عکس خانوادگی، تصویری است که تا سالها در خانواده باقی می ماند، گرامی شمرده شده و بخشی از خانواده می شود. یک عکس کسل کننده و نامناسب همچین جایگاهی نخواهد داشت. در همین راستا، در این مقاله به توضیحاتی درباره ی عکاسی خانوادگی و آنچه که نیاز است در عکاسی پرتره خانوادگی بدانید، می پردازیم.

ژست شاد در عکاسی خانوادگی
ژست شاد در عکاسی خانوادگی

استفاده از ژست های شاد و دوست داشتنی در عکس خانوادگی


در عکاسی خانوادگی، خلاق بودن در هنگام ژست گرفتن اهمیت فراونی دارد. این البته به تعداد افرادی که در این پرتره حضور خواهند داشت و محلی که برای عکاسی در اختیار دارید، نیز وابسته است. با خانواده هایی که دو بچه دارند، شما به راحتی می توانید یک عکس خانوادگی خلاق بگیرید، کافیست با سر آن ها یک دایره تشکیل دهید.

عکس خانوادگی در کنار هم
عکس خانوادگی در کنار هم

خانواده را در کنارهم قرار دهید


اگر با یک خانواده بزرگ سر و کار دارید، افراد را در کنار هم ایستاده قرار دهید. افراد قد بلند و جوان تر را در پشت، افراد مسن تر در میانه و کودکان را در جلوی صحنه قرار دهید. همچنین به خاطر بسپارید که افراد قد بلندتر بهتر است در کناره های تصویر قرار گیرند.

برای اینکه عکاسی خانوادگی غیر معمول نباشد، از این که افراد را در نظم خاص بلند به کوتاه قرار دهید، پرهیز کنید. می توانید برای اینکه سایه ای در تصویر نباشد، و صورت ها ثابت شود از فلش استفاده کنید. همچنین می توانید از تکنیک نورپردازی یک طرفه در عکاسی پرتره خانوادگی خود نیز استفاده کنید و برای شارپ بودن چهره ها از عمق وسیع تر استفاده کنید.

روابط در عکاسی خانوادگی
روابط در عکاسی خانوادگی

در عکاسی خانوادگی روابط بین افراد را فراموش نکنید.


در عکاسی کودک توجه داشته باشید که باید به کودکان فضای مناسب را برای عکاسی بدهید، کودکان گاهی با عکاس همراه نمی شوند پس باید به آن ها کمک کرد تا به دیگر افراد خانواده همراه شوند.

ژست های پرتره خانوادگی برای نشان دادن روابط

گروه عکاسی لحظه نگاری به شما کمک کرده تا لحظاتی زیبا و طلایی را در عکاسی نوزاد و عکاسی کودک  ثبت کنید و طعم شیرن خاطرات کنار خانواده بودن را تا همیشه به یاد داشته باشید.

 

لباس مناسب در عکس خانوادگی
لباس مناسب در عکس خانوادگی

انتخاب لباس مناسب برای عکاسی خانوادگی


عکاسی خانوادگی موقعیتی است که بهترین خود را به نمایش بگذارید. از همه افراد خانواده بخواهید که رنگ هایی در یک طیف رنگی بپوشند یا این که مدل لباسی که مشابه به هم باشند را انتخاب کنند. یا از آنها بخواهید لباسی را که می توان در کنار همدیگر هماهنگ و ست شوند را بپوشند، البته گاهی می توان از دو مدل مختلف استفاده کرد تا تفاوت ها را نشان دهند. مثلا می توانید از افراد خانواده بخواهید که لباس های مهمانی خود را بپوشند.

بهرحال تلاش کنید تا از پوشیدن رنگ قرمز جلوگیری کنید و برای داشتن عکس های اسپورت خانوادگی، از آن ها بخواهید که لباس های ساده تری را انتخاب کنند.

نمای بسته در عکاسی خانوادگی
نمای بسته در عکاسی خانوادگی

از همه قاب استفاده کنید.


عکس های کلوزآپ یا بسته، بهترین راه برای نشان دادن احساسات هستند. دو فردی که به هم نزدیک هستند را که می توانند زن و شوهر یا خواهر و بردار، یا مادر و فرزند باشند را انتخاب کرده، از آنها بخواهید با هم در حالی که صورتشان خیلی به هم نزدیک است، صحبت کنند. برای یک زمان خاص صبر کنید؛ مانند یک لبخند، یا یک نگاه ناب، آنگاه عکس را بگیرید.

از فلش برای ثبت عکس در لحظه استفاده کنید. همچنین عمق کم عکس می تواند پس زمینه را محو کرده و عکس را زیباتر جلوه دهد.

زاویه حاد در عکس های خانوادگی
زاویه حاد در عکس های خانوادگی

از زاویه های حاد استفاده کنید.


زاویه های مختلف را آزمایش کنید. این نوع عکس ها می توانند جذاب و دل نشین باشند. یکی از بهترین روش ها در این تکنیک این است که بر روی زمین نشسته و به سوژه های خود از پایین به بالا نگاه کنید و عکس بگیرید. در این نوع نیز بهتر است از فلش استفاده کنید تا چهره ها را نسبت به فضای پشتشان روشن تر کنید. از سوژه ها بخواهید که در بالاترین حالت ممکن سر خود را خم کنند تا در این صورت فقط از نوک بینی آن ها عکس نگرفته باشید.

تنظیمات پیشنهادی


تنظیم Exposure برای عکاسی خانوادگی می تواند متفاوت باشد، با این حال شما می خواهید که عکسی شارپ و بالانس داشته باشید. بنابراین اگر لازم شد از فلش استفاده کنید. سرعت شاتر معقول حداقل 1/125s است. اگر از یک خانواده بزرگ عکاسی خانوادگی می کنید از عمق بیشتر مانند f/11-f/22 استفاده کنید تا تمام افراد گروه در فوکوس قرار گیرند. اگر عکاسی خانوادگی حاوی سه نفر یا کمتر است، از عمق های کمتر مانند f/2-f/5.6 استفاده کنید تا پس زمینه را محو کنید.

تجهیزات پیشنهادی برای پرتره خانوادگی


عکاسی خانوادگی ایده آل زمان و صبر زیادی نیاز دارد و افراد می خواهند زمانی که صرف کرده اند نتیجه خوبی داشته باشد. برای این که تمام افراد درون قاب قرار گیرند از لنزهای با زاویه پهنای زیاد استفاده کنید و اگر لازم بود، از فلش جداگانه و سه پایه نیز بهره ببرید. رفلکتورهای مختلف، همیشه برای نوردهی به تمام افراد در عکاسی خانوادگی یک گروه بزرگ، مناسب هستند. در عکاسی خارج از خانه، برای استفاده از رفلکتورها نیاز به پایه دارید.

عکس های خانوادگی
عکس های خانوادگی

 

در هنگام عکاسی خانوادگی، خلاق باشید. در عکس های مدرن امروزی، عکس ها در بیرون از محیط بسته و با نور روز و ژست های طبیعی گرفته می شوند. از لباس های عجیب در عکاسی استفاده نکنید و سعی کنید افراد را شاد و جذاب جلوه دهید. توجه کنید که مهمترین نکته، تعداد افراد مورد عکاسی هستند.

گروه عکاسی لحظه نگاری بخشی از تجربیات عکاسی کودک و خانوادگی خود را در به اشتراک گذاشته است 

مشاهده پروژه های عکاسی خانوادگی

[ratings]

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *