عکاسی از جواهرات آنقدر که به نظر می رسد، آسان نیست. در واقع چه جواهر مورد نظر شما یک انگشتر الماس باشد، چه گردنبندی با سنگ های قیمتی، تفاوتی نمی کند و این نوع عکاسی تبلیغاتی دشواری های خاص خود را خواهد داشت. در این مقاله قصد داریم به چند روش و تکنیک مفید برای آسان تر شدن روند عکاسی جواهرات بپردازیم. برای داشتن عکس مناسب از جواهرات، عکاس باید در زمینه وضوح و نورپردازی به اندازه کافی حرفه ای باشد و بتواند در هر شرایطی، بهترین تصویر را برای برندسازی شخصی فروشگاه ثبت کند.

 

نکاتی برای عکاسی جواهرات


در زمان عکاسی از جواهرات، ساعت، حلقه و گردنبند چالش های منحصربفردی را برای عکاس ایجاد می کند. از موارد چالش برانگیز در عکاسی جواهرات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

نکاتی که در ادامه به آن خواهیم پرداخت، به راحت تر شدن عکاسی جواهرات و ویرایش عکس برای شما کمک کرده و روش عکاسی از طلا و جواهر را آموزش می دهد.

برنامه ریزی و آماده سازی جواهر برای عکاسی

قبل از تصمیم‌گیری درمورد لنز یا تجهیزات نورپردازی، پس زمینه مورد نیاز خود برای عکاسی جواهر را انتخاب کنید. زیرا یکی از مهم ترین بخش ها در تصویر است و انتخاب صحیح پس زمینه، در عکاسی جواهرات بسیار با اهمیت است. در واقع با پس زمینه مناسب جواهر بیشتر به چشم می‌آید. برای انتخاب پس زمینه مناسب در عکاسی زیورآلات به رنگ، بافت، شکل جواهر و مدل نمایش آن در قاب تصویر، فکر کنید.

ما برای درک بهتر موضوعاتی که در این مطلب توضیح می دهیم، عکاسی از یک گردنبند با سنگ های قیمتی احاطه شده در الماس را در نظر گرفته ایم. برای پس زمینه عکاسی از این جواهرات از یک کاشی اکریلیک صاف و چندین تخته سنگ با بافت بیشتر برای پوشش دادن بافت های مختلف در عکس استفاده کرده‌ایم. کاشی های اکریلیک را به صورت پله ای روی هم و بالای تخته سنگ قرار دادیم، در نهایت گردنبند رانیز بر روی کاشی قرار دادیم.

اهمیت پس زمینه در عکاسی از جواهرات
اهمیت پس زمینه در عکاسی از جواهرات
تاثیر پس زمینه در عکاسی از جواهرات
تاثیر پس زمینه در عکاسی از جواهرات

گردنبند دوم که برای عکاسی جواهرات انتخاب کردیم، بافت کمتری داشت، فلزی صاف و صیقلی با دو الماس بود. بنابراین برای این عکس، پس زمینه ای با بافت کمتر انتخاب کردیم. به طوری که لوله های سیاه مات درست شده را در کنار هم گذاشته و گردنبند را روی آن قرار دادیم. با این روش تون فلزی گردنبند، بیشتر به چشم می آید.

پس زمینه در عکاسی جواهرات
پس زمینه در عکاسی جواهرات

برای حلقه ها، از پس زمینه ای ساده تر و تمیز تر استفاده کردیم. دو حلقه را در کنار همدیگر بر روی یک پس زمینه سفید قرار دادیم.

پس زمینه سفید در عکاسی جواهرات
پس زمینه سفید در عکاسی جواهرات

بعد از تصمیم‌گیری در مورد پس زمینه و طرح عکس در عکاسی جواهرات، قدم بعدی اطمینان از تمیز بودن محصولات است. این یک بخش اساسی در مراحل آماده سازی جواهر برای عکاسی است که امکان فراموش کردن آن زیاد است. ولی به شما کمک می کند تا در زمان ادیت وقت زیادی هدر ندهید.

بعد از گذراندن مراحل انتخاب پس زمینه مناسب و تمیز کردن جواهر، نوبت به نحوه نورپردازی جواهر می‌رسد. قبل از آماده سازی صحنه نورپردازی برای عکاسی جواهرات باید درمورد تمام موارد گفته شده مطمئن باشید، چون هر تغییر کوچکی می تواند تاثیر منفی در نورپردازی بگذارد.

عکاسی جواهرات می تواند یکی از نمونه های عکاسی باشد که نیاز به یک عکاس حرفه ای برای آن ضروری است، استودیو عکاسی لحظه نگاری در این زمینه می تواند شما را همراهی کند.

روند عکاسی جواهرات

برای هر سه جواهری که در بالا مثال زدیم، از دوربین Hasselblad H6 با لنز 100mm(معادل 67mm در قاب کامل 35mm است) استفاده شده است. به جای استفاده از لنز ماکرو می توان از extension tubes استفاده کرد که جایگزینی ارزان تر است و به بزرگنمایی مناسب جواهر کمک خواهد کرد.

دوربین را روی سه پایه نصب کرده و از دوربین فیکس شده استفاده کردیم تا از تکان های دوربین جلوگیری کنیم. نورپردازی را تنظیم کنید و جواهرات را به گونه ای تراز کنید که در فوکوس همه چیز به خوبی دیده شود.

استفاده از سه پایه در عکاسی جواهرات
استفاده از سه پایه در عکاسی جواهرات

تنظیمات نورپردازی در عکاسی جواهرات

برای تنظیم نورپردازی در عکاسی جواهرات، می توانید محل قرارگیری لامپ را برای هر عکس از دور به سمت نزدیک یا بین چپ و راست، بالا و پایین جابجا کنید. به این ترتیب تاثیر محل قرارگیری نور را بر روی کیفیت عکس جواهرات بررسی خواهید کرد.

نورپردازی در عکاسی از گردنبند الماس

تنظیمات نورپردازی هر دو گردنبندی که در بالا مثال زدیم، یکسان است و از نورهای ترکیبی بهره برده اند. به طوری که برای هر دو عکس، از یک لامپ مات رو به جلو استفاده شده که نور آن از طریق یک ورق آکریلیک سفید در پشت محصول به آن ها تابیده می شود. نور اصلی در این پروژه عکاسی جواهرات، نور ملایمی است که به وسیله ورق اکریلیک پراکنده شده است.

نتیجه تنظیمات نورپردازی در هر دو عکس عالی است، اما این پروژه عکاسی برای نمایش بیشتر درخشش سنگهای قیمتی جواهرات برنامه ریزی شده بود، بنابراین باید لامپ های بیشتری مورد استفاده قرار می گرفت.

نورپردازی در عکاسی گردنبند
نورپردازی در عکاسی گردنبند

در این عکس لامپ را نزدیک به ورق اکریلیک قرار دادیم که باعث ایجاد نور مستقیم و شدید شد.

نورپردازی در عکاسی جواهرات
نورپردازی در عکاسی جواهرات

زمانی که لامپ را از ورق اکریلیک دور کردیم، نور جذابتری بر روی گردنبند پخش شد.

در انتها برای گردنبند با سنگ قیمتی از سه لامپ استفاده کردیم. چراغ دوم لامپ کوچکی است که تنها برای ایجاد درخشش در محصول به کار گرفته شد. برای بهتر نشان دادن رنگ آبی سنگ قیمتی گردنبند نیز، از پیکولیت استفاده شده است که مستقیما بر روی سنگ تابیده می شود. اسنوت نیز می تواند همین نتیجه را بدهد و جلوه سنگ را بیشتر کند.

نورپردازی در عکاسی از جواهرات
نورپردازی در عکاسی از جواهرات

نتیجه عکاسی جواهرات در نورپردازی با استفاده از تنها یک لامپ

نورپردازی در عکاسی از گردنبند با سنگ قیمتی
نورپردازی در عکاسی از گردنبند با سنگ قیمتی

نورپردازی نهایی عکاسی جواهرات و نتیجه ای که برای نمایش گردنبند داشته است.

گردنبند الماس تن های بسیار وسیع تری از سطوح فلزی و براق دارد که نورپردازی را هنگام عکاسی دشوار می کند. درعکاسی گردنبند الماس می توان از نورپردازی Tent با کارت های رفلکتور استفاده کرد.
برای عکاسی از گردنبند الماس به کمک قرار دادن پنل های سفید در جلو و بالای گردنبند، استودیوی کوچکی برای نورپردازی ساختیم تا مانند عکس قبلی، با تاباندن نور گرادیانت نرم بر گردنبند به کمک یک لامپ و ورق اکریلیک، درخشندگی بیشتری به الماس ها اضافه کنیم.

ساخت یک استودیو نورپردازی کوچک برای عکاسی جواهرات
ساخت یک استودیو نورپردازی کوچک برای عکاسی جواهرات

با استفاده از همین تنظیمات نورپردازی، توانستیم نتیجه خوبی برای عکاسی گردنبند الماس داشته باشیم. برای ایجاددرخشش بیشتر در الماس ها نیز، همان طور که گفتیم منبع نور دیگری را به همراه picolite اضافه کردیم که نتیجه نورپردازی به این سبک در تصویر زیر قابل مشاهده است.

استفاده از picolite در نورپردازی عکاسی از گردنبند الماس
استفاده از picolite در نورپردازی عکاسی از گردنبند الماس
تاثیر نورپردازی با picolite در عکاسی از گردنبند الماس
تاثیر نورپردازی با picolite در عکاسی از گردنبند الماس
عکاسی از جواهرات
عکاسی از جواهرات

عکس بالا، عکس نهایی عکاسی از گردنبند الماس، با استفاده از دو منبع نوری است. این عکس ها در کنار عکسی که از گردنبند سنگ قیمتی گرفته شد، به خوبی نشان می دهد که شما با داشتن یک برنامه ریزی خوب و درست وهمچنین دقت و توجه به تمام توضیحات گفته شده مثل تجهیزات مورد نیاز، سطح یا پس زمینه عکس می توانید دشواری عکاسی جواهرات را برای خود آسان کنید.

استفاده از سه منبع نوری برای عکاسی از گردنبند با سنگ قیمتی
استفاده از سه منبع نوری برای عکاسی از گردنبند با سنگ قیمتی

نورپردازی در عکاسی از حلقه الماس

هرچند تنظیم نورپردازی برای عکاسی از حلقه الماس کمی پیچیده تر به نظر می رسد، اما با استفاده از چهار منبع نور می توان میزان رفلکشن و بازتاب های روی حلقه را کمتر کرد تا عکس بهتری داشت. انحنای حلقه ها به همراه سطح صاف و رفلکت آن موجب می شود که توجه بیشتری به پس زمینه داشته باشیم.

تنظیم نورپردازی در عکاسی از حلقه الماس
تنظیم نورپردازی در عکاسی از حلقه الماس

ما برای حل مشکل بازتاب در تنظیم نورپردازی حلقه الماس، از تکنیک مشابه نورپردازی عکاسی گردنبند الماس استفاده کردیم. با یک چادر نوری مخروطی شکل، دور تا دور حلقه ها قرار دادیم تا درخشش حلقه ها بیشتر شود. همچنین از منابع نوری زیر استفاده کردیم:

می توان نتیجه اضافه کردن هر منبع نوری را در عکس های زیر دید.

نورپردازی عکاسی گردنبند الماس
نورپردازی عکاسی گردنبند الماس

در این پروژه از عکاسی جواهرات، عمق میدان مشکل دیگری بود که بعد از تنظیم نورپردازی موردقبول بایستی حل می کردیم. با وجود این که دیافراگم روی f11 تنظیم شده بود، اما اندازه حلقه ها و فاصله ای دوربین باعث می شد که توانایی فوکوس بر روی تمام قسمت های حلقه رانداشته باشیم. برای حل این مشکل، باید از focus stacking استفاده می کردیم. با Focus Stacking در واقع تعدادی عکس با نقطه فوکوس های متفاوت گرفته می شود، سپس آن ها را با هم ترکیب می کنیم و در نهایت یک عکس با فوکوس بر روی تمام نقاط سوژه خواهیم داشت.

