عکاسی محصول همانند ویترین یک مغازه است، دنیایی که امروزه ما در آن زندگی می کنیم دنیای تصویراست، مشتری زمانی وارد یک فروشگاه می شود که محصولی در ویترین نظر او را جلب کرده باشد. به همین صورت، اگر توجه مشتری بعد از دیدن عکس محصولات در سایت فروشگاهی تان یا صفحه شما در فضاهای مجازی مثل اینستاگرام جلب شد، آنگاه به دنبال وسیله مورد نیاز خود گشته و سپس محصول شما را برای خرید انتخاب می کند. این مهمترین دلیل عکاسی از محصول در تجارت الکترونیک است که در این مطلب سعی داریم به بیان آن بپردازیم و بگوییم که چرا عکاسی از محصول اهمیت دارد؟

گروه عکاسی لحظه نگاری بخشی از تجربیات عکاسی خود را در زمینه های مختلف به اشتراک گذاشته است 


مشاهده دیگر پروژه‌های عکاسی صنعتی          مشاهده دیگر پروژه‌های عکاسی تبلیغاتی     مشاهده دیگر پروژه‌های عکاسی معماری   تماس برای سفارش پروژه

 

چرا عکاسی از محصول اهمیت دارد؟


عکاسی محصولات
عکاسی محصولات

عکاسی محصول از چند نظر اهمیت دارد که برخی از آن ها شامل موارد زیر است.

ابزار توجه مشتری و ماندگاری او در کسب و کار

پژوهش های مربوط به ردیابی چشم نشان می دهند که انسان 80 % از آنچه را که می بیند و 20 % از آنچه را که می خواند به خاطر می سپارد. بنابراین بازدیدکنندگان یک فروشگاه اینترنتی در اولین قدم توسط عناصر بصری درگیر فضای کسب و کار و همچنین گشت و گذار در آن می شوند.

ابزار تعامل با مشتری

نتیجه برخی پژوهش ها، گویای آینده چرخش دنیای جستجو بر روی عکس هاست. همان طور که در حال حاضر نیز کاربران می توانند به جای تایپ کلمه، عکس لباس یا مبلمان یا هرچیز دیگری را به راحتی در Google Lens جستجو کنند، بدون این که لازم باشد توضیحی درباره آن بنویسند. بنابراین عکاسی از محصول اولین تعامل بین شما و مشتری است که به او کمک می کند تا محصول را درک کرده و با نام تجاری شما آشنا شوند.

ابزار فروش

کیفیت عکس محصولات، محرک اصلی تعامل، تبدیل و ماندگاری فروشگاه شما و ارزش دهی به مشتری است. در واقع علاوه بر کیفیت، عکاسی از محصول باعث افزایش رشد فروشگاه شما چه به صورت مجازی و چه حقیقی می شود. بنابراین نباید اهمیت نقش تبلیغات و به خصوص هویت بصری و نحوه نمایش آن به کمک عکاسی محصول را به عنوان یکی از تاثیرگذارترین ابزارهای فروش دست کم بگیرید.

شما همراهان عزیز می‌توانید خلاصه مقالهعکاسی محصول ؛ اهمیت و چگونگی آن را در پاکست ما بشنوید

انواع عکاسی محصول


عکاسی حرفه ای از محصولات نیاز به دانش، نیروی انسانی مناسب و تجهیزات کافی دارد. بعضی از دسته بندی های خاص محصولات، هزینه بیشتری خواهند داشت، زیرا برای عکاسی از آن ها نیاز به تجهیزات بیشتری است. مثل عکاسی از تجهیزات الکترونیکی یا وسایل نقلیه جاگیر مانند دوچرخه یا عکاسی از تجهیزات پزشکی بیمارستانی.
از طرف دیگر محصولاتی که چند لایه هستند ممکن است هزینه بیشتری داشته باشند، مثل عکاسی جواهرات. هرچند نسبت به قیمت جواهرات و این که باید زیبایی آن ها را به خوبی جلوه داد، این هزینه چندان بالا نخواهد بود.
پس اگر بخواهیم انواع عکاسی محصول را به صورت خلاصه دسته بندی کنیم، مجبوریم دسته بندی های متفاوتی درست کرده تا بتوانیم برای آن ها تصمیمات مناسب بگیریم. فاکتورهای لازم برای دسته بندی عکاسی محصولات به صورت زیر خلاصه می شود:

تعداد سوژه در یک عکس

اندازه محصول
اندازه محصول

اندازه محصول

عکاسی بسته بندی محصولات
عکاسی بسته بندی محصولات

هدف استفاده از عکس

عکاسی محصولاتی با پس زمینه سفید و روشن
عکاسی محصولاتی با پس زمینه سفید و روشن

هدف استفاده از محصول

عکاسی برای اینستاگرام و صفحات اجتماعی
عکاسی برای اینستاگرام و صفحات اجتماعی

تجهیزات عکاسی محصول


برای عکاسی محصول نیاز به تجهیزاتی دارید که اگر بخواهیم آن ها را به سادگی لیست کنیم، به موارد زیر می رسیم. بستگی به نوع برند و محصولی که از آن عکس گرفته می شود این لیست کوتاه تر یا بلندتر می شود.

این لیست را با دقت بخوانید و قبل از زمان عکاسی، هرآنچه که نیاز دارید را فراهم کنید. در صورت نداشتن هر کدام از موارد، یا آن ها را قرض بگیرید یا خریداری کنید.

شناخت برخی از تکنیک های عکاسی محصول


اولین تاثیرگذاری روی مخاطب می تواند فروشگاه اینترنتی شما را گسترش داده و یا این که در هم بشکند. استراتژی شما برای درک بهتر، افزایش ارتباط و تشویق بیننده برای خرید، تماماً وابسته به عکاسی از محصول شماست. برای این کار شما باید عکس هایی داینامیک، احساسی و بدون زمان داشته باشید که درک درستی را منتقل کرده و باعث بهبود فروش شود.

عکاسی از محصولات باید داستانی را بیان کند و موقعیت ارزشمند شما را به صورت بصری به مخاطب منتقل کند. بی شک یکی از مهم ترین عوامل در این نوع عکاسی استفاده از خلاقیت به همراه تکنیک های عکاسی است. در ادامه به تعدادی از تکنیک های مناسب عکاسی از محصول اشاره شده است تا به ایجاد یا بهبود سایت فروشگاهی شما کمک کند.

استفاده از سبک مینیمالیسم و سادگی در عکاسی از محصول

همگام عکاسی محصول ، محصول شما باید در فوکوس قرار بگیرد. پس بهتر است که جزئیات زیادی به کادر عکس اضافه نکنید و المان اصلی که خود محصول شماست، در مرکز قرار گیرد.

پس زمینه عکس را از بین رنگ های سفید، خاکستری یا رنگ های روشن یکدست انتخاب کنید. زیرا با روشن تر کردن پس زمینه و حذف سایه ها، عکس ها کمتر ادیت می شوند و ظاهر واقعی محصول از بین نمی رود. در حقیقت، طبق آمار به دست آمده، 22 % از محصولاتی که از فروشگاه های آنلاین خرید شده اند به علت داشتن ظاهر متفاوت با عکس، برگشت داده می شوند.

رعایت مینیمالیسم و سادگی علاوه بر این که در عکاسی از محصول لازم است، در چیدمان و طراحی المان های درون سایت فروشگاهی شما نیز ضروری است. به این ترتیب توجه مشتری از محصول دور نخواهد شد.

استودیو لحظه نگاری می تواند به شما برای پشت سر گذاشتن رقبا در بازاریابی با عکاسی محصول خلاقانه و منحصربفرد کمک کند.

عکاسی از محصول در جهت های مختلف
عکاسی از محصول در جهت های مختلف

عکاسی از محصول در جهت های مختلف

هر چه مشتری اطلاعات بیشتری از محصول داشته باشد، امکان خریدش از شما بیشتر می شود. گوگل نیز پیشنهاد می دهد که عکس هایی از پشت، نزدیک و از کنار نیز می توان به گالری عکس هر محصول اضافه کرد ولی آن ها را جز عکس اصلی قرار ندهید. همچنین نمایش محصول در عکس باید به گونه ای باشد که بیشتر از 75 % و کمتر از 90 % عکس را پوشش دهد.

طبق تحقیقات انجام شده در Shopify درباره نظر مشتریان فروشگاه های آنلاین، تنها 0.52 % از مشتریان نمایش یک عکس از محصول را مناسب می دانند و 33.16 % از آنها ترجیح می دهند که چندین عکس از آن را ببینند و 60 % ترجیح می دهند که یک تصویر 360 درجه از محصول داشته باشند.

