وقتی صحبت از زیورآلات و جواهرات می شود، جزئیات اهمیت فراوانی پیدا می کنند. در یک سایت حرفه‌ای و معتبر، زیبایی و کیفیت بالای عکس زیورآلات برای نمایش جزئیات آن‌ها ضروری است. نمایش دقیق محصول از آن جهت اهمیت فراوانی دارد که مشتری قبل از تصمیم گیری برای خرید هر چیز، به اطلاعات کافی در مورد آن نیاز دارد. حال با همین پیش فرض قصد داریم در این مقاله به ده اشتباه رایجی که در عکاسی از زیورآلات انجام می شود اشاره کرده تابتوانیم از آن ها جلوگیری کنیم.

استودیو عکاسی لحظه نگاری با بهره‌گیری از یک گروه عکسبرداری حرفه ای می تواند در طراحی و عکاسی جواهرات و یا ساخت تیزر تبلیغاتی برای آن ها با شما همراه باشد.

 

 

اشتباهات رایج در عکاسی از زیورآلات


آماده سازی نامنظم

درست است که اکثر(اما نه همه) نواقص و جزئیات غیرمستقیم روی زیورآلات را می توان بعد از عکاسی و هنگام ادیت حذف کرد، ولی این مرحله نه تنها وقت گیر خواهد بود، بلکه نیاز به مهارت فنی مناسب دارد. به همین دلیل بهتر است که قبل از عکاسی از زیورآلات، تمام برچسب ها و موارد اضافی موجود در کادر عکس یا چسبیده به جواهرات را حذف کنید.

آماده سازی زیورآلت قبل از عکاسی
آماده سازی زیورآلت قبل از عکاسی

در مرحله بعد شما باید زیورآلات خود را بررسی کرده و تمامی نواقص آن را ترمیم کنید. گاهی ممکن است برای عکاسی، جواهری به شما تحویل داده شود که یک سنگ یا نگینی از آن گم شده باشد. در این شرایط ترمیم آن بعد از عکاسی و در مرحله فتوشاپ بسیار مشکل خواهد بود، در حالی که می توان این مشکل را راحتتر و قبل از عکاسی از زیورآلات برطرف کرد.

بعد از رفع این موارد، باید زیورآلات را از گرد وغبار پاک کرد زیرا این گرد وغبار می تواند در عکس مشهود باشد. در عکاسی زیورآلات، هرچه محصول براق تر باشد زیباتر خواهد بود.

ناهماهنگی

ناهماهنگی در عکاسی محصول، مخصوصا در عکاسی از زیورآلات نشانه خوبی نیست. وقتی عکس های یک محصول نسبت به یکدیگر خیلی متفاوت باشد، می تواند موجب سردرگمی و حواس‌پرتی مشتری،  غیر حرفه ای شدن ظاهر وب سایت و بروز مشکل در کسب و کار شود. به جای این که هر عکس را به صورت متفاوتی سایز یا کراپ کنید و یا برای هر عکس تنظیمات مختلفی استفاده کنید، بهتر است که یک قالب مشخص در نظر گرفته و تمام تصاویر را براساس آن تهیه کنید.

ناهماهنگی کراپ و سایزبندی در عکاسی زیورآلات
ناهماهنگی کراپ و سایزبندی در عکاسی زیورآلات

به طور مثال، لازم نیست حتما از پس زمینه سفید برای عکاسی استفاده کنید، هرچند ما همیشه آن را توصیه می کنیم. ولی بهتر است که تمام عکس ها در عکاسی زیورآلات از یک سبک به خصوص پیروی کنند.

پس زمینه شلوغ

بهترین راه برای فراهم کردن تجربه یک خرید بی نظیر برای مشتری، ساده و تمیز نگه داشتن عکس زیورآلات است. برای این کار بهتر است طلا و جواهرات در مقابل یک پس زمینه سفید باشد. رنگ های روشن و سرد مانند سفید و خاکستری در پس زمینه عکس، به زیورآلات درون آن حس جاودانگی را داده و باعث می شود تا بیننده بیشتر به زیورآلات توجه کند تا به پس زمینه تصویر.

همان طور که قبل تر هم گفته شد، شما بهتر است سبک خاصی برای عکاسی از زیورآلات خود انتخاب کنید و تمام عکس ها را با همان سبک بگیرید.

تمام این سه عکس ساده و بدون شلختگی هستند. هرکدام از آن ها را می توان انتخاب نمود.

وسایل غیرضروری در صحنه

در عکاسی از زیورآلات بهتر است از مانکن ها یا پراپ های صحنه استفاده نکنید، زیرا آن ها علاوه بر این که ظاهر تمیز و ساده عکس را از بین می برند، موجب بهم خوردن تمرکز و توجه بیننده به زیورآلات می شوند. همچنین بهتر است که جواهرات را آویزان نکنید بلکه آن ها را روی یک صفحه سفید قرار دهید.

استفاده از مانکن در عکاسی از زیورآلات
استفاده از مانکن در عکاسی از زیورآلات

همه چیز را در قاب ساده و تمیز نگه دارید تا جواهر در عکس بدرخشد. در عکس بالا مانکن باعث پرت شدن حواس بیننده و مانع از توجه به کل زیورآلات می شود.

وایت بالانس نادرست

تنظیم نادرست وایت بالانس در عکاسی از جواهرات
تنظیم نادرست وایت بالانس در عکاسی از جواهرات
تنظیم نادرست وایت بالانس در عکاسی از جواهرات
تنظیم نادرست وایت بالانس در عکاسی از جواهرات

این دو عکس هیچکدام پس زمینه ساده و خوبی ندارند و همچنین وایت بالانس آن ها نادرست تنظیم شده است.

شاید باور نکنید ولی هر دو عکس بالا یک گردنبند را در شرایط مختلف نورپردازی نشان می دهند. نورپردازی در عکس بالایی، رنگ جواهر را طلایی نشان می دهد، اما در عکس پایینی آن را به صورت فلز آبی رنگ به نمایش درآورده است.

اگر عکاس وایت بالانس را برای هر دو به درستی تنطیم کرده بود، گردنبند در هر دو قاب رنگ یکسانی داشت. وایت بالانس را می توان به صورت دستی تنظیم  کرد ولی بهتر است تنظیم آن را بر روی حالت خودکار قرار دهید. با این کار دوربین شما این امکان را دارد که منبع نور را تشخیص داده و نمایش رنگ ها را بیشتر به واقعیت نزدیک کند.

منوی وایت بالانس در قسمت تنظیمات دوربین
منوی وایت بالانس در قسمت تنظیمات دوربین

انعکاس ها

عکاسی از زیورآلات با انعکاس
عکاسی از زیورآلات با انعکاس
عکاسی از زیورآلات بدون انعکاس
عکاسی از زیورآلات بدون انعکاس

باید پذیرفت که جواهرات براق هستند و اگرچه درخشش در جواهر زیبا خواهد بود، اما بازتاب یا انعکاس دوربین و وایت بالانس نادرست در جواهر زیبا نخواهد بود. پس توجه کنید در هنگام عکاسی از زیورآلات این موارد در جواهر منعکس نشوند. اگر در هنگام عکاسی با چنین بازتاب ها و انعکاس هایی مواجه شدید، توجه کنید که محل قراردهی جواهر جا به جا کنید، یا نحوه ایستادن خود را متناسب با منبع نور تنظیم کنید. بهتر است بعد از گرفتن هر عکس، با زوم کردن و بزرگنمایی عکس از نبودن انعکاس های نادرست بر روی جواهر مطمئن شوید.

soft focus

در عکاسی با دیافراگم f/11 یا بیشتر، همه چیز در مرکز کانون قرار خواهد گرفت. هرچه عکس زیورآلات به اندازه کافی شارپ و واضح باشد، توجه مشتری بیشتر به جواهرات و زیورآلات جلب می شود و هرچه fall-off یا سافت فوکوس بیشتری داشته باشید، مشتری کمتر می تواند محصول را ببیند.

استفاده از دیافراگم پایین(f/1.8, f/2, etc.) در عکاسی زیورآلات
استفاده از دیافراگم پایین(f/1.8, f/2, etc.) در عکاسی زیورآلات
استفاده از دیافراگم بالا(f/9, f/11, etc.) در عکاسی زیورآلات
استفاده از دیافراگم بالا(f/9, f/11, etc.) در عکاسی زیورآلات

همانطور که در دو عکس بالا مشاهده می کنید، تصویر بالایی عمق میدان کوتاهتری دارد و هرچه از دوربین فاصله می گیریم، فوکوس در قسمت انتهایی از بین می رود. در عکس پایینی تمام جواهر در فوکوس قرار دارد و به خوبی نشان داده می شود. فوکوس نرم ممکن است زیبا و هنری باشد ولی برای عکاسی از زیورآلات مناسب نخواهد بود، چون چشم انسان در درجه اول، بیشتر به وضوح عکس توجه می کند.

کنتراست نور

استفاده از نور نرم در عکاسی زیورآلات
استفاده از نور نرم در عکاسی زیورآلات
استفاده از نور شدید و مستقیم در عکاسی زیورآلات
استفاده از نور شدید و مستقیم در عکاسی زیورآلات

یکی از بزرگترین اشتباهات در عکاسی از زیورآلات، استفاده از نور مستقیم و شدید است. زیرا باعث افشا شدن نواقص زیورآلات، اضافه کردن سایه ها، بازتاب های غیرقابل اجتناب و دیگر نویزها می شود. به جای استفاده از نور مستقیم و شدید، بهتر است که زیورآلات را در معرض نورهای نرم مانند آفتاب یا نور مصنوعی در استودیو قرار داد و به ادامه کار پرداخت. برای داشتن نورپردازی مناسب، بایستی تنظیمات دستی دوربین خود را فراگرفته تا بدین ترتیب بتوانید میزان نور دریافتی دوربین(چه کم چه زیاد) را کنترل کنید.

کادر بندی نامناسب و ضعیف

کادر بندی نامناسب و ضعیف در عکاسی زیورآلات
کادر بندی نامناسب و ضعیف در عکاسی زیورآلاتر

زمانی که درباره ناهماهنگی در عکاسی از زیورآلات صحبت کردیم، بیان شد که بهتر است سایز و کراپ عکس به گونه ای باشد که جواهر به طور کامل در قاب باشد. کراپ و سایزبندی متفاوت(نه در زاویه های متفاوت) فقط باعث سردرگمی مشتریان می شود و ظاهر حرفه ای وب سایت را به هم می ریزد. بهترین راه استفاده از یک قالب مشخص است که اصلاح و سایزبندی را با دقت انجام دهد.

زاویه های مختلف

همان طور که در ابتدا گفته شد، مشتریان می خواهند محصول را از تمام زوایا ببینند. گویی که آن را در یک مغازه می بینند و بررسی می کنند. هرچه زوایا و تصاویر بیشتری برای تبلیغ محصول داشته باشید، نتیجه بهتری خواهد داشت. توصیه ما این است که یک تصویر مستقیم از جلو، یک تصویر زاویه دار از جلو، یک عکس با جزئیات از نزدیک و یک نما از بالا داشته باشید. بسیاری از زوایای دیگر وجود دارد که می توانید از آن ها عکس بگیرید ولی به خاطر بسپارید که ثبات را در عکس ها حفظ کنید و عواملی که باعث ناهماهنگی در عکاسی زیورآلات می شود را فراموش نکنید.

رعایت این نکات در عکاسی از زیورآلات علاوه بر این که به زیباتر شدن، یکدست شدن و حرفه ای شدن ظاهر سایت شما کمک می کند، موجب افزایش فروش شما نیز خواهد شد.

گروه عکاسی لحظه نگاری بخشی از تجربیات عکاسی  طلا و جواهرات خود را به اشتراک گذاشته است 


        مشاهده دیگر پروژه‌های عکاسی تبلیغاتی   

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5٫00 out of 5)
Loading...

یک دیدگاه در “عکاسی از زیورآلات: اشتباهات رایج و نحوه جلوگیری از آن ها

  1. بازتاب: عکاسی جواهرات با تکنیک های مفید برای داشتن عکس‌های حرفه‌ای - لحظه نگاری

دیدگاهتان را بنویسید

با امتیاز دهی به ما در ارائه مقاله بهتر کمک کنید *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonاگر سوالی دارید تماس بگیرید
×

سلام!

اگر از ما درباره عکاسی و قیمت عکاسی سوالی دارید ما در واتس اپ پاسخ گوی شما هستیم 

×