برای استفاده از این تکنیک عکاسی، اصطلاحا باید دوربین را در یک محل ثابت کاشت و سپس شروع به عکاسی از جواهرات با نقطه فوکوس های مختلف کرد. به طوری که به تدریج تمرکز خود را از جلوی سوژه به سمت پشت سوژه می برید.

مرحله ادیت عکس

عکسی که از حلقه ها گرفته شد، نیاز به کار بیشتری در فوتوشاپ داشت، صرفا به دلیل فوکوس استک آن. انجام فوکوس در فوتوشاپ برای ویرایش عکس کار ساده ای است، کلا این نرم افزار کارهای سخت را به راحتی برای شما انجام می دهد. برای آغاز، فایلی را در فوتوشاپ باز کنید. در تب file، script سپس Load Files into Stack را انتخاب کنید. این کار یک باکس دیالوگ را در صفحه باز می کند، در آن Add Open Files و سپس Attempt to Automatically Align Source Images را انتخاب کنید. توجه کنید که این کار، فوکوس ایجاد نمی کند تنها باعث می شود که تمام عکس ها تراز شده و بزرگنمایی یکسان داشته باشند.

پس از اتمام کار، تمام لایه های خود را انتخاب کرده، از تب Edit گزینه Auto Blend Layers و Stack Images و Seamless Tones and Colors را انتخاب کنید. این کار باعث ایجاد ماسک هایی برای هر لایه می شود، و مشخص می کند که کدام قسمت از تصویر در حال فوکوس است و تمام تصویر مشخص و روشن باشد. بعد از انجام این کار، ادیت خود را ادامه دهید.

عکاسی جواهرات
عکاسی جواهرات
مرحله ادیت در عکاسی جواهرات
مرحله ادیت در عکاسی جواهرات

تمام این سه عکس از جهاتی نیاز به ادیت دارند. گردنبند با سنگ قیمتی نیاز به کارهای فوتوشاپی ساده ای دارد، مانند تمیزکردن، حذف کردن گردوخاک و خش های روی آن و بهتر کردن رنگ عکس.
گردنبند الماس نیاز به تنظیم کامپوزیت دارد در حالی که حلقه ها، به تنظیم فوکوس، تمیز کردن کامل و تراز کردن نیاز داشتند. با اطمینان از نورپردازی و ترکیب بندی، توانستیم عکس ها را به بهترین نحو بگیریم و ادیت های نهایی را به کمترین میزان برسانیم.

عکاسی از حلقه های ازدواج
عکاسی از حلقه های ازدواج

بررسی اجمالی عکاسی جواهرات


عکاسی جواهرات می تواند بسیار چالش برانگیز باشد. زیرا محصولات معمولاً کوچک هستند و بازتاب ها می توانند گرفتن یک عکس را دشوار کند. در اینجا به صورت خلاصه آنچه که لازم است انجام دهید آورده ایم.

  1. پس زمینه و تجهیزات
  2. تمیز کردن جواهر قبل از عکاسی
  3. استفاده از سه پایه
  4. بررسی نورپردازی
  5. کاهش بازتاب ها

به یاد داشته باشید، شما همیشه نمی توانید برای عکاسی جواهرات نورپردازی و تجهیزات گران قیمت داشته باشید، ولی می توانید از یک منبع نور نقطه ای استفاده کنید. با شناخت نور و تکنیک های عکاسی می توان عکسهای خوبی ثبت کرد. دفعه بعدی که می خواهید از جواهرات و زیورآلات عکاسی کنید، این موارد را به خاطر بسپارید تا روند عکاسی برایتان راحتتر باشد و بیشتر از آن لذت ببرید.

[ratings]

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *