات یا ساعت، سوژه را درون استودیو قرار دهید و از زاویه 45 درجه و از هر دو طرف به آن نور بتابانید.
  •  برای سوژه های فلزی، منبع نور را بالای استودیو قرار داده یا از زاویه های مختلف به آن بتابانید.

استودیو رومیزی به شما این اجازه را می دهد که منبع نوری را نزدیکتر یا دورتر از سوژه قرار دهید. نورهای نزدیکتر می توانند پترن های نورپردازی شدیدتری ایجاد کنند. هرچقدر فاصله از سوژه بیشتر باشد، نور بیشتر پراکنده می شود.

زاویه عکاسی خود را تغییر دهید.

اگر تمام تلاش خود را برای تنظیم زاویه نور برخوردی یا همان منبع نور کرده اید، اما همچنان انعکاس را می بینید، حال باید بر اساس قانون انعکاس، زاویه خود را تغییر دهید. به خصوص زمانی که از سوژه با عینک، عکاسی پرتره می کنید، کمی تنظیم و جا به جایی زاویه دوربین می تواند تاثیر زیادی در میزان انعکاس نور در عکس نهایی بگذارد.

تغییر زاویه عکاسی
تغییر زاویه عکاسی

سر سوژه را کمی به سمت پایین بیاورید یا این که عینک را روی صورت سوژه کمی به سمت جلو خم کنید.

زاویه دوربین را کمی پایین تر یا کمی بالاتر از صورت سوژه قرار دهید. درست مانند جا به جا شدن رو به روی آینه روی زمین که درباره آن صحبت کردیم، اینجا نیز می توانید زاویه انعکاس را با کمی تغییر در زاویه عکس، تغییر دهید.

برای سوژه های بزرگ‌تر، در ساعت طلایی یا در یک روز ابری عکس بگیرید.

برای بعضی از سوژه ها، امکان عکس برداری روی میز یا استفاده از نورپردازی استودیو وجود ندارد.

عکاسی از اشیاء براق در ساعت طلایی
عکاسی از اشیاء براق در ساعت طلایی

برای مناظری که در آن حجم زیادی آب وجود دارد یا سوژه های بزرگی مانند ماشین ها، ممکن است گزینه هایی با تنظیم نورپردازی مصنوعی نداشته باشید. در این حالت، تنها راه برای کاهش یا حذف انعکاس نور، این است که از بهترین حالت نور طبیعی بهره ببرید.

دو راه اصلی این است که یا در ساعت های طلایی یا این که در یک روز ابری عکاسی کنید. ساعت طلایی یک ترم از عکاسی است که به چند ساعت از روشنایی ابتدای روز یا چند ساعت قبل از غروب در انتهای روز اشاره دارد. در این ساعت های روز، خورشید پایین تر قرار دارد و سایه های سنگین ایجاد نمی کند و همچنین انعکاس نور از سوژه مانند زمانی که خورشید در آسمان است، نیست.

عکاسی در ساعت های طلایی شانس گرفتن عکس از سوژه را با انعکاس کم و یا بدون انعکاس، بیشتر می کند. ساعت های طلایی همیشه برای عکاسان کاربردی نیست. در این حالت، عکاسی از سوژه های بزرگتر یا مناظر را بهتر است در روزی های ابری انجام داد. این کار انعکاس سوژه را کم کرده و سایه های سنگینی روی سوژه نخواهد افتاد. به این ترتیب نیازی به نورپردازی در استودیو نیز نخواهد بود.

از المان هایی که روی سوژه انعکاس می‌اندازند دوری کنید.

اگر قادر نیستید منبع نوری را به خوبی کنترل کنید و انعکاس هایی را در عکس خود می بینید، بهتر است آنچه که در عکس منعکس می شود را کنترل کنید. در این حالت، بهتر است که پس زمینه انعکاس را خالی کنید تا کمترین شلوغی ممکن را ایجاد کند و مانع پرت شدن حواس بیننده به آن نشود.

دوری از انعکاس
دوری از انعکاس

در انتها، اگر شما بخشی از سوژه عکاسی نیستید، از این که خودتان یا وسایل عکاسی‌تان در انعکاس بیافتد، خودداری کنید. این موارد می توانند باعث شلوغ شدن عکس شوند. معمولا این موارد باعث می شود که ببیننده توجه اش به انعکاس جلب شود. بعد از این که عکس و سوژه را تماشا کرد، حال به دنبال این باشد که چه کسی در انعکاس قرار دارد و در حال عکاسی است.

بهترین لوازم عکاسی از اشیاء براق


هرچند که نورپردازی یکی از مهمترین المان ها برای کاهش انعکاس نور در عکس هاست، یک سری راه حل هایی وجود دارد که با استفاده از تجهیزات دوربین می توان میزان انعکاس را در عکس کاهش داد.
هیچ وسیله ای جایگزین تکنیک مناسب نمی شود، اما می تواند در شرایط خاص، تفاوت نیز ایجاد کنند.

این وسایل را به استودیو یا کیف خود اضافه کنید، به خصوص برای زمانی که از اشیاء براق عکاسی می کنید:

ابزارهای نورپردازی مصنوعی

همانطور که در بالا گفته شد، اگر به صورت منظم می خواهید از اشیاء براق عکاسی کنید، باید نورپردازی مصنوعی را نیز در نظر داشته باشید و از لوازم نورپردازی پیشرفته استفاده کنید. منابع نور مصنوعی مانند نورپردازی های پیوسته و فلش ها می توانند ابزار مناسبی برای ایجاد بهترین زاویه تابش با استفاده از قانون انعکاس باشند.

ابزارهای نورپردازی مصنوعی برای عکاسی از اشیاء براق
ابزارهای نورپردازی مصنوعی برای عکاسی از اشیاء براق

تعدیل کننده های نور مانند سافت باکس ها، چترها، پنل های انعکاسی و کاغذ انتشاری می توانند به شما این امکان را بدهند که انعکاس نور را روی سطح سوژه کنترل کنید.

فیلترهای پلاریزه

اگر از اشیا شیشه ای عکاسی می کنید یا این که می خواهید مانع انعکاس نور از سوژه ی حاوی آب شوید، بهتر است استفاده از فیلترهای پلاریزه را برای لنزهای خود در نظر بگیرید. فیلترهای پلاریزه دایره‌ای در سایزهای مختلف برای لنزهای متفاوت ارائه می شوند. آنها به طور مستقیم به انتهای یک لنز پیچ می شوند یا می توانند با استفاده از نگهدارنده های فیلتر مخصوص لنز روی آن قرار گیرند.

فیلتر پلاریزه شده یکی از ابزارهای باورنکردنی است که اجازه می دهد طول موج خاصی از نور، از فیلتر لنز عبور کرده و به لنز برسد. زمانی که انعکاس روی سوژه شیشه ای یا از جنس آب باشد، فیلتر پلاریزه می تواند مانع این انعکاس شده یا آن را کاهش دهد. عکس های قبل و بعد از استفاده از فیلتر پلاریزه نشان می دهد که چگونه این فیلتر تاثیر بسیار زیادی در کاهش انعکاس می گذارد.

هود لنز

عکس برداری در بالای آسمان شهر از دیوارهای شیشه ای یک محل، می تواند یکی از چالش برانگیزترین مکان ها باشد که با انعکاس همراه است. انعکاس یک شیشه می تواند باعث کاهش جزئیات عکس شده و کیفیت آن را کاهش دهد. همین اتفاق برای آکواریوم ها، ویترین های فروشگاه ها و پنجره های وسایل نقلیه نیز می افتد.

یکی از ترفندها برای مدیریت انعکاس در زمان عکاسی از شیشه ها این است که از یک هود لنز متصل شده به لنز دوربین استفاده کرده و سپس هود را به طور مستقیم در مقابل شیشه قرار دهید. با قرار دادن لنز به طور مستقیم در مقابل شیشه، می توانید از لنز در مقابل انعکاس نور از سطح به پنجره محافظت کنید. مسدود کردن آن باعث مسدود کردن شیشه می شود.

هود لنز
هود لنز

انواع خاص و متفاوتی از هودهای لنز در بازار وجود دارد که برای کاهش انعکاس نور استفاده می شوند، اما همیشه لازم نیست از ابزار گران قیمت استفاده کنید. اگر لنز هود ندارید، تنها لنز خود را نزدیک به شیشه قرار دهید و از دست خود برای بلاک کردن نور استفاده کنید؛ یا این که می توانید از یک پارچه مشکی استفاده کرده و برای پوشش نور روی لنز خود قرار دهید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

با امتیاز دهی به ما در ارائه مقاله بهتر کمک کنید *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonاگر سوالی دارید تماس بگیرید
×

سلام!

اگر از ما درباره عکاسی و قیمت عکاسی سوالی دارید ما در واتس اپ پاسخ گوی شما هستیم 

×