نوروز مهم‌ترین جشن باستانی ایران است و ایرانیان از گذشته‌های دور تاکنون در عید نوروز سفره هفت سین پهن می‌کنند. سفره هفت سین به عنوان یک نماد باستانی، شهرت جهانی پیدا کرده است و می‌تواند سوژه خوبی برای عکاسی باشد. عکاسان حرفه‌ای و مبتدی می‌توانند تصاویر زیبایی را از سفره هفت سین ثبت کنند و از آن در روزمه خود هم در داخل کشور و هم در خارج از کشور استفاده کنند. ثبت تصاویر خانوادگی، عکاسی محصول، عکاسی تبلیغاتی و … در کنار سفره هفت سین می‌تواند ایده بسیار جذابی باشد. در ادامه نکاتی را برای عکاسی سفره هفت سین به همراه چیدمان ارائه می‌دهیم.

چطور بهترین عکس را از سفره هفت سین بگیریم؟


سلیقه شما در طراحی و چیدمان سفره هفت سین، تاثیر زیادی در تصویر نهایی دارد. می‌توانید بیش از اقدام برای تهیه المان‌ها و طراحی سفره هفت سین، عکس چند نمونه از سفره‌های هفت سین را بررسی کنید و ایده‌های جالب را در سفره هفت سین خود استفاده کنید.

ترفندهای عکاسی از سفره هفت سین

تکنیک‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانند به شما در ثبت تصاویری حرفه‌ای کمک کنند که در ادامه به معرفی این ترفندها می پردازیم.

عکاسی مینیمال

عکاسی مینیمال (minimal photography) روشی است که بر سادگی تمرکز دارد. اگر قصد استفاده از تکنیک‌های عکاسی مینیمال را دارید، باید سفره خود را در عین زیبایی، ساده طراحی کنید. ترکیب رنگ مناسب، چیدمان ساده، نورپردازی درست، زاویه و لنز مناسب و… نکات دارای اهمیت در این روش هستند.

برای مثال در ثبت عکس هفت سین با روش عکاسی مینیمال، سعی کنید از ظروف و سفره دارای طرح ساده برای چیدن هفت سین خود استفاده کنید. رنگ‌های روشن و شاد می‌توانند در این روش بسیار کاربردی باشند. برای این کار سعی کنید با طراحی درست صحنه، تا حد امکان تمرکز را روی سوژه (مثلا المان‌های سفره هفت سین یا محصول موردنظر) قرار دهید. برای مثال می‌توانید با کاهش عمق میدان و تارکردن پس زمینه، توجه مخاطب را به سوی سوژه جلب کنید.

عکس سفره هفت سین
عکس سفره هفت سین

عکاسی از نمای روبرو و بالا

یکی از بهترین زاویه‌ها برای عکس برداری از سفره هفت سین، از نمای روبرو و بالا با شیب کم و ملایم است. این زاویه می‌تواند المان‌های سفره هفت سین شما را به طور کامل پوشش دهد.

گاهی عکسبرداری از بالا به صورت عمودی نیز می‌تواند به خلق عکس‌های جالب از سفره هفت سین کمک کند. با توجه به اینکه سفره هفت سین معمولا روی میز یا زمین پهن می‌شود، می‌توانید در عکاسی سفره هفت سین، از تکنیک‌های عکاسی چیدمان مسطح و تخت (flat layout) هم استفاده کنید. در این روش اجسام روی یک سطح صاف مانند میز چیده می‌شوند و تصویر از بالا ثبت می‌شود. برای ثبت بهترین تصاویر از سفره هفت سین چیده شده روی یک میز، باید لنز مناسب (نرمال)، نورپردازی درست و وسایلی مثل سه پایه را به کار بگیرید.  

ایجاد هماهنگی بین سفره هفت سین و سوژه

در صورتی که در کنار سفره هفت سین، سوژه دیگری هم قرار دارد، باید به وجود هماهنگی بین سفره هفت سین و سوژه توجه کنید. مثلا بهتر است در عکس‌های خانوادگی، بین رنگ لباس افراد و سفره هفت سین هماهنگی ایجاد شود. یا در صورتی که قصد عکاسی محصول را دارید، طرح و رنگ المان‌های سفره هفت سین را متناسب با محصول خود انتخاب کنید.

در استودیو لحظه نگاری با در نظر گرفتن موضوع عکاسی شما، بهترین تکنیک‌های عکاسی حرفه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد تا تصاویر شما کاملا حرفه‌ای و جذاب ثبت شوند. کارشناسان استودیو لحظه نگاری با بررسی سناریوی مناسب هدف شما، جدیدترین روش‌های عکاسی را پیاده‌سازی می‌کنند.

عکس سفره هفت سین
عکس سفره هفت سین

نورپردازی در عکاسی سفره هفت سین


اگر قصد عکاسی حرفه‌ای از سفره هفت سین را دارید، باید توجه کنید که نور مناسب یکی از مهمترین عناصر عکاسی در این زمینه است. منظور از نور مناسب، هم شدت نور کافی و هم زاویه تابش مناسب است. در عکاسی از سفره هفت سین بهتر است نورپردازی به گونه‌ای انجام شود که سایه‌های خشن و شارپ (Sharp) ایجاد نشود. استفاده از تجهیزات نرم کننده نور می‌تواند به ایجاد سایه هایی نرم (Soft) بسیار کمک کند و تصاویر شما را بسیار حرفه‌ای جلوه دهد.

در صورتی که قصد ثبت تصویر از نمای بالا را دارید، باید به زاویه تابش نور و چگونگی ایجاد سایه‌ها توجه زیادی داشته باشید. در صورتی که قصد کاهش اثر سایه‌ها در تصویر سفره هفت سین را دارید، باید از جهات مختلف نور نرم شده را به سوژه بتابانید.

استودیو لحظه نگاری با در اختیار داشتن بهترین تجهیزات نورپردازی، عکاسی سفره هفت سین شما را با بهترین نورپردازی به انجام می‌رساند.

عکس هفت سین
عکس هفت سین

نکات چیدمان سفره هفت سین برای ثبت بهترین عکس


برای افزایش جذابیت سفره هفت سین، علاوه بر سین‌های سفره می‌توانید المان‌های دیگری را نیز به سفره اضافه کنید. استفاده از انواع گل‌ها و گلدان‌های زیبا در این روش می‌تواند بسیار کاربردی باشد. وجود هماهنگی بین رنگ گل‌ها با گلدان و سایر المان‌های سفره می‌تواند جذابیت عکس شما را چند برابر کند.

سعی کنید المان‌های سفره هفت سین را به گونه‌ای کنار هم بچینید که همه آن‌ها از زاویه عکاسی به طور واضح دیده شوند. در تصویر سفره هفت سین معمولا اشیا بزرگ‌تر و بلندتر مانند آینه و شمعدان، در انتهای تصویر قرار می‌گیرند و اشیا کوچک‌تر و کوتاه‌تر مانند ظروف هفت سین، در جلو جای می‌گیرند تا به طور کامل دیده شوند.

در ابتدای هر سال یک رنگ خاص به عنوان رنگ سال معرفی می‌شود و لباس‌ها، لوازم شخصی و محصولات زیادی با این رنگ به بازار عرضه می‌شود. استفاده المان‌هایی با رنگ سال، می‌تواند در افزایش جذابیت عکس هفت سین بسیار کاربردی باشد.

در عکاسی از سفره هفت سین، سعی کنید بین طراحی سفره و المان‌ها،‌ هماهنگی وجود داشته باشد. اگر از المان‌ها و ظروف با طراحی سنتی استفاده می‌کنید، یک سفره با طراحی سنتی (مانند سفره ترمه) را انتخاب کنید و برای المان‌های مدرن نیز از یک سفره با طرح مدرن یا ساده استفاده کنید. 

استودیو لحظه نگاری می‌تواند به شما در خلق تصاویر باکیفیت و جذاب از سفره هفت سین خدماتی کاربردی را ارائه دهد. اگر قصد ثبت عکس تبلیغاتی یا خانوادگی با موضوع عید نوروز و سفره هفت سین را دارید، می‌توانید با استودیو لحظه نگاری تماس بگیرید. استودیو لحظه نگاری اصفهان با در نظر گرفتن اصول عکاسی حرفه‌ای، عکس‌های باکیفیت و بسیار جذابی را برای شما خلق می‌کند.

سوالات متداول


چگونه می‌توان بهترین عکس را از سفره هفت سین و چیدمان آن گرفت؟

برای گرفتن بهترین عکس از هفت سین و چیدمان آن، می‌توانید از نورپردازی مناسب استفاده کنید و به دنبال زاویه ای مناسب برای عکس گرفتن باشید. همچنین به لحاظ فضایی و وضوح نقطه‌ای به دقت توجه کنید و با استفاده از تکنیک‌های عکاسی مختلف، مانند شاتر سریع، عمق میدان کم و تنظیمات ISO صحیح، به عکسی با کیفیت دست یابید.

چگونه می‌توانم در عکس‌های هفت سین و چیدمان آن زیبایی خاصی ایجاد کنم؟

برای ایجاد زیبایی خاص در عکس‌های هفت سین، می‌توانید از ترکیب رنگ‌های مختلف و نورپردازی مناسب استفاده کنید. همچنین، کار با قالب‌های مختلف، مانند مثلث، دایره و مستطیل، می‌تواند به شما کمک کند تا چیدمانی منحصر به فرد و جذاب بسازید.

با چه نوع دوربین و لنزی بهترین عکس از هفت سین و چیدمان آن گرفته می‌شود؟

برای گرفتن بهترین عکس از هفت سین و چیدمان آن، می‌توانید از دوربین‌های حرفه‌ای با لنزهای زاویه پهن استفاده کنید. همچنین، لنز‌های ماکرو و تله نیز می‌توانند به شما در گرفتن جزئیات ریز و چیدمان‌های دورتر کمک کنند.

ترکیب رنگی مناسب برای عکاسی از هفت سین کدام است؟

برای استفاده از ترکیب‌های رنگی مناسب در عکس‌های هفت سین، می‌توانید از رنگ‌های پایه مختلفی استفاده کنید و آن‌ها را با هم ترکیب کنید. همچنین، می‌توانید با استفاده از فضای رنگی RGB یا HSL، رنگ‌های دلخواه خود را با دقت تنظیم کنید.

آیا می‌توانم از فلاش برای عکاسی هفت سین استفاده کنم؟

استفاده از فلاش برای عکاسی هفت سین توصیه نمی‌شود، زیرا ممکن است باعث ایجاد سایه‌های ناخواسته و خشکیدگی در تصویر شود. به جای آن، می توانید از نور طبیعی یا نوری نرم و ملایم استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *