در این آموزش، ما به چگونگی نحوه تنظیم نورپردازی استودیو برای عکاسی محصول می پردازیم که می توانید آن را به راحتی حتی در محیط خانه خود نیز ایجاد کنید. اما قبل شروع آموزش نیاز است در مورد تجهیزات مورد نیاز برای نورپردازی صحبت کنیم.
چه درعکاسی محصول برای مشاغل کوچک  و په حرفه ای شما به منابع و تجهیزات خاصی نیاز دارید، اما به این معنی نیست که به خرید رفته و پس انداز خود را صرف خرید تجهیزات کنید. با کمی ابتکار و خلاقیت می توانید از وسایل موجود در خانه یا فروشگاه های محلی برای ایجاد تنظیمات مناسب برای عکاسی محصول استفاده کرده و نتیجه تقریبا خوبی داشته باشید.

گروه عکاسی لحظه نگاری می تواند یک گزینه مناسب برای شما باشد که عکاسی برای سایت فروشگاهی خود را به آن ها بسپارید. عکاسی محصول برای صفحات اجتماعی، سایت ها و بروشورها یا طراحی تیزر از تخصص گروه لحظه نگاری است که می توانید به آن اعتماد کنید.

 

در کل هدف از این مقاله این است که وسایل کلی که برای عکاسی محصول و نورپردازی استودیو نیاز است را معرفی کرده و برای هر کدام چند جایگزین معرفی کنیم. شما می توانید از وسایل جایگزین به جای موارد گفته شده استفاده کنید.

تجهیزات مورد نیاز برای نورپردازی استودیو برای عکاسی محصول


 • کاغذ سیاه رول شده برای پس زمینه
 • مقوای مشکی که رفلکتیو نیست.
 • گیره برای نگه داشتن مقوا و میکروفون
 • 5 تا پایه ی نور
 • 3 عدد فلش
 • 2 سافت باکس برای فلش ها
 • یک هود رفلکتور فلش استاندارد
 • یک کابل برای سینک فلش
 • دوربین 5*4 و لنز 210
 • کابل شاتر
 • E6 Transparency slide film
 • سه پایه
 • فیلتر رنگی
 • نورسنج L-608 Sekonic 

شاید با دیدن این موارد، اصلا از عکاسی محصول و تنظیم نورپردازی استودیو پشیمان شوید، اما واقعیت این است که لازم نیست تا تمام این مسیر را طی کنید. شما می توانید با جایگزین های زیر به راحتی یک نورپردازی استودیو خوب داشته باشید.

تجهیزات جایگزین


 •  منابع نوری: فلش یا لامپ رو میزی
 •  پخش کننده های نوری: یک ملحفه سفید یا کاغذ ردیابی
 •  بازتابنده های نوری: سینی های پخت و پز آلومینیومی یا مقوای سفید
 •  نورسنج: از دوربین دیجیتال خود برای ایجاد یک نورسنج داخلی استفاده کنید. یک کارت خاکستری که می تواند به سادگی تفاوت نورها را مشخص کند.
 •  فیلترها: سلفون های رنگی

همان طور که مشخص است، همین وسایل درون خانه و در دسترس به خوبی می توانند به وسایل مورد نیاز استودیو و تجهیزات مورد نیاز برای نورپردازی استودیو تبدیل شوند.

1- قراردادن محصول

قراردادن محصول
قراردادن محصول

برای راه اندازی محیط نورپردازی استودیو لازم نیست خیلی خود را درگیر کنید. برای مثال، می توانید در اتاق نشیمن خانه خود فضایی را ایجاد کنید که پس زمینه در آن قرار گیرد. برای این کار یه رول کاغذی را با دو پایه سر پا کنید. میکروفون را با استفاده از گیره و پایه در جای خود محکم کرده و سپس در مرکز پس زمینه ایجاد شده قرار دهید، محل آن باید یک و نیم متر با دوربین فاصله داشته باشد.

بسته به خانه و تجهیزات، ممکن است این فاصله ها برای شما مقدور نباشد، بنابراین باید نسبت به همین موارد، تنظیمات لازم را انجام داده و خلاقیت داشته باشید. در مرحله بعد، دوربین را روی سه پایه تنظیم کنید. بهتر است برای این تنظیم نورپردازی استودیو از یک لنز 210 میلیمتری استفاده کرده تا قاب را به خوبی پر کند.

2- نورپردازی

حال که دوربین، سوژه عکاسی و پس زمینه در محل خود قرار گرفته اند، باید پیش رفته و اولین منبع نوری را که یک لامپ است، جای گذاری کنید.

نورپردازی
نورپردازی

لامپ استفاده شده تنها یکی از سه لامپی است که برای تنظیم نورپردازی استودیو استفاده می شود و به عنوان یک قاعده کلی، بهتر است در هر محدوده زمانی تنها از یک لامپ استفاده کرد. به این ترتیب متوجه می شوید که هر لامپ دقیقا چه تاثیری در نورپردازی استودیو دارد.
به این لامپ یک سافت باکس متصل می شود. سافت باکس طراحی شده تا کیفیت نور تولید شده با فلش را نرم تر کرده و عکس بهتری ایجاد کند.

به طور کلی نور لامپ می تواند به خوبی سایه ها را پوشش دهد. برای تعیین میزان خروجی نور، می توان از یک نورسنج استفاده کرده و فلش را طوری تنظیم کنید که F5.6 در 125/1 ثانیه از ISO100 پوشش دهد. به این ترتیب می توانید در مورد خروجی مورد نیاز تصمیم بگیرید.

3- Key Light

برای ایجاد کنتراست روی عکس، می توانید از یک نسبت روشنایی 4:1 استفاده کنید که به این معنی است که روشنایی key light 4 برابر بزرگتر از لامپ است. با استفاده از لامپ ها برای تنظیم F5.6 در 125/1 ام ثانیه، باید یک key light با خروجی F11 در 125/1 ام ثانیه ایجاد کرده که دارای دو استاپ متفاوت اندازه گیری شده با نورسنج باشد.

Key light منبع اصلی روشنایی در یک عکس است که به آن عمق، ابعاد و کنتراست می دهد.

key light
key light

Key light در درجه اول به عنوان یک چراغ اصلی عمل کرده و سمت راست میکروفن را روشن می کند. به طور معمول، لامپ های اصلی در زاویه های 90 درجه نسبت به سوژه قرار می گیرند، اما بر اساس اندازه ی سافت باکس می توان زاویه آن را نیز تغییر داد. برای مثال در اینجا، در زاویه 45 درجه قرار گرفته و در عوض میزان نوری که به سوژه تابیده می شود را با یک مقوای مشکی کاهش داده اند.

دو مقوای سیاه که رفلکتیو نیستند را جلوی نور اصلی قرار داده که سوژه را پوشش می دهد. سپس یک خط باریکی بین دو مقوا ایجاد کرده که نور از آن می گذرد و فقط لبه میکروفن را پوشش می دهد.

حالا که نور اصلی و لامپ جای گذاری شده اند، برای امتحان، یک عکس با دوربین دیجیتال خود بگیرید تا بررسی کنید که دید بیش از حد نوردهی نشده باشد یا نوردهی مناسب است یا خیر؟ همچنین ببینید که نور روی پس زمینه می افتد یا نه؟ اگر این اتفاق افتاد، بهتر است پس زمینه را تغییر داده، تا جایی که منابع نوری در جای اصلی خود قرار گرفته و نور به خوبی پخش شود.

4- نورپردازی پس زمینه در تنظیم نورپردازی استودیو

در انتها، آخرین منبع نوری که باید تنظیم شود، نوری است که رو پس زمینه می افتد.

نورپردازی پس زمینه باید جدایی مناسبی را بین سوژه و پس زمینه ایجاد کند.

نورپردازی استودیو
نورپردازی پس زمینه در تنظیم نورپردازی استودیو

در تصویر بالا، می بینید که پس زمینه دقیقا پشت سوژه که میکروفن است قرار دارد. در حالی که موقعیت نور پس زمینه باید پشت سوژه قرار بگیرد. این بدین معنی نیست که نمی توانید نور پس زمینه را به سمت چپ یا راست بچرخانید تا به افکت متفاوتی برسید.
در این عکس، طول پایه نور در تنظیم نورپردازی استودیو را نیز کمتر کرده تا در صحنه عکاسی نباشد و کمی به سمت بالا عکس را بگیرید. شما می توانید از فیلترهای با ژل رنگی استفاده کنید. همچنین می توانید اصلا از هودها استفاده نکرده ولی باید از یک نگهدارنده برای قرار دادن ژل استفاده کنید.

فیلتر استفاده شد در این مثال آبی رنگ است. شما می توانید از هر رنگی استفاده کنید ولی باید خروجی فلش را تنظیم کنید. بعضی از رنگ ها نیاز به تنظیمات بالاتری دارند، مانند رنگ قرمز. از نورسنج برای تنظیم خروجی فلش برای مشخص کردن محل قرارگیری نور اصلی و نور لامپ استفاده می شود. برای مثال در این مدل روی F8 در 125/1 ام ثانیه تنظیم شده است.

امیدوارم مطالب گفته شده به شما کمک کرده تا نورپردازی استودیو را به صورت حرفه ای در خانه یا هر محل دیگری که می خواهید انجام دهید. به خاطر داشته باشید که هرگونه خلاقیتی در این زمینه امکان پذیر است.

دیدگاهتان را بنویسید

با امتیاز دهی به ما در ارائه مقاله بهتر کمک کنید *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonاگر سوالی دارید تماس بگیرید
×

سلام!

اگر از ما درباره عکاسی و قیمت عکاسی سوالی دارید ما در واتس اپ پاسخ گوی شما هستیم 

×