توجه به کیفیت بالای عکس محصولات
توجه به کیفیت بالای عکس محصولات

توجه به کیفیت بالای عکس محصولات

مطمئن شوید که عکس محصولات، مات، دارای نویز و پیکسلی نباشد. بالا بودن کیفیت عکس محصولات، جدیت شما در تجارتتان را به مشتری نشان می دهد و حس امنیت را به آنها منتقل می کند. اما باید دقت کنید که از لحاظ حرفه ای نباید مدت زمان بارگذاری آن ها زیاد باشد. بنابراین به سایز عکس ها توجه کنید زیرا اگر مشتری بیشتر از 2 ثانیه صبر کند، شما این بازی را می بازید.

استودیو لحظه نگاری با داشتن سال ها تجربه در عکاسی محصولات ، عکاسی تبلیغاتی و عکاسی صنعتی می تواند به شما در داشتن عکس های اصل، با کیفیت و کم حجم کمک کند.

استفاده از شرایط یکسان برای عکاسی از محصول

به طور کلی برنامه ریزی کنید که هر مجموعه عکس، از لحاظ نورپردازی، ادیت و غیره ویژگی های یکسانی داشته باشند. در واقع باید یک قالب ثابت برای عکس ها تهیه کنید و از هر محصول در شرایط یکسان عکاسی کنید. زمانی که تمام عکس ها شبیه باشند، مشتری می تواند به راحتی صفحات شما را بررسی کرده و کالای مورد نظر خود را انتخاب کند.

استفاده از خلاقیت در عکاسی از محصولات

عکس هایی که در فروشگاه eCommerce خود قرار می دهید، باید اصل و منحصربفرد باشند تا رتبه بندی مناسب و بهینه ای برای سایت فروشگاهی تان داشته باشند. اگر سایتی از عکس های منحصربفرد و شخصی سازی شده برای برند خود استفاده نکند، کاربران می توانند برای خرید به سایت هایی مراجعه کنند که دارای عکس اصلی آن ها هستند. زمانی که صاحب محصول، عکس های منحصربفرد از آن ها ارائه می دهد در واقع کار خود را از دیگران جدا می کند.

عکاسی خلاقانه از محصولات
عکاسی خلاقانه از محصولات

تمام این پیشنهادات، به شما کمک می کند تا در کمپین های گوگل به خوبی دیده شوند. بخش Google Shopping یک بخش بصری است که همین نشان می دهد عکس های محصول مهم ترین بخش در لیست کارهایی است که باید انجام دهید.

چگونه با عکاسی محصول برندسازی کنیم؟


عکس محصولات از اجزاء اصلی برند شما هستند بنابراین برندسازی باید در تمام جزئیات کاری شما وجود داشته باشند. از طراحی فروشگاه شما گرفته تا برچسب های شبکه اجتماعی و فضای مجازی. این برند شماست که باید با مخاطب شما صحبت کند. برندهای موفق از همین نکته برای ایجاد رابطه و تعامل با مشتریان استفاده کرده اند.

در واقع شما با برندسازی صحیح و هویتی که به برند خود می دهید می توانید با خریداران ارتباط برقرار کرده و اعتماد آن ها را جلب کنید تا در نهایت منجر به سوددهی بیشتر شود. زمانی که از این مرحله گذر کنید، در واقع یک پیوندی عاطفی با خریداران ایجاد می کنید. بهترین مثال برای این نوع برندسازی، برند اپل است.

دنیای وب با محتوای بصری لبریز شده است، اما تنها تعداد محدودی از آنها توانسته اند ارتباط غیر کلامی را بهبود دهند و بر روی احساسات مصرف کننده تاثیر بگذارند. این همان تفاوت بین عکس های معمولی و عکاسی از محصولات برای برندسازی است.

برند سازی با عکاسی محصول
برند سازی با عکاسی محصول
 

عکس محصول، ویترین فروشگاه شماست


عکس محصولات در واقع همان ویترین فروشگاه شما هستند و هرچقدر بیشتر خود را نشان دهند، خریداران بیشتری به آنها اعتماد خواهد کرد. تمام این تکنیک ها نیز برای داشتن عکس محصول عالی اهمیت دارند و بر روی خریدار تاثیر می گذارند، چون از این طریق شما پیام های مهم زیر را به مشتری منتقل می کنید:

 1. همان طور که محصولات برای ما اهمیت دارند، مشتری نیز برای ما مهم است.
 2. ما آنها را آماده کرده ایم تا شما خرید خوبی داشته باشید، این بدین معنی است که ما برای شما اهمیت قائلیم.
 3. تصاویر با کیفیت بالا بدین معنی است که محصولات نیز کیفیت بالایی دارند.
اهمیت عکاسی از محصول
اهمیت عکاسی از محصول

ترغیب خریدار با عکاسی از محصولات

نکته آخر این که مهم نیست چقدر محصولات شما عالی هستند، اما زمانی که نتوانید آن ها را به خوبی نشان دهید، آنها از نظر فروشنده محصولات خوبی نخواهند بود. سایت فروشگاهی بزرگebay می تواند یک مثال در این زمینه باشد که عکس ها توسط عکاسان گرفته نشده است. عکاسی نامناسب باعث شده که خریدار فرض کند محصول کیفیت مناسبی ندارد و به محصول دقت مناسب را نکند، حتی اگر محصول، گران قیمت و به روز باشد.

تصاویر محصولات شما نه تنها در صفحات مجازی که در کانال های بازاریابی آفلاین و مجلات نیز به عنوان سفیر پیغام و برند شما هستند. این عکاسی محصول است که به شما کمک می کند مشتریان شما در طول راه تا زمان خرید، ثابت قدم باقی بمانند.

شما می توانید در صفحات اجتماعی بیشتر خلاقیت به خرج بدهید با این حال باید استانداردهای کیفیت را در آن رعایت کنید. وقتی مشتریان به صفحه شما وارد می شوند، باید با یک ویترین مناسب روبرو شوند. عکس محصولات در واقع زندگی را به جای جای صفحات شما می آورد و مخاطب را بارها و بارها به صفحه شما می کشاند.

در بازاریابی آفلاین، مانند استفاده از بنرها، فلایرها، و کاتالوگ ها نیز، عکاسی از محصول تاثیر خود را می گذارد. عکس باید به اندازه کافی کیفیت داشته باشد که در سایز های بزرگتر به زیبایی نشان داده شود.

عکاسی از محصولات عامل ترغیب کننده برای خرید
عکاسی از محصولات عامل ترغیب کننده برای خرید

هزینه عکاسی محصول چقدر است؟


چندین نوع قیمت گذاری برای عکاسی محصول وجود دارد که در اینجا به صورت خلاصه درباره آن صحبت می کنیم:

اغلب استودیوهای عکاسی مانند ما، قیمت گذاری را براساس تعداد عکس انجام می دهند، زیرا هم برای مشتری و هم برای عکاس منطقی تر و واضح تر است. اما در اینجا دو روش دیگر را نیز به طور خلاصه بررسی می کنیم.

هزینه عکاسی محصول براساس زمان یا روز پروسه عکاسی

در این روش نمی توان به خوبی پیش بینی کرد که پروسه عکاسی کی تمام می شود و هزینه عکاسی در انتهای پروژه چقدر خواهد بود. هرچند شما می دانید که چه آیتم هایی استفاده خواهید کرد ولی هر اتفاقی ممکن است بیفتد و زمان این پروسه طولانی تر شود.
این روش برای مواردی کاربرد دارد که مشتری تمایل به تصویربرداری از محصولات گوناگونی دارد. به هرحال، تشخیص این که چه مدت زمان، چه مقدار تلاش و چه منابعی مورد نیاز است، سخت تر است.

هزینه عکاسی براساس محصول

اگر محصولاتی که قرار است عکاسی شوند، از یک دسته باشند، این روش پاسخگو خواهد بود. در این حالت مشتری برای هر محصول هزینه ای پرداخت می کند. معمولا هزینه عکاسی براساس انواع دسته بندی محصولات، متفاوت است. می توان گفت محصول های بزرگتر که نیاز به تلاش بیشتر و تجهیزات مخصوص خود دارند، مسلما هزینه بیشتری نیز خواهند داشت. علاوه بر این هر چقدر تعداد محصولات بیشتر باشد، نرخ هزینه عکاسی محصول نیز کمتر خواهد شد. این تخفیف که برای تعداد زیاد محصولات به مشتری داده می شود، به خاطر یک سری فعالیت هایی است که برای محصول انجام می شود. در واقع اگر این محصول تعداد بیشتری داشته باشد و نیاز به تغییر تنظیمات نباشد، می توان به مشتری تخفیف داد.
در پروسه قیمت گذاری، مدت زمان یک پروژه عکاسی از محصول، از زمان ارتباط مشتری تا آوردن محصولات به استودیو در نظر گرفته می شود. معمولا میزان تلاش، زمان و هزینه انتقال برای 1 محصول یا 100 عدد از آن، تغییری نخواهد کرد. پس اگر تعداد محصولات بیشتر باشد، در پرداخت هزینه ها به نفع مشتری خواهد بود.

هزینه عکاسی محصول براساس تعداد عکس

بهترین نحوه برای مشخص کردن هزینه عکاسی محصول، تعداد عکس های گرفته شده است. شفاف ترین و منصفانه ترین حالت چه برای مشتری، چه برای عکاس حرفه ای این روش خواهد بود که بیشتر استودیوهای حرفه ای در عکاسی محصول مانند استودیو لحظه نگاری به آن می پردازد. برای مشاوره گرفتن در مورد تعرفه عکاسی محصول خود با ما تماس بگیرید.

[ratings]

31 پاسخ

 1. من یک سری ظرف سفالی دارم که طراحی روش رو خودم انجام میدم برای عکاسی محصول باید چه مواردی رو تهیه کنم؟ و آیا عکاسی محصول برای اینستاگرام با سایت متفاوته؟

 2. با تشکر از مقاله یک سوالی داشتم
  چطوری میشه فهمید در عکاسی تبلیغاتی بهترین ترکیب بندی چی هست و کلا اصول ترکیب بندی در عکاسی صنعتی و تبلیغاتی چگونه است؟

  1. سلام
   ترکیب بندی از اصول اولیه عکاسی در هر ژانری است که با تمرین های بصری مثل عکس دیدن یا مطالعه کتب مربوطه حاصل می شود. مراجعه شود به کتاب مبادی سواد بصری

 3. سلام و عرض خسته نباشید
  به نظر شما با وجود لایت باکس ها و خیمه های نور که میشه با استفاده از اون ها عکاسی پشت سفید از محصولات را به راحتی حتی با گوشی موبایل انجام داد چرا باید برای عکاسی هزینه برون سپاری داد

  1. سلام
   مقایسه دوربین گوشی موبایل با یک دوربین حرفه ای به خصوص در زمانی که احتیاج به چاپ یا استفاده از عکس در سایز های بزرگ باشد اصلا صحیح نیست گرچه در بعضی از موارد پیشنهاد ما نیز به کار فرما آموزش نحوه ی کار با موبایل یا حتی دوربین های خانگی است تا این کاربه صورت صحیح انجام شود، برای مثال در مواردی که کار ها تکراری و بسیار زیاد باشه، پیشنهاد ما مشاوره و آموزش در همین زمینه است.

 4. من برای سایتم نیاز به عکاسی از محصول دارم ولی تعداد محصولاتم زیاد هست و وقتی از چند زاویه عکس بخوام بیشترم میشه برای اینکه این هزینه رو مدیریت کنم چه راهکاری به من میدید

  1. به طور کلی در عکاسی از یک محصول روند و فرآیند عکاسی از هر زاویه خود چالشی جداگانه است زیرا زوایه سطوح متفاوت میشوند گاه جنس سطوح نیز تغییر میکند، که همه این مسائل منجر به تغییر کلی ستاپ نورپردازی خواهند شدو در پاسخ شما میتوان گفت ابتدا باید ضرورت عکاسی از زوایای مختلف را برررسی کرد و در گام بعدی ما نیز در تعداد عکاسی های بالا تخفیفاتی در نظر میگیرم

 5. برای عکاسی از لوازم و تجهیزات پزشکی لوازم رو شما میبرید استودیو عکاسی یا در مکان عکس میگیرید

  1. هر دو حالت امکان پذیر است با توجه به سایز قطعات، طول مسیر رفت و آمد و راحتی حمل و نقل میتوان هر کدام را انتخاب نمود و خب البته عکاسی در محیط استودیو برای عکاس آرامش بیشتر به همراه دارد

 6. آیا تگنیک عکاسی محصول برای سایت با تکنیک عکاسی از محصولات برای اینستاگرام و کاتالوگ متفاوت است

  1. اصولا جایگاه استفاده از عکس در روند فنی عکاسی تاثیرگذار است ولی به نظر من تفاوت عکسهایی که برای نمایش در وب سایت استفاده میشوند و عکسهایی که برای استفاده در فضای اینستاگرام مورد استفاده قرار میگیرند بیشتر در نوع بیان عکسها ست که خب البته این مورد بر روند فنی عکاسی نظر تاثیرخود را دارